Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 19 Guests are viewing this topic.

florin74

http://www.economica.net/studiile-geotehnice-pentru-autostrada-pitesti-sibiu-ar-putea-fi-gata-pana-la-sfarsitul-anului_121320.html

""Avem 9 foreze de mari dimensiuni pe 4 din cele 5 troansoane, doar pe tronsonul 3 nu avem deocamdată", a precizat directorul firmei care efectuează studiile geotehnice.
Acesta estimează că, în mod normal, prin iulie-august vor fi finalizate studiile pentru tonsoanele 1 şi 5. "La finele anului vor fi gata şi studiile pentru celelalte trei: 2,3 şi 4. Acestea din mijloc durează mai mult pentru că sunt cele mai grele, fiind în zonă de munte", a explicat Nicolae Boţu



rocklee

ce sunt acele patrate de asfalt ...oare de acolo sau extras probele de  terasament .....prin acea firma pe care au desemnato CNADNRUL .. ??? ??? ???

Zimox

Stiu ca e off-topic dar e o curiozitate de a mea si anume, asa o sa arate si autostrada noastra PiSi?
!

bogdix

Quote from: rocklee on June 20, 2016, 03:42:07 PM
ce sunt acele patrate de asfalt ...oare de acolo sau extras probele de  terasament .....prin acea firma pe care au desemnato CNADNRUL .. ??? ??? ???

Sunt gropi în care s-au făcut încercări de capacitate portantă cu placa. Practic, pentru a se stabili parametri terasamentului analizat, s-a dat la o parte structura rutieră executată şi s-a făcut încercarea cu placa în mai multe puncte din zonele cu neconformităţi.

rocklee

multumesc de explicati ..bogdix  :)

Nelu63


alexV



Germany

Multumim traveler în primul rând! Si bunä seara tuturor :)

Dupä ce am väzut cele douä filmäri (aprilie si iunie), se pot distinge anumite progrese :) Cu pasi märuntzi, se avanseazä....chiar dacä e vorba de Imbecilio :)
Am väzut aproape pe toti cei 11 km asfalt....nu stiu dacä e de uzurä sau nu, dar, este asfalt...! Asta oare sä ne dea sperantze ?
Acum, dupä ce am väzut filmarea, îndräznesc sä întreb pe cei priceputzi din domeniu....AVEM DREPTUL REAL DE A SPERA CÄ ANUL ACESTA VOR MAI DESCHIDE UN 11 - 15 KM ÎN CONTINUARE DE LA TRAIAN VUIA ??

Multumesc

mishu77

Cred ca daca se vrea se poate, numai sa se vrea. Avand in vedere ca sunt disensiuni pe lot nu stiu ce sa zic ...

adiarc

Live....in direct din zona demolata de la Aciliu.....nu se lucreaza DELOC si nu este nici tipenie de muncitor
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

yetiman

#29022
Stadiul proiectelor, conform CNADNR:

Quote
1 Autostrada Lugoj - Deva, Lot 2 Fizic: 40.95% Financiar: 30.30%
Probleme:
1) Lipsa Autorizatie de constructie, Sectiunile A,B,C,D - suprafete suplimentare
2) Lipsa Acordului de Mediu revizuit
3) Sectiunea E2: Demararea procedurii de achizitie publica aferenta tunelurilor
4) Finalizarea procedurii de expropriere pentru suprafetele suplimentare aferente sectiunii E1.
In data de 06.06.2016 Ministerul Transporturilor a transmis catre C.N.A.D.N.R. S.A. observatiile Ministerului Justitiei cu privire la Proiectul de HG .
5) Lipsa Autorizatie de constructie Sectiunea E1

2. Autostrada Lugoj - Deva, Lot 3 Fizic: 51.48% Financiar: 49.14%
1) Lipsa Autorizatie de Constructie, Sectiunile A,B,C,D - suprafete suplimentare
3) Lipsa Acordului de Mediu revizuit
4) Masuri suplimentare impuse prin revizuirea AM in data de 24.12.2013, aditionarea la contract a ecoductului de la km 57+700
5) Parcarea de la km 59+700 nu a fost inclusa in Acordul de Mediu revizuit.

3. Autostrada Lugoj - Deva, Lot 4 Fizic: 47.12% Financiar: 28.14%
1)Lipsa Autorizatie de constructie pentru exproprierile suplimentare aferente Sectiunilor A+B km 77+361 - km 88+016
2)Probleme de relocare a liniilor de înaltă tensiune de pe lotul 4 care au blocat lucrările la viaductul Brăni șca.
3) Lipsa Acordului de Mediu revizuit
4) Afectarea stabilitatii versantului Carierei Carpat Agregate.
5) Afectarea stabilitatii stalpului nr. 37 al TRANSELECTRICA din cauza excavatiilor la baza versantului din zona Branisca.
6) Lipsa Autorizatie de constructie pentru lucrarile din culoarul expropriat aferente sectiunilor C+D km 88+016 - km 99+500
7) Finalizarea procedurii de expropriere pentru suprafetele suplimentare aferente sectiunilor C+D km 88+016 - km 99+500
In data de 06.06.2016 Ministerul Transporturilor a transmis catre C.N.A.D.N.R. S.A. observatiile Ministerului Justitiei cu privire la Proiectul de HG .
8) Lipsa Autorizatie de constructie pentru exproprierile suplimentare aferente sectiunilor C+D km 88+016 - km 99+500

4 Autostrada Orastie-Sibiu Lot 3 96 % fara solutiile de consolidare a versantilor in zona de  alunecari Financiar: 93.86%
Lot deschis traficului in noiembrie 2014.
Traficul rutier a fost restrictionat total incepand cu data de 07.09.2015 pentru realizare lucrari de remediere.
Contractul de Lucrari a fost reziliat in data de 27.01.2016, conform notificarii emise de catre CNADNR in data de 13.01.2016
Probleme:
1) Realizarea unei expertize tehnice a tuturor lucrarilor executate in cadrul contractului in data de 01.04.2016 Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale S.A., a comunicat inițierea procedurii de licitație deschisă pentru atribuirea contractului de servicii având ca obiect: "Expertiza tehnică asupra lucrărilor executate pentru obiectivul Autostrada Oră știe " Sibiu, lot 3, cuprins între km 43+855 " km 65+965, în lungime de 22,11 km"
2) Realizarea lucrarilor ramase se executat si a lucrarilor de remediere

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

adiarc

nu e timpul pt un film,pt ca situatia e identica ca in septembrie 2015,in zona demolata....astept sa-mi aduca un coleg un laptop si pun imediat poze....stay tuned   :)
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

asadar,up-date lotul 3....in prima faza in zona viaductului Aciliu,iar apoi incepand de la nodul Apold si pana la zona demolata.....



dupa cum vedeti avem o noua alunecare de teren majora...cu o crapatura de cativa M



dupa cum atentionam ,inca de anul trecut,innierbarea,in absenta str vegetal si a alor terasari/consolidari,e o gluma proasta,asa cum a facut-o Salini Impregilo





in timp ce noi ne inghesuim pe Dn,autostrada sta inchisa...degeaba







valuri,valuri 







unde au pus piatra,malul nu a mai fugit





in zona nu a mai plouat de circa o sapt...cu toate astea,vf dealului e plin de baltoace

















"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura