News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 27 Guests are viewing this topic.

AlinC

#10245
Da, din ce se vede se misca bine la podul de la raul Ampoi, dar la nodul rutier de la Paraul Iovului nu prea e activitate. E adevarat, vremea e inca destul de urata.

Iceman

Pizzaroti va depasi lotul 2 la progrese.............Desi Aktor au inceput si au primit AC mult mai repede decat cei de pe lotul 1.... :)

Ionut

Oameni buni, sincer eu nu va inteleg de ce dati cu palaria de pamant cand vedeti imaginile de mai sus. Serios, de ce? Pai la Alba Iulia Nord progresul este practic inexistent fata de 11 februarie, data cand s-a filmat acest clip:



Vedeti voi vreo diferenta notabila?! Eu nu vad. Oi fi eu chior. Luminati-ma!

Legat de Ampoi si de restul podurilor. Progresul este slab. In ritmul asta nu va fi gata in 2019!!! La Sebes la nod lucreaza ceva?! Ceva SEMNIFICATIV! Serios, ne entuziasmam la niste grinzi instalate?

Pentru cei care se intreaba, nu am baut apa dupa ionita si serbanescu. Nu e cazul sa va ingrijorati. Totusi, nici nu ma lasa sufletul sa vad cum vi se inmoaie picioarele cand vedeti niste grinzi obosite puse pe pile, chiar si cu lansator. OK, e misto, e frumos, bine ca lucreaza! Dar sa dam cu palaria de pamant si sa ne facem ca totul e roz...

Sa va aduc aminte cat am stat dupa Pizzarotti sa faca dracului proiectul la nodul Sebes?!?! Ca am stat LUNI de zile. Ca s-au câcâit sa deseneze doua benzi pe breteaua A1->A10 (Sibiu-Turda). Sa va mai zic ca au f**** meciul de mai multe ori cu birocratia? Hai ca nu va zic.

Nu-mi pasa ca o sa citeasca randurile astea. De fapt, II ROG SA LE CITEASCA. Sa inteleaga ca eu si API intelegem ce mici mizerii au facut si cat au tras de contract si cat ne-am certat ca nu primeam acces pe santier! Nu am uitat! Si nu uitam! Chiar daca ultima data ne-au primit foarte bine, mult mai bine ca vecinii de la Aktor care ne-au trimis un biet om de la consultanta, nu uitam cat ne-au vrajit cu accesul pe santier si cat au tras de proiectarea la nodul Sebes (si multe altele).

Iar pentru voi restul intelegeti un lucru: niciun constructor nu e sfant. Nici Pizzarii, nici Strabagii, nici UMBistii, nici romanii, nici strainii. TOTI urmaresc in primul rand profitul. Si e NORMAL sa urmareasca profitul.

Cand va mai uitati la filmari si poze, luati un lighean, puneti apa rece in el si bagati picioarele. Uitati-va atent, comparati cu ultimele update-uri si GANDITI fratilor. Ganditi! Ganditi-va cat de mari sunt intarzierile si aduceti-va aminte cine le-a provocat. In 80-85% din cazuri au fost provocate de prostii incompetenti si rau-voitori din CNAIR si de prin jdemiile de agencii si ministere ale statului, iar restul de 15-20% li se imputa constructorilor care trag de contracte si de legi (pentru ca pot si au cu cine), care nu fac la timp executia in teren, care intra in insolventa/faliment, care executa prost si trebuie sa refaca si tot asa...

GANDITI LUCID SI ECHILIBRAT!

Gata. M-am mai linistit. Sper ca s-a inteles cum e cu Pizzarotti si cu Aktor si cu restul constructorilor!

Daniel_I

#10248
Ionuț are dreptate. Și i împărtășesc și frustrarea. Progresul Pizzaroti este minor si CNAIR are o mare parte din vină. De multe ori îmi rup din timpul meu liber ca să fug pe șantier să aduc informații proaspete, si sunt fugărit de unii paznici cu câini lor, chiar și de sefii de santier chiar și atunci când mã situez la zeci de metrii de șantier. Nu pe calea de rulare a autostrăzi. Probabil o fac din exces de zel, sau urmează un ordin de sus. Părerea mea e că nu vor să le monitorizam progresul. Si știu ei de ce. Le convine să arata doar ce vor ei și când vor ei. Dar eu nu o să mă las intimidat, câtă vreme nu le perturb activitatea și nu încalc normele lor de protecție a muncii pe șantier. Si fac asta deoarece noi suntem adevărați beneficiari ai proiectului de infrastructurã, nu capii CNAIR care ori nu le pasă ori fug de răspundere.
Ionuț poate șterge mesajul dacă consideră că sifonez imaginea API.
On The Road

Ionut

Nu ai de ce sa sifonezi imaginea API. Nu noi te trimitem pe șantier, mergi de unul singur. La fel cum stiti foarte bine ca va asumati singuri răspunderea cand mergeți neoficial pe șantiere. Nu am altceva de adaugat in acest moment despre Pizzarotti, ce am avut de spus, am spus.

adiarc

eu astept inca facturile de penalizari catre Aktor ( pe care le-am tot cerut si anul trecut).....si poate primeste una si Strabag pe A3
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Teo

Ai dreptate. Exact asa mi se pare si mie, ca Pizzarotti nu avanseaza pe cat ar putea.

Motivatia tine de cadrul legislativ care le permite si de contractul incheiat in asa fel.

Rar auzim  de penalizarea constructorilor pentru intarzieri, nu?

voicul

Cand am auzit ultima data de penalizarea constructorilor (din facturi, nu din vorbe) pentru proiectele mari?

elion

@Europiu - a venit primăvara
Lotul 2 - podurile de la Rădești




















elion








Spre DJ-142L Rădești-Leorinț







Spre dealul Sâncraiului




elion

#10256


























elion


elion

DJ-142L Ciumbrud-Sâncrai





Podul Sâncrai



O seară bună!