Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

ddfab

pozele de mai sus arata asa bine, deoarece au mers cu culturile pana la limita de expropiere, lanurile sunt verzi iar zona autostrazii a ramas cenusie si aduce cu o decopertare.  >:(. oricum, daca nu se grabesc o sa inverzeasca si ne apucam de pasunat!!!
pe lotul 1 continua cu decopertarea in zona cuprinsa intre dj107 si dj107E, unde am pus zilele trecute ceva foto, dar anemic, cu 2 buldo 2 camioane si 2 excavatoare pentru depozitul de pamant.
forajele ce le executa pe lotul 2 in dealul de la oiejdea, in zona mentionata de florin74, se realizeaza in zona superioara a culoarului, probabil acolo vine margine de debleu si vor sa se convinga ca nu sunt probleme. imediat dupa, spre teius urmeaza viaductul ce supratraverseaza dn1.aveti o fotografie cu ceva posturi mai ininte. sa auzim de bine1

ispy

#2551
 Excelent, se pregatesc de lucrari in zona! Multumim, cred ca pozele sunt o premiera,  poze de la Lancram de pe A10. :cheers:

yetiman

Ar fi cazul. Data ordinului de incepere lucrari a fost 02.12.2014. Daca luam in calcul cele 4 luni pentru proiectare, deja am intrat in perioada de executie.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

gdo

Eu cred ca cei de la PItzaroti trag tare la calea ferata (lucrau si dumineca) deoarece au intarziere la proiect.. si cred ca si acesta e unul din motive pentru care la autostrada se lucreaza asa timid...

gdo

Oricum vestea buna a zile vine de pe lotul 2 unde Aktor a adus primul buldozer innainte de Santimbru si unde cel mai probabil foarte curand vor incepe decopertarile:


ciprebbe

#2555
In sfarsit avem raportarile:

Lot 1, km 0+000 – 17+000

Constructor : Asociere Impresa Pizzarotti & C S.p.a – Pomponio Constructii S.R.L.;

Proiectant SF: SC SEARCH CORPORATION SRL

Consultanta : DRDP Cluj – Inginer FIDIC Temporar

Beneficiar: C.N.A.D.N.R. SA

Valoarea Lucrarilor : 541.739.137,21 lei fara TVA

Durata de execuţie: 22 de luni (4 luni proiectare+18 luni execuţie)

Perioada de garanţie: 48 de luni.

Data semnare contract : 14.11.2014 .

Stadiu fizic: 5,86% (28.04.2015)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Lot 2, km 17+000-41+250

Constructor: Asociere Aktor Tehnical Societe Anonyme (Aktor S.A.) – S.C. Euro Construct Trading 98 SRL

Proiectant SF: SC SEARCH CORPORATION SRL

Consultanta: S.C KAPPA – ARCHITECTS&ENGINEERS S.R.L

Beneficiar: C.N.A.D.N.R. SA

Valoarea Lucrarilor: 549.332.493,62 lei fara TVA

Durata de execuţie: 22 de luni (4 luni proiectare+18 luni execuţie)

Perioada de garanţie: 48 de luni

Data semnare contract: 14.11.2014 .

Stadiu fizic: 2,90% (28.04.2015)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Lot 3, km 41+250 – 53+700

Constructor : Asociere Tirrena Scavi SPA – Societa Italiana Per Condotte d'aqua SPA

Proiectant SF: SC SEARCH CORPORATION SRL

Consultanta : DRDP Cluj – Inginer FIDIC Temporar

Beneficiar: C.N.A.D.N.R. SA

Valoarea Lucrarilor : 420.511.921,44 lei fara TVA

Durata de execuţie: 22 de luni (4 luni proiectare+18 luni execuţie)

Perioada de garanţie: 48 de luni.

Data ordin de incepere : 20.05.2014 .

Stadiul fizic: 10,60% (28.04.2015)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Si "surpriza"
Lot 4, km 53+700-km 70+000

Constructor: Asociere Porr Construct SRL–Porr BAU GMBH

Proiectant SF: SC SEARCH CORPORATION SRL

Consultanta: DRDP Cluj – Inginer FIDIC Temporar

Beneficiar: C.N.A.D.N.R. SA

Valoarea Lucrarilor: 470.004.894,83 lei fara TVA

Durata de execuţie: 22 de luni (4 luni proiectare+18 luni execuţie)

Perioada de garanţie: 48 de luni

Data ordin de incepere: 20.05.2014 .

Stadiul fizic: 35,00% (28.04.2015)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

yetiman

Pot sa confirm si din punct de vedere vizual.
Pe lotul 4 este cel mai mare progres.
Azi dimineata, in schimb, nu se lucra, din cauza ploii.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

horatiu.cosma

Au ajuns la 35% in perioada septembrie-aprilie, care teoretic si practic e perioada mai putin productiva a anului. Sa vedem cum o sa creasca procentul in lunile care urmeaza si in care o sa se poata lucra 16 ore pe zi in conditii optime.

rio tinto

#2562
Sfarsitul anului viitor ne vor gasi cu Sibiu Nadlac aproape finalizat si cele doua loturi (3 si 4) din A10 finalizate. Sebes - Alba Iulia va deveni din nou o gatuire nationala cu coloane intinse pe kilometri din cauza ca tot traficul spre Bucuresti va opta pentru relatia Turda-Sebes si mai departe inspre Valea Oltului.
Pizarotti si Aktor ar trebui sa mareasca pasul daca vor sa-i ajunga din urma pe TS si Porr. Cred ca vom vedea chiar si judete precum Mures sau Cluj (partea lor sudica cel putin) care opteaza pentru iesirea din tara pe la Nadlac dat fiind firul intins de autostrazi partial sau total finalizate.

yetiman

Trist e altceva. Asa cum am mai zis: L4 nu are nod in partea dinspre Alba. Nu se poate inaugura nimic fara (macar) nodul de pe L3.
Iar pe L2, cel putin in zona nodului de la Teius, nu exista nici o miscare, nici macar gropi pentru descarcarea arheologica. Asa ca nu cred ca vom vedea prea curand lucrari in zona.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Ionut

Hold your horses. E mult pana departe, mai vedem cum trecem vara, apoi toamna. In toamna ne vom lamuri. Rabdare cu predictiile. Oricum, 35% deja mi se pare foarte bine, pacat ca lotul 3 e doar pe la 10%.