Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

adiarc

#3615
Se pare ca si pe lotul 2 (Aktor+Euroconstruct ), constructorii au de gând sa înceapă mai serios activitatea.....astăzi am surprins 2 trailere cu utilaje ( cu sigla Aktor), care erau descărcate in zona intersecției dintre Dn Alba Iulia-Teius si drumul spre Galda de Jos......hai cu toată AC...
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

NGC

Quote from: adiarc on September 22, 2015, 07:29:25 PM
hai cu toată AC...

Mai dureaza cateva saptamani bune, pentru ca abia azi a fost etapa de incadrare pentru acordul de mediu.

gdo

Tocmai au iesit un furnicar de bascule inscriptionate Euroconstruct din organizarea de santier... (nu am poze deoarece e o ceata de iti scpoti ochii) :)

yetiman

Stiu ca asteptati sa vin cu vestea cea mare: Porr a reinceput lucrul in forta.
Dar NU. N-am sa fac asta. Ar fi o minciuna sfruntata sau un vis umed...

Mergand spre Teius era ceata pe aproape tot drumul, asa ca am sperat ca de aia nu se vede miscare. Realitatea crunta am vazut-o dupa-masa, la drumul de intoarcere. NIMIC, NIMIC, NIMIC. Porr a disparut din peisaj. In afara de viaductul de la Turda, nu mai lucreaza nicaieri.

Pun si ceva poze, ca sa nu-mi stric reputatia.  :D E destul ca Porr si-o strica pe a lor.  :gaah:
La dus: (aici incepea si ceata)




Si la intoarcere:



Doar iarba creste frumos pe marginea terasamentului si pe debleu.

Iar la viitorul nod nu se misca nimic:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

Iar pe L3, TS continua (dar fara nimic spectaculos).
Terasamentul de la pasajul peste DN pare sa fie gata (evident nu vorbesc de straturile de asfalt), se pune pamant vegetal pe laturi.

Pe partea cealalta, se continua ridicarea terasamentului si pasajul pe sub A10 pentru accesul la cariera.



La nod nu am vazut nici o miscare.
Cam atat la ce se poate vedea din mers, de pe DN.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

BoGDaN

Nimic spectaculos pe lotul 4. Se lucra doar in zona celebrului viaduct. Am văzut mai multe camioane pe lotul 2 dar nu am fost pe teren.


_Ionut

#3622
^
Se vede ca au inceput in forta sa recupereze timpul pierdut...Mobilizare impresionanta.:)

gdo

pozele din ziarul unirea sunt pozele facute si postate de mine in cursul zilei de sambata pe forum... Intre timp in zona se vad a fi mai multe utilaje..plus basculele (cam 10 la numar) acestea nefiind prezente cand au fost facute pozele... Din pacate desi au autorizatie pe mai mule portiuni doar pe segmentul din zona Oijdea se lucreaza. Daca vremea imi v-a permite si nu mai ploua o sa incerc saptamana viitoare sa trec sa mai fac cateva poze...pana una alta sa le dorim spor la treaba si lor... :)

IlisescuV

Pacat ca s-a oprit Porr din lucru. Cred ca au mutat multe utilaje pe Brad-Oradea la reabilitarea E79. Acolo au tras destul de tare in ultimul timp.
Atata timp cat termina la timp e treaba lor cum se organizeaza.

ddfab

aktor baga mare in zona oiejdea. decoperteaza pe culoar cu buldozere si string pamantul in gramezi mari, la distante apropiate. camioane portocalii euroconstruct in teren, incarca din gramezi si transporta. am si ceva poze, dar mai spre seara. sa tina vremea cu ei ...si cu noi. :)

horatiu.cosma

Multumim de vesti, abia asteptam pozele :). De Porr ce se mai aude la nodul Turda? Zilele trecute zicea cineva ca au inceput sa lucreze mai serios la nod, si pe partea cu Turda.

alibaba

Eu am trecut ieri pe acolo dar n-am vazut miscare, din pacate. De aceea nici poze.

ddfab

miscarea nu se vede din dn1. eu am un punct de observatie bunicel  :D.
deci aktor in actiune... in sfarsit!





























ddfab

creaza gramezi de pamant cu ceva distanta intre ele, cam asa...