News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 18 Guests are viewing this topic.

Chagall

Constructorul autostrăzii Arad-Timişoara cere despăgubiri de 10 milioane euro

QuoteLa momentul în care s-a dat în folosinţă autostrada, acum un an, lucrările nu erau finalizate. Oamenii (constructorii - n.r.) au fost forţaţi de administraţia locală şi Anca Boagiu (fost ministru al Transporturilor- n.r.) să deschidă autostrada, dar firma nu şi-a asumat acest lucru. Acum firma cere despăgubiri de zece milioane de euro pentru că drumul nu a rezistat, au apărut stricăciuni pe care le-a reparat constructorul", a declarat Calimente.
Sursa: Economica
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

bogdymol

^ Vina e impartita. Toata lumea stie ca anul trecut in Decembrie s-a fortat deschiderea autostrazii de catre politic cu toate ca nu era gata. Vina e atat a politicienilor, cat si a constructorului.

Dar eu zic sa ne linistim si sa nu bagam atata in seama ce zice acest Calimente. El tot timpul apare in presa aradeana cu tot felul de dezvaluiri sau declaratii... zici ca-i DD. (inca una cu el: acum catva timp s-a trezit cu o caramida in parbrizul masinii. El urla cat putea de tare ca a fost atacat de cineva... dar toata lumea vedea clar ca acea caramida a cazut de la acoperisul cladirii langa care era parcata masina).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

user201

Noi poze de pe Deva-Orăștie făcute în apropiere de Șoimuș au apărut pe SCC.  Cu mulțumirile de rigoare și cu speranța că nu se va supăra userul  claudiu_ne2000 de acolo, voi plasa un link spre ele și aici:

Poze noi Deva-Orăștie

Lucrurile par destul de avansate pe acolo, inclusiv la finalul Autostrăzii în zona care trece chiar pe lângă Mureș, unde s-au făcut acele consolidări.


Eurocopter

http://www.youtube.com/v/xPAH0OVJ400

Momentan fara muzica, are probleme youtube si nu o pot pune. Partea a II-a pe diseara.

Ionut

Bombaaaa! :lol:
In sfarsit, mor aici de 2 zile numai pe F5 apas. O sa te scot dator, pui bani pentru noul meu laptop. :D

Abia astept sa vad progresul, asteptam si restul surprizei. :cheers: Eurocopter for president! :D

Eurocopter

Pe la 18:30 cred ca vine partea a II-a, asta ca sa mai salvam ce-a ramas din F5.  :)

sebba

Wow, asta da surpriza.
Multumim Eurocopter.

Se pare ca iese bine si filmarea cu zoom de la 300m ;)
Sailing away! S/Y Haimana

Klaudiu!!!

Progrese destul de mari!!
Multumim Eurocopter

djsmeu

multumim eurocopeter!!!!!astept si partea a 2-a :D   .....da arad-nadlac nu filmeaza nimeni???

lautaxi

multumim eurocopter!!!
dupa imagini cred ca va fi gata la sfarsit de iunie si nu aprilie 2013, dar sa vedem si partea 2...

Eurocopter

http://www.youtube.com/v/Bi5QrRZAYxY

In concluzie, termenul de Aprilie 2013 a fost o aiureala de la bun inceput. El nu va fi atins pt simplul fapt ca sunt lucrari de o complexitate deosebita care mi se par imposibil de terminat in 12 luni efective de lucru sau cat au fost. Constructorii nu sunt de vina aici, parerea mea ca isi fac treaba cu seriozitate pe toate loturile.

Un termen realist dupa parerea mea pt intreg Sibiu-Orastie ar fi un Septembrie 2013, poate cu ceva segmente micute dar vitale deschise in Iunie (gen centura Sebes).

radutm

^^
Multumesc Eurocopter! Excelente imagini! Eu sunt multumit si cu septembrie 2013. Ma uit la video si nu-mi vine sa cred ca asa ceva se intampla in Romania. Autostrada Deva - Sibiu e cel mai mare santier pe care l-a vazut Romania ever. O intarziere de cateva luni este nesemnificativa in raport cu dimensiunea si importanta lucrarii. Intram in iarna optimisti:)
cont inchis

nicki4

#4107
Quote from: Ionut on October 21, 2012, 08:02:39 AM
Suuuuperbe cadre, multumim mult bogdymol! :cheers: (Dar ce watermark ai pus... :lol:)

QuoteÎn plus, mi se pare mie sau chiar lipsesc ambii piloni penultimii din fotografie? Sau mă fură unghiul?


Hm, sa stii ca parca deschiderea e cam mare...
In primul rand multe multumiri lui eurocopter pentru filmari  :cheers:
din pacate cu penultimul set de piloni sunt (foarte) in urma. Parca doar fundatiile sunt turnate si putin din intariturile de fierbeton ce se mai zaresc, dar nu vad nimic betonat de la nivelul pamantului in sus (minutul 1:57 din partea a doua).
Mai este mult de lucru  :madwife:

PS: intre timp bine v-am gasit si eu :hug:
"Government don't want well informed, well educated people capable of critical thinking. That's against their interest. They want obedient workers, people who are just smart enough to run their machines and do the paperwork. And just dumb enough to passively accept it!" George Carlin

sebba

Quote from: djsmeu on October 21, 2012, 05:30:08 PM
multumim eurocopeter!!!!!astept si partea a 2-a :D   .....da arad-nadlac nu filmeaza nimeni???

e filmat deja de MT, marti se fac 2 saptamani de la filmare
nu stiu insa de ce nu publica odata filmarea >:(
Sailing away! S/Y Haimana

BoGDaN

Mii de multumiri Eurocopter, astazi intre Sebes si Sibiu liniste si pace. In schimb de la Orastie inspre Sebes furnicar. Am facut niste poze din mers pe care am sa le pun.
As vrea sa spun ca intradevar ne imbatam cu apa daca spunem ca in Aprilie 2013 putem circula. Cu toate acestea, cand am vorbit cu cineva de la Astaldi mi-a spus ca daca au bani termina in Aprilie 2013. Superoptimist sau cu rea credinta la intrebarile mele.....desi omul parea sincer in conversatie. In fine....
Termenul pus de Eurocopter...subscriu!!!