News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 31 Guests are viewing this topic.

dancosta

Am pus aici raspunsul CNAIR cu sumele bugetate pentru ST. Poate verifica cineva informatiile? Ma intereseaza mai ales punctele 2 si 3 pe care le-am trecut la sfarsit.

lighthotspot

Pe lot 2 intre Leorint si Radesti cica geme de utilaje, zice o pasarica..... cine e prin zona poate da o privire.

alexV


mihaihedes

Pe la ora 16 în spate la Transavia era o macara, la Sântimbru lucrau cam toate utilajele de acolo, la podul peste CF la Teiuș era o foreză.  Și pe tot lotul de la Sântimbru la Rădești se vedea activitate și praf. Din păcate fara poze.

pasadia

Acum 2 zile fotografiasem (din punctul portocaliu) foreza care se afla in punctul mov. Azi dupa-masa era in punctul albastru, in punctul mov putandu-se zarii armatura pilonilor. Altfel spus: o fi doar una, dar macar trag de ea.

Daniel_I

#12455
Uppdate Lot 1: culea Oarda avem toate grinzile sus, pod raul Sebes suprabetonat, suprataversarea Lancram Calea Vacii toate grinzile sus. Pozele in weekend daca nu apare drona de la Unirea intre timp :D.
Legat de ce zice pasadia, la nodul Sebes se lucreaza la forarea culeilor pentru supratraversarea A1 a bretelei scurte A10 Turda - DN1 giratoriu Sebes.
On The Road

AlinC

La nodul Sebes lucreaza cu prioritate pe bretelele care leaga A10 de sensurile giratorii sau "bretelele mici", asa cum le spunem aici. Mie mi se pare destul de evident.


StefanCelMare

La anul, pe final, ar putea fi gata lotul 1 de la Lukoil Lancrăm până la nodul Alba Iulia Nord.
Pare tentant să sugerezi descărcare temporară la Lancrăm până se termină bretelele, dar cred că astfel de soluții ne sunt străine, deci mai bine tac.
Sau sper la conectarea temporară prin giratoriile de la Sebeș.
:D

carutasul

Există două metode de a evalua cât mai durează: să extrapolezi viteza de până acum sau să te referi la ce se poate face din punct de vedere tehnic.
Dacă extrapolăm la viteza de până acum, probabil că le va lua tot anul viitor, poate mai mult.
Dar dacă mă gândesc că ei s-au angajat că termină TOATĂ autostrada în doi ani, pare revoltător să susții că nu poți termina ce a mai rămas într-un an și 2-3 luni :)


Europiu

Pe langa interesanta "aparitie" de la 1:25 langa A1, mi se pare clar (vezi discutia de mai sus) ca cel putin doua deschideri peste Mures vor fi tot cu lansatorul. Grinzile sunt pe pozitie.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

danutzu_1069

Oameni buni, mi se pare sau la sec 00:15, si-au facut forma pentru turnare de grinzi?
Altfel ce ar putea fi?

dragos76

Quote from: StefanCelMare on August 31, 2018, 03:49:46 PM
Pare tentant să sugerezi descărcare temporară la Lancrăm până se termină bretelele.
Cred că tehnic nu prea se poate. Țineți cont că acolo e nevoie să se termine pasajul peste autostradă de pe vechiul traseul al DN1, iar apoi devierea actuală inclusiv sensul giratoriu vor trebuie săpate, să se ajungă la cotă.

Daniel_I

Quote from: danutzu_1069 on August 31, 2018, 04:54:15 PM
Oameni buni, mi se pare sau la sec 00:15, si-au facut forma pentru turnare de grinzi?
Informatia asta am pus-o eu acum catvea saptamani. Pizzaroti va turna grinzile in locatia respectiva si au construit platforma pentru turnare in nodul Sebes. Se vede in video la secunda 15. Informatia am primit-o de pe santier.
On The Road

danutzu_1069

#12464
A, scuze, nu am fost pe faza atunci
Iar o sa iau dislike-uri