News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 29 Guests are viewing this topic.

Ionut

^ Da, clar, hai sa ii lăudăm și să le facem statui în centrul Albei ca au pus câteva sute de metri de asfalt sau stabilizat. Sau hai sa credem în continuare minciunile Pizzanochio sau Tzatziki preluate cu nonșalanță și prostie infinită de bode și orban.

Mi-e greață bă de voi. De toti. Si de tara asta.

AlinC

ST1, nodul rutier Alba Iulia Nord:


pasadia

@vancouver singurul plus din ultima perioadă este aceea idee repeta de Ioniță de cava timp: trimiterea echipelor de proiect din cadrul CNAIR in șantier astfel încât să scurteze timpul de aprobare al documentelor.

Sper că îmbuibații din Dinicu Golescu sa.mai învețe ce înseamnă șantier cu ocazia asta. Ei stăteau frumos in birou, program + Solitaire, și apoi se mira că nu se construiește mai repede...

jaston

#18333
Cu cat mai multe vizite, cu atat mai multe asfaltari

voicul

In curba la Oiejdea e vreun plan pentru grinzi?
Dupa cum nu misca, presupun ca se ocupa aktor de lucrare.

dragos76

@Ionuț, scuze dar prea te superi ca văcarul pe sat.
Eu nu cred că dacă se ridică niște chestii punctuale  care s-au îmbunătățit față de cum mergeau lucrurile în trecut înseamnă că le pupăm tălpile amatorilor de la pizza.

vancouver

Si am o veste buna chiar si legat de Retter  :D : s-ar putea in curand sa se rezolve si pentru ei. Revin cand am detalii si devine mai concreta treaba.

Inca un +1. Ionut, nu te enerva, nu da cu casca de pamant! N-avea griji, traim in Romania si intr-un fel sau altul cineva o da in bara la un moment dat si ne putem apuca din nou de injurat si criticat - la asta ne pricepem bine ca natie  :madwife:
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

carutasul

interesant e că pun balast pe autostradă până la șosea, deci practic vor fi la nivel cu DN1 actual, ceea ce simplifică devierea traficului. Până la urmă e posibil ca Pizza să deschidă autostrada anul ăsta: pe 10 metri, între cele două bretele, sub pod :)

horatiu.cosma

Până la un punct și eu înțeleg rațiunea lui vancouver că se poate cumva împinge căruța cu astfel de sforțări, cu certuri, cu chemat non stop antreprenorii în ședințe, cu mers peste ei, cu cerut producție zilnică etc. La Pizzarotti posibil să funcționeze și să impulsioneze puțin șantierul, cât să devanseze termenul cu câteva luni, însă la Aktor mi se pare că pur și simplu discuțiile astea nu vor duce la finalizarea lucrărilor. Grecii sunt mult prea dezorganizați, haotici, e o gaură neagră echipa de management pe șantier. Au datorii consistente la subcontractori, se vede clar că nu au bani de bitum, au tras 3 dungi de asfalt de 100 de metri pe un sens. În ritmul ăsta, trebuie vreo 500 de vizite ca să termine primul strat de asfalt.

Dominik

#18339
Pe live-ul facut de CNAIR pe lotul 2 la podul de la Radesti, nu este prinsa discutia de la inceput si spunea Guido Retter ca ''termenul de finalizare a intregului pod la nivel de placa de suprabetonare este 19 Iulie''...ma gandesc ca se refera la podul din imagini de la Radesti, nu cred ca pot in 2 luni sa-l termine pe cel de la Sancrai, tinand cont ca mai au de ridicat un rand de 4 pile acolo, dar spunea ca de astazi au inceput forarile la ultimii piloti si ca de Miercuri preiau si acea lucrare ceea ce este imbucurator.
You're in Steelers Country

AlinC


Granata06

Singura modalitate de a impulsiona un antreprenor care lucreaza de 6 ani pe acelasi santier este de a-l penaliza iar apoi daca tot nu merge rezilierea. Din punctul meu de vedere, statul roman prin reprezentantii lui se roaga de antreprenori sa lucreze...unde ati mai vazut asa ceva?

carutasul

nu văd eu bine sau au pus maglavais pe podețul ăla? Deci se poate. Poate au cumpărat și ei un butoi destul de mare, sper ....

voicul

#18343
@Granata06 rationamentul e corect, dar e putin incomplet. Cand "partenerul serios" da totul la cheie atunci se pot aplica penalitati.
Cand dupa 6 ani abia s-a rezolvat situatia la AB S, realizezi ca mari diferente intre constructor - "partenerul serios" nu prea sunt.

Stefan01

PFAIII ! MINUNE ! In ultima filmare a lui AlinC avem parte de prima portiune de pod cu hidroizolatie pe lotul 1, in zona Oarda ! Nu luam in calcul podul de pe DN1 din apropiere de Lancram.