News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

7 Members and 19 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

#2175
lot pe A3, 4 loturi mari pe DX12, si au mai licitat si pe A0 si pe PiSi4. Se intind cam mult.
Trebuie sa inchida repede Centura Radauti si Centura Bacau.
Si sa nu uitam ca vine tare din urma si A7.
Bine, aste 2 loturi sunt normale. Au deja utilajele acolo. Dar ala pe A3 e cam departe. Totusi, daca au cashflow, vor gasi usor subcontractanti.
"Fabrica de grinzi" incepe sa le castige contracte. Dupa ce termina la Bacau, va fi festival la Slatina (banuiesc ca acolo o vor monta, e si la jumatate si au si infrastructura)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Gendan

De acord ca par multe, dar la PiSi4 nu s-au bagat: s-a si discutat pe threadul de A1 ca nu s-au bagat la tunel.
Sa vedem cate raman. Ne-am mai bucurat noi la A0 Sud si ne-am trezit cu greci. Cred ca si de asta se baga la atatea licitatii.

dr4qul4

Ai dreptate, dar au mai licitat si
A3 Nușfalău - Suplacu de Barcău.
toate 4 loturile pe A0 nord
DX Braila -Galati
Centura Galati
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

NGC

Quote from: horatiu.cosma on June 12, 2020, 01:18:28 PM
UMB câștigător pe tronsoanele 3 și 4.

Quote from: paullie on June 12, 2020, 02:07:43 PM
Pai si contestatii nimic, nimic?

Vorbim despre "clasamentul provizoriu". Inca nu s-a incheiat oficial etapa de evaluare financiara, asa ca mai asteptam pentru contestatii.

florin74

Se aude ca au venit cu niste preturi mai joase, posibil sa aiba cea mai buna oferta financiara, dintre cei ramasi in cursa. Asta ar fi varianta optima, ca ar mai taia din avantul contestatarilor...

Alutus

Aveam o zi cam posomorata pana cand am citit stirea asta...Wow!!!! Doamne-ajuta!!!  :thumbsup:
Alea iacta est

snackhunter

Am deschis o sticla de vin de fericire. Cand o sa fie oficial mai deschid o sticla mai scumpa si cand o sa vad prima lopata data pe T3 si T4 de UMB deschid sampania   :drunk:

On-topic: Azi 12.06.2020 ora 10.15, ploaie puternica, la Pielesti, TS lucra la terasamente cu 2-3 excavatoare 2-3 buldozere si multe camioane.

Astepam AM+AC pe primii kilometri si suntem bine.

Ionut

Stati asa ca urmeaza contestatiile, pastrati sticlele, mai dureaza. Toata lumea s-a entuziasmat peste masura azi.

Dragosdimitrescu

Nu ca ne-am entuziasmat, dar chiar o zi din asta te face sa privestibcu ochi mai buni tara si guvernarea.
Chiar ma vedeam plecand dupa un weekend in Vama cu masina pe sosele sigure si rapide pana la Baile Felix si sa ajung in aceeasi zi.
Dar m-am linistit.
Succes UMB-ului sa ramana si dupa contestatii.

dr4qul4

Poate suntem noi prea optimisti, dar eventualele contestatii au sanse minime. Doar sa fi gresit UMB pe la vreun expert sau ceva tehnic, ca la preturi nu au cum sa-i conteste. Sunt deja acolo si au "fabrica de autostrazi" turata.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rocklee

UMBUL  rămân...UMB... :)
Pe acest drum expres...ma asteptam sa mai castige doar lotu 3...nu si 4...
Dar vorba lui Ionuț...sa nu ne entuziasma prea tare..mai este pana se semnează.....
Mi-ar place sai vad pe un lot de munte cum se descurcă..

:D :D

vancouver

#2186
De regula atunci cand cel de pe locul 1 este declarat castigator, adica cel cu pretul cel mai mic, atunci sansele unor eventuale contestatii sunt extrem de mici.

De regula cand primul sau primii sunt descalificati, acestia incearca sa conteste descalificarea si daca reusesc, atunci iau fata celui declarat initial castigator.

Deci intrebarea mea este: are UMB pretul cel mai mic?
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

florin74

Asa se aude. Au venit cu preturi joase la 3 si 4...
Au amortizat deja din echipamente, plus ca pe 2 au avut preturile frumoase. La care se adauga avantajul generat de organizare in zona, mobilizare rapida si cu costuri mici.

perfidus

Bune vesti. Dar sa ramanem cu picioarele pe pamant. Pana sa umblu la semnatura mai avem.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Troson1 Robanesti Pielesti 14 06 2020