News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

davyl

#1680
Deci UMB lucreaza pe tronsonul 2. Bravo lor!

In schimb italieni de la Tirrena Scavi nu lucreaza inca pe T1 pentru ca temperaturile nu permit si inca se reorganizeaza dupa vacanta. Adevarul este ca este muuuult mai rece la Craiova decat la Bals-Slatina. E distanta mare mare intre cele doua, nu? :)

Sursa: https://curierulnational.ro/drumul-expres-craiova-pitesti-tot-cu-frana-pusa-si-la-inceputul-lui-2020/

"Contactat de GdS, directorul adjunct de proiect al Tirrena Scavi, Davide Pes, a menţionat că încă nu au început lucrările pe porţiunea pe care există autorizaţie de construire. ,,Condiţiile meteo încă nu ne permit să reîncepem lucrările. Este încă îngheţ. Ar însemna să lucrăm doar de la 12.00 la 14.00 şi doar pentru lucrări minime. Nu se justifică. Nu putem turna betoane, nu putem fora. Abia am venit din concediu şi ne reorganizăm. Peste circa două săptămâni vom începe lucrările֧", a precizat Davide Pes, pentru GdS."

E adevarat si faptul ca nu au autorizatie de constructie decat pe 7 km din cei 17, dar totusi!

Io

Cum nu puteti fora, mai? Ce-i asta? Ce legatura are temperatura de afara cu forajele?
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

NGC

Umbla vorba prin targ ca se ingroasa gluma cu T1 referitor la atribuirea contractului. Deocamdata luati doar ca si zvon (credibil).

udar

lotul 2 acopera ca si centura atat pentru Bals cat si pentru Slatina ??

punktnet

Just kidding.

razvan96

Tronsonul 2 le acopera.Tronson 2 care e compus din Lotul 1, Centura Bals, si lotul 2 care se suprapune peste centura Slatina.

Sealand01

Orice problema aparuta in contractul pe tronsonul 1, arata doar intentia directa de a nu finaliza acest proiect. Pare ca i-a interesat doar tronsonul 2.


cat23

Eu tot nu inteleg care sonde sunt cele incriminate, mai exact. M-am uitat pe traseul T1, partea fara AC, si am comparat cu harta de la Depogaz. Trece prin prin zone similare unora in care deja sunt constructii, case, firme. Daca ma iau dupa harta Depogaz, nici noul terminal al aeroportului Craiova nu ar trebui sa aiba autorizatie.
Ziceau anul trecut ca muta traseul cu 300m mai la nord. In ce zona?
Singurul obiectiv diferit ar fi statia de pompare, pe langa care trece relativ aproape.

NGC

#1688
"PROIECTARE SI EXECUTIE ,,Drum Expres Craiova - Pitesti" Tronsonul 3"

O arhiva cu clarificarea 1 si anexele poate fi descarcata direct de aici, fara a fi nevoie de a accesa SICAP. Avem 103 raspunsuri intinse pe 47 de pagini. Poate face cineva un rezumat, mai ales cu privire la obstacolele din zona.

NGC

#1689
"PROIECTARE SI EXECUTIE ,,Drum Expres Craiova - Pitesti" Tronsonul 4"

O arhiva cu clarificarea 2 si anexele poate fi descarcata direct de aici, fara a fi nevoie de a accesa SICAP. Avem o clarificare din oficiu si 68 de raspunsuri intinse pe 38 de pagini. Poate face cineva un rezumat, mai ales cu privire la obstacolele din zona.

perfidus

E ceva de studiu. Greu cu timpul.
O prima observație pe Tronson trei: nema posibilitate extindere ulterioara la profil de trei benzi pe sens (chiar nu stiu cum le-a scapat asta la inceput).





Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

cosss

Se lucrează bine în zona nodului rutier de lângă satul Branet. Poate reușesc sa fac niște fotografii mai elocvente mai târziu.




cosss




In zona localitatii Teis, sens catre nodul Branet (catre Slatina)




si catre Bals..