News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 53 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

flashu74

E breteaua spre sensul giratoriu. Să avem vreo surpriză plăcută sau doar își fac de lucru prin zonă?

horatiu.cosma

Se lucrează la deviere, cât de curând se va da drumul pe acolo pentru a se începe săpăturile pe actualul traseu al DN-ului, evident, fără recepție din partea "partenerului serios".

cristi5

Lasa receptia, ca mai e pana acolo. Fara act aditional pt descarcare si ecoduct. Munca voluntara.

Ca la Soimus, vom vedea curand si la Holdea cum excaveaza si daca au de gand sa faca ceva la breteaua de descarcare, sau au terminat cu amabilitatea/naivitatea si executa tot ce nu era in contractul initial doar cu "banii jos".

flashu74

La viaductul2 de la Bejan au fost turnati si decofrati deja 2 piloni.

Quest

Quote from: horatiu.cosma on March 14, 2018, 03:01:29 PM
Se lucrează la deviere, cât de curând se va da drumul pe acolo pentru a se începe săpăturile pe actualul traseu al DN-ului, evident, fără recepție din partea "partenerului serios".

Sa dea Domnu' sa continue treaba la Holdea. Stii ce ma mir, ca pasajul si sensul giratoriu nu par sa fi fost prevazute cu iluminat nocturn. Sau Comsa n-a mai apucat sa ajunga la iluminat din cauza blocajului in plati aparut ?
Common sense will get you far !

horatiu.cosma

Pasajul cu siguranta nu trebuie iluminat. In schimb giratoriul si breteaua de conectare la autostrada, nu imi dau seama daca au statut de nod. Oricum, eu zic ca ar trebui iluminate.

flashu74

Nefiind pa A probabil vor ilumina altii giratoriul.

voicul

Cu ce becuri? Cu sodiu sau LED?
Eu am xenon la masina. Am voie sa luminez acolo?

(just for the fun of it)  :D

Quest

Quote from: flashu74 on March 15, 2018, 10:28:30 AM
Nefiind pa A probabil vor ilumina altii giratoriul.

Nici un giratoriu de racord al unui nod de A cu un DN nu se afla pe A, si totusi sint iluminate ca parte a lucrarii ptr A. Trecerea de la A la DN si invers de la Holdea va mai fi folosita ani de-a rindul pina sa fie gata primul tunel, asa incit e nevoie de iluminat corect pe timpul noptii.
Common sense will get you far !

flashu74

Este nevoie , dar ne descurcam si cu xenoanele de la masina numa sa dea drumu o data la autostrada ca din optimist am devenit pesimist de atâta tărăgănare.

flashu74

Si cateva imagini care-mi stârnesc optimismul.
Se apropie si culeea de nord a viaductului1 de final.



Powered by API/PUM imgur uploader

flashu74


flashu74

Am vazut la deal lilieci pe sus pe una din terase era dusa spre CF o foreza. Fara foto că m-a luat prin surprindere privelistea.

serban vlad

In deal cota autostrazii va fi undeva la 8 metri peste dn. dupa cum se vede si din pozzele lui flasu sunt 5 m deschiderea sub viaduct si vreo 3 m grinda placa de suprabetonare asfalt etc. in total nu cred ca mai mult de 8 metri.