Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

bogdix

Nu ştiu cum e la alţii, însă CNADNR-ul a expropriat pe autostrada A1 un coridor iniţial de 70m lăţime (35 m în stânga şi dreapta axei proiectate la SF).
Posibile exproprieri suplimentare:
- rampe înalte/debleuri adânci unde ampriza proiectată nu se încadrează în 70m (exemplu: A6, zona dinspre Lugoj)
- relocări utilităţi (electrice în special, care au cerinte speciale pentru suprafeţele unde se amplasează stâlpii electrici şi accesul la aceştia)
- trasee relocate de drumuri (ex: rampe pasaje superioare, relocare traseu de drumuri intersectate)
- situaţii excepţionale (ex: când din parcela expropriată rămâne f. puţin neexpropriat şi nu se mai poate utiliza, situaţii când trebuie asigurat acces la unele parcele care nu mai au acces după execuţia lucrărilor)
- situaţii "excepţionale" (ex: când Beneficiarul îşi modifică propria soluţie avizată la SF: îşi schimbă geometria unei intersecţii giratorii - o vrea mai largă, mai departe de unde era la SF etc.)

alibaba

Nod Turda, directia Campia-Gilau, pe dreapta, s-a inceput decopertarea.






alecu26

Pe Sebes Turda din ce stiu nu s-a mai mers pe coridorul de 70 de metri.
Drumurile noastre POATE;

tom

Cimitirul reformat din Gambas urmeaza sa fie relocat, suprafata necesara de teren(0,11ha) fiind asigurata de primarie.

TibiV

?!?!?!...
De ce ?!
Are vreo legătură cu autostrada ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Aiud.dan

Poate cele de pe margina debleuli sa fie afectate

bogdix

@cei din zona Aiud sau cei informați

Clarificați-ne şi pe noi care e problema cu coexistența autostrăzii si "morminte familiale" !

Quest

#4912
Sint 2 zone, ambele pe ST3: 1 cimitir familial, 2 cimitirul reformat Gambas. Primul e deja relocat, la al doilea se lucreaza. Partea penibila e ca niciuna din cele 2 zone nu era mentionata in SF, adica SF-ul s-a facut din birou...
Common sense will get you far !

Danny550394

#4913
Pentru ca tot stau intre Aiud și Teiuș de 30 de minute (bănuiesc ca accident) sa va țin la curent cu ce se mai intampla:

Nu știu dacă a mai postat cineva dar cei de la Porr au început sa lucreze cu spor la debleul dintre Stejaris și Turda. Lucrau chiar sub pasajul DN1. Azi-dimineață mi sa parut ca asterneau ceva asfalt in spate la centrul logistic Kaufland.
Pe lotul 3 cred ca este concediu. Nu am văzut nimic.

yetiman

#4914
Nu stiu daca accidentul asta e de vina, dar oricum prin Teius e dezastru de trecut la orele de varf (si nu numai)

QuoteACCIDENT în lanţ pe DN1, între Teiuş şi Alba Iulia. Trei maşini avariate, trafic îngreunat
alba24.ro Acum 1 ore si 41 minute 22 apr. 2016 la ora 16:58    
   
ACCIDENT în lanţ pe DN1, între Teiuş şi Alba Iulia. Trei maşini avariate, trafic îngreunat
Local:Alba
Autoturismele implicate în evenimentul rutier sunt un Volkswagen Passat, un Volkswagen Golf şi un Mercedes Sprinter. Din primele date ale poliţiei, nu au fost persoane rănite grav.

Potrivit şoferilor aflaţi în trafic, accidentul s-a petrecut în jurul orei 15.40, iar ulterior s-au format coloane, traficul fiind îngreunat până la finalizarea cercetărilor efectuate de poliţişti la faţa locului.

Iar pe Lotul 3 e "concediu" de mai multe saptamani. Lipsa AC ....  >:(
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

zol21

Azi in Teius se "petecea" drumul, se circula alternativ si coloana era de cativa km.

AkaManah

Azi am facut de la Alba Iulia la Aiud- 33 de km... 2.5 ore! Se peticea drumul, a fost accident in lant la Teius si inca unul la Aiud. Toate din cauza coloanelor. Este un drum extrem de aglomerat si A10 se lasa asteptata.

ddfab

inceputul lotului 2, langa alba. nici o miscare de ceva vreme... :(

ddfab

in zona carierei de pamant pentru caramida, de la santimbru fabrici.
aici se continua cu zidurile de sprijin si ca o noutate s-a lucrat la relocarea liniilor de current din zona. :D







ddfab

la zidurile de sprijin se avanseaza binisor.

arata frumos, in curba...





ceva muncitori intarziati. se incheia ziua de lucru.