News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 26 Guests are viewing this topic.

gdo

Nod Sebes, filmare de azi, momentan nu sunt lucrari in zona mentionata de Ionut, in partea cealalta a autostrazii


Ionut

#12406
Multumesc pentru efort și promptitudine! Din păcate situația din teren este cum bănuiam, zona este la 0 barat. Si la bretelele din partea cealaltă, spre Deva, este la fel, zero. Este mult, mult de lucru.

danutzu_1069

Trebuie urmarita apa de suprafata care se vede in stanga, dincolo de A1. Au fost ploi recente in cantitate mare?
Este posibil sa fie o problema pentru breteaua respectiva...

horatiu.cosma

#12408
^^^^
Pasadia, sper că nu ajungi și tu ca Șerbănescu, cu noduri noi care produc aglomerație și care în final duc la o situație mai nasoală decât cea actuală  :lol:.

În primul rând, o deschidere de la Alba Sud până la Sebeș (acele 2 bretele care dau în giratoriile existente) ar elimina o grămadă de bottle-neck-uri de pe DN 1. Apoi, dacă ne uităm strict la noua configurație a nodului, avem așa:

1. Cei care ar veni de la Alba Sud pe A10 și ar vrea să meargă spre Sibiu pe A1 vor intra de pe bretea în giratoriu și apoi tot în față, spre A1. Vor da prioritate celor care vin pe DN 1 dinspre Alba Iulia (adică mult mai puțini ca și acum fiindcă majoritatea vor veni pe A10 plus cei care ies de pe A1 dinspre Sibiu și merg spre Sebeș (puțini)) și cei care vin de la Deva pe A1 și merg spre Alba Iulia (puțini din experiența mea de zeci de treceri prin nod, niciodată nu am văzut mai mult de 2-3 mașini dându-mi mie prioritate, care vin dinspre Alba Iulia și o iau spre Sibiu pe A1).

2. Cei care ar veni de la Alba Sud pe A10 și ar vrea să meargă spre Deva pe A1 ar trebui să intre în giratoriul dinspre Sebeș, apoi pe podul peste A1 și apoi 270 de grade în giratoriul dinspre Alba Iulia. Vor trece repede de primul giratoriu (ca cei de la punctul anterior care merg spre Sibiu), iar în al doilea giratoriu vor da prioritate celor care ies de pe A1 dinspre Sibiu și vor să meargă spre Alba Iulia (pe DN1 sau A10). De câte ori (zeci) am ieșit de pe A1 la Sebeș și am făcut stânga în giratoriu spre Alba Iulia nu a fost aglonerație mare pe bretea, plus că și ei ar trebui să dea prioritate la puținii care ar veni pe DN1 dinspre Alba Iulia. Așa că cei de la acest punct 2 nu prea cred că ar forma o coadă imensă până în A10 (plus că direcția Alba Iulia->Deva nu e chiar așa de aglomerată nici acum), giratoriul ar regla cât de cât fluxurile. În plus, o variantă mai comodă strict din punct de vedere al nodului Sebeș ar fi traseul actual, pe DN1 dinspre Alba Iulia, fiindcă se iese super rapid spre Deva.

3. Cine vine de la Deva pe A1 și vrea să meargă spre Alba Iulia au un traseu aproape identic cu cei de la punctul 2, o acordare de prioritate în minus (față de cei de la punctul 2).

4. Cine vine de la Sibiu pe A1 și vrea să meargă spre Alba Iulia intră în giratoriul dinspre Alba Iulia și îl fac complet (360 de grade) și apoi ies pe bretea pe A10. Trebuie să dea prioritate celor care vin dinspre Alba Iulia pe DN1. Cum ziceam la punctul 2, această categorie este relativ mică, nu se fac cozi pe bretea (cel puțin eu nu am prins niciodată), deși trebuie să dea prioritate celor dinspre Alba Iulia pe DN 1 care acum sunt destul de mulți.

Nodul Sebeș actual duce lejer traficul care trece prin el, nu sunt șanse de mega-aglomerații, traficul principal Sibiu<->Alba nu se intersectează, problemele apar mai departe, pe DN 1, la treceri de pietoni, semafoare, făcut stânga etc.

pasadia

Horatiu, mersi de comparatie. Dar totusi, poate nu e cazul. Si da, m&am uitat si eu la configuratia actuala si cea viitoare. Da, am trecut si eu de cateva zeci de ori prin cele 2 giratorii. Tot un rahat sunt oricum le-as privi.

Deschiderea Aiud - Turda, la fel ca si deschiderea Sebes - Alba Iulia Sud, vor aduce mai mult trafic in zona. De exemplu pe mine, care-s satul de DJ151D - si care fac cateva drumuri intre BV si CJ (ssu mai spre NV). Sau pe localnicii care vor renunta la traversarea prin  Vianu de Jos spre Orastie (la naiba, pana si eu am mai folosit Pianu ca nod de intrare/iesire spre Alba).

Ca atare la ce se intampla acum eu as mai adauga un sfert. Si apoi as constata ca orientarea in interiorul sensurilor devine si mai dificila. Trompeta de la Turda va face fata mult mai bine.

Spre fericirea mea recunosc ca sunt convins ca sunt ZERO sanse ca bretelele sa fie puse in functiune inaintea restului lotului. Ca atare nu tin sa distrug corola de minuni de la Sebes neaparat.

Stefan01

Stire de pe lotul 2

Astazi, circuland pe DN1, am observat bratul ridicat al macaralei la podul peste raul Mures, in zona Radesti. Era pe malul dinspre Sebes. Ne pregatim pentru grinzi.

@ Ziarul Unirea
Sunteti pe receptie ?

Daniel_I

#12411
Quote from: danutzu_1069 on August 26, 2018, 05:02:15 PM
Trebuie urmarita apa de suprafata care se vede in stanga, dincolo de A1.
Este posibil sa fie o problema pentru breteaua respectiva...
Este o zonă mlăștinoasâ acolo. Dacă te uiți pe google maps satelite view o vezi. Partea bună e că breteaua nu ajunge să treacă pe acolo. E mai aproape de A1. Din păcate la breteaua respectivă A10 - A1 spre Sibiu nu au început nici măcar decopertările și avem AC de 6 luni..
On The Road

Cristi Deme

la aktor s-au descarcat grinzi in continuare , la Pizzaroti se vor monta sapt asta 5 grinzi la Lancram ,km 0+100

danutzu_1069

Aha, la supratraversare... Dar grinzile nu sunt acolo (pe 23 august nu erau). Probabil le aduc si le pun in opera direct...

Cristi Deme


danutzu_1069

#12415
(edit) Dar pe lot 2 la podul peste Mures?

Cristi Deme

in vreo saptamana incepem si acolo sa le montam

danutzu_1069

#12417
(edit ) Acum vine si întrebarea, Cum? / Cu ce?

horatiu.cosma

Lansator este doar la podul peste Mures de pe ST1. Aici se discuta despre podul peste Mures de pe ST2 de la Radesti si de o structura mica pe ST1 langa nod Sebes.

Cristi Deme

la pizzaroti se monteaza 5 grinzi in 29 la km 0+ 100 si tot la pizzaroti de sapt viitoare se continua podul peste Mures unde a montat lansatorul jumate de pod

la aktor montajul grinzilor depozitate este estimat prin octombrie