News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 27 Guests are viewing this topic.

voicul

Pai il incarca cu o intrare si il descarca cu vreo 70% din trafic. Cred ca iese mai bine la calcul asa.

florin74

Azi am vazut miscare pe lot Aktor (dimineata la ora 08.15 cam 20 de camioane se indreptau spre Teius- spre organizare, si cam tot atatea erau deja pe amplasament). Dupa-amiaza ceva mai slab, dar in continuare era ceva miscare. Au reusit sa finalizeze la Oiejdea la devierea magistralei de apa.
In schimb la Pizzarotti la Alba Nord liniste si pace, doar vreo 3-4 fierari lucrau la pod. In rest, siesta....


palient

@voicul,

   De fapt o intrare și o ieșire, și nu se strica configurația bună a giratoriului, și era mult mai bine pentru participanții la traficul auto.

interesantul

Cred ca acest tip de acces se preteaza la viitoare puncte de taxare...
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

palient

@interesantul,

  Nu am cugetat la așa ceva când am făcut observația, ci la faptul că giratoriul este bine configurat , și nu ar fi potrivit să strici un lucru bun , iar pe de altă parte nu este deloc indicat să fie un giratoriu complex din care să distribui tot traficul , în cazul în care o parte din trafic se poate distribui mult mai bine prin alte puncte , ca în cazul de față.

ciprebbe

Giratia aia din DN chiar daca mai primeste o intrare/iesire va pierde in viitor mai mult de jumatate din traficul actual.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

AlinC

Umplutura de balasat pe breteaua 6 de la nodul rutier Sebes. Se pregatesc de balast stabilizat, iau ulterior asfaltare:






yetiman

De lotul 2 - Aktor - mai stii ceva?
Aparent erau cu ceva mai bine mobilizati decat Pizzaroti in ultima perioada.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

luc

Mulțumim Alin, noroc cu tine.. 3 zile de pauza în noutăți. Postările de pe acest thread spun totul despre activitatea și interesul constructorilor!

AlinC

ST1 Oarda-pod Mures-Alba Iulia Sud
Nu se misca nimic la groapa de gunoi:


voicul

Au montat stalpii de iluminat in nod.  :shocking:

alexa_adrian2001

Cred ca va fi o mare sarbatoare in momentul cand o sa reuseasca sa suprabetoneze pasajul de iesire de pe autostrada, vezi minutul 3:58  O:-)

esendy

#15402
eu nu inteleg ce rost are acest nod alba iulia sud, avand in vedere ca nodul de sebes a1/a10 e la 9 km; era suficient nodul alba nord

dupa deschiderea a10 L1 pe DN nu va fi nimeni intre alba iulia si sebes

a10 L1 este perfect funcional fara nodul alba iulia sud

vor fi 3 noduri in 16km

voicul

Nu e mult ca vorbim de o populatie de vreo 70.000 de oameni. Vor fi folosite ambele noduri.
Asa mai si reduci din trafic si poluarea de prin oras.

bbogdan8

Am facut si eu un colaj pentru a compara cum au avansat lucrarile in luna iulie in zona Galda-Pod Mures- Nod AB Sud. Pozele sunt luate din filmarile lui AlinC insa unghiurile de filmare nu au fost aceleasi.























Powered by API/PUM imgur uploader