News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

bogdymol

^ Astea sunt vesti bune. Inseamna ca se lucreaza asa cum ar trebui si pe Lugoj-Deva lot 1 (parca erau ceva probleme pe acolo).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

radutm

Quote from: bogdymol on May 11, 2012, 04:56:12 PM
^ Astea sunt vesti bune. Inseamna ca se lucreaza asa cum ar trebui si pe Lugoj-Deva lot 1 (parca erau ceva probleme pe acolo).
Da, cred ca au intrat in paine si pe acest lot. Se pe DN se vad in mai multe puncte utilaje si nori de praf - semn ca se misca ceva. M-am dus si la capatul segemtului dinspre Costei-Sanovita si acolo se lucra si era forfota mare:



Partea rea era ca drumul de legatura care duce la Ghizela, care era nou-nout, a fost facut praf de camioane pe o portiune de cateva sute de metri, dar sa zicem ca e pentru o cauza buna.

cont inchis

radutm

Au inceput si lucrarile de amenajare a drumului de legatura dintre DN6 si A1 de la Izvin:








Scuzati calitatea pozelor, dar e nasol de pozat din mers - de la volan - fix in acel loc.

cont inchis

radutm

Ultimul set de poze facute azi la pranz, la intersectia A1 Giarmata - Izvin cu DJ62 Remetea - Ianova.










cont inchis

bogdymol

Vesti bune de pe Centura Arad:

QuotePe centura, ca pe autostrada, din 2 iunie

Executantul centurii în regim de autostradă lucrează în aceste zile la montarea panourilor fonoabsorbante.

Se va da, în sfârşit, drumul pe ambele sensuri ale centurii în regim de autostradă. Evenimentul va avea loc pe 2 iunie, moment din care fiecare va circula pe sensul său de mers deoarece vor fi folosite ambele sensuri – şi cel spre Ungaria şi cel spre Timişoara. În momentul de faţă se circulă doar pe sensul de mers spre Timişoara, o bandă fiind folosită pentru dus, iar cealaltă pentru întors.

Aceasta nu este singura noutate de pe centura în regim de autostradă a Aradului. Firmele constructoare ale acestui tronson au început montarea panourilor fonoabsorbante, care se vor regăsi pe toată lungimea de mers a centurii în direcţia spre Ungaria.

Potrivit primarului Gheorghe Falcă, care a făcut publică această informaţie, panourile fonoabsorbante vor fi montate peste tot pe unde se impune: ,,Pe linia de mers spre Ungaria se lucrează pentru a finaliza montarea acestor panouri pe întreaga lungime a centurii. Sunt zone unde avem panouri pe ambele laturi şi sunt zone unde le vom avea pe o singură latură, în special pe zona de interior a municipiului Arad. În plus, împreună cu constructorul am convenit ca pe 2 iunie să dăm drumul la circulaţie pe ambele sensuri, atât pe cel spre Ungaria, cât şi pe cel vecin, care acum deserveşte, pe două direcţii legătura Timişoara – Ungaria".

Inaugurarea oficială....

Nu va fi, însă, vorba de o inaugurare oficială a centurii în regim de autostradă, aşa cum şi-ar fi dorit autorităţile administraţiei locale, în condiţiile în care mai rămân de executat diverse lucrări. Nici autostrada Arad-Timişoara nu va avea parte de o inaugurare oficială, deşi pe aceasta se circulă în regim de autostradă de câteva luni, căci şi aici mai sunt detalii de executat.

Fără viteză!

Dincolo de aşteptările politicienilor, de la Putere şi de la Opoziţie, un lucru e cert pentru omul de rând care alege să meargă pe autostradă spre Arad: regimul de circulaţie nu este unul caracteristic autostrăzilor, ci drumurilor naţionale, aşa că atenţie la viteză. (aici cred ca e vorba de faptul ca limita va fi de 100, nu de 130 km/h, dar nu au stiut jurnalistii cum sa se exprime; Autostrada sigur e pentru ca am vazut o gramada de semne specifice) Iar pentru guvernanţi un altul: faptul că şi termenul fixat în primăvară pentru finalizarea lucrărilor a fost depăşit de constructor.






sursa: aradon.ro
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

radutm

cont inchis

bogdymol

QuoteDin doi iunie se va circula pe ambele sensuri pe centura Aradului în regim de autostradă

Primarul municipiului Arad, Gheorghe Falcă a anunţat că pe data de 2 iunie pe dă drumul la circulaţie pe ambele sensuri ale centurii Aradului în regim de autostradă. 

Astăzi primarul a fost pe centura  municipiul pentru a vedea care este stadiul lucrărilor de montare a panourilor fonoabsorbante.

,,Suntem pe una dintre direcţiile autostrăzi, care în acest moment sunt închise. Pe acestă linie de mers în Ungaria se lucrează pentru a finaliza aceste panouri în întreaga lungime a autostrăzii centrurii municipiului Arad.  Împreună cu construcotrul am convenit ca în data de 2 iunie să dăm drumul la circulaţie pe ambele sensuri. Sunt zone unde avem panouri pe ambele laturi pentru că este nevoie", spune primarul, Gheorghe Falcă.

Centura Aradului ţine de la intrarea în Arad dinspre Nădlac pâna la ieşirea spre Zădăreni şi Timişoara.

http://www.youtube.com/v/60LxjdsqFCg



sursa: arq.ro
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

udar

#1612
panouri fotoabsorbante......................!!!!!???????    :dunno:

Ionut

Ce-mi place sa citesc vesti bune si sa vad poze superbe! Multumesc radutm & company!

Este excelent ca nu au incetinit ritmul cu ocazia schimbarii guvernului. Ati auzit ceva de noul ministru al transporturilor? Vine prin santiere? Ceva noi ordine? Evident daca stiti ceva din interior, prin presa n-am vazut nimic. Sper sa revina si filmuletele...

Ionut

Treceti peste comentariile de campanie electorala... am pus doar ca inca un exemplu care arata cat de importanta este o autostrada.

http://www.youtube.com/v/8ot9nTiiFhE

bogdymol

^ Eu sper sa se (re)apuce odata de treaba la modul cel mai serios pe Arad-Timisoara, ca din Decembrie au șomat (spre deosebire de Arad bypass).

Inca o chestie ce am uitat sa zic: ieri am reusit "performanta" sa fac 27 de minute de la mall-ul din Timisoara si pana la nodul de la Giarmata :bash: Si cand ma gandesc ca la mers normal am reusit alta data sa fac 33 de minute tot de la mall si pana la nodul Arad-sud, dar mergand pe drumul national... :bash: E necesara o conexiune decenta intre Timisoara si autostrada! Si asta urgent!
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Quote from: bogdymol on May 11, 2012, 08:50:04 PM
E necesara o conexiune decenta intre Timisoara si autostrada! Si asta urgent!

N-am vrut sa pun o promisiune de campanie electorala pentru ca n-are nicio valoare, dar vad ca insisti :)
Vom rapidiza calea de racord actuală de pe autostrada Timişoara-Arad şi vom realiza un nou racord de pe Timişoara-Arad. sursa

Sper sa nu fie doar vorbe de campanie electorala...

bogdymol

^ Ti-am raspuns pe PM pe subiectul asta ;)
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

tonică

cum cuvantul 'rapidiza' nu exista, ma gandesc ca nici promisiunea nu se va concretiza..:))
Eu cred ca se asteapta finalizarea segmentului giarmata-izvin pentru a se observa daca eliminarea traficului de tranzit nu elibereaza nitel din aglomerarea lui 691. Daca se va intampla asta atunci cred ca va mai trece mult timp pana sa se faca ceva pe-acolo....

valexandru

Quote from: udar on May 11, 2012, 06:11:54 PM
panouri fotoabsorbante......................!!!!!???????    :dunno:
Si eu am observat , dar de!

@Ionut
Sunt doar promisiuni electorale! Nu cred pana nu vad!
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"