News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Vroom vroom... prin aer

Started by MRS, May 30, 2012, 10:22:50 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iuli

B737-300 landing at LRIA/IAS Iasi Airport, ILS Rwy. 15.

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

hentz

Mi se pare mie sau este "calorifer" pista ?

frunzaverde

Quote from: hentz on May 26, 2013, 12:20:12 PM
Mi se pare mie sau este "calorifer" pista ?

E calorifer. PCN 24/R/D/W/T, semnificativ mai slaba decat cea (veche) de la CLJ, de exemplu. Pista "standard" de aeroport local din perioada comunista (1800 m, dale de beton, un twy la mijlocul pistei, 90 de grade, o platforma de 1 jet/3-4 prop). Identic cu OMR, BAY sau SCV, sau configuratia initiala de la CLJ. Doar ca la IAS n-au facut mare lucru ca modernizare.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

MRS

#124
RO 361 - OTP-AMS - LF 117 (2 business) -  Alba-Iulia - - -  mare coaja de avion:



La noi:


La ei:


RO 364 - LF 118 (0 business) - Deva - - - din aceeasi categorie de antichitati...


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MRS

Pe AMS, unul dintre cele mai mari avioane vazute de mine (China Cargo):





A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Eurocopter


MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

iuli

Frumoase poze, mai ales acel triple7  :D
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

sebba

raid aerian in Romania
Au inceput de la Arad (Siria mai exact) dar nu am imagini si filmari de acolo.

2 filmari de la Caransebes, multumiri INFOCS.RO si Simonei Mara:

la minutul 20:30 apare avionul YR-6130 Pietenpol Air-Camper, unul din avioanele la care am lucrat si eu :)



Pe undeva prin filmari se vad si ceva drumuri :)

@Eurocopter, te intersectezi pe undeva cu raidul?
Sailing away! S/Y Haimana

ciprebbe

Ce sa fie ce sa fie
http://www.airliners.net/photo//2273244/L/&sid=8b4015214ee78c6f5faf75072222ce1f
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

^



Noua pista din Cluj, presupun. Vor fi folosite ambele?

ciprebbe

#132
Corect.
Se lucreaza si se vrea finalizarea ei in toamna.
Nu stiu daca se vor folosi ambele piste, inca nu vad nici pe unde vor tranzita avioanele de pe noua pista inspre terminale, insa cu siguranta nu vor strica actuala pista.

LE:
Din filmarea lui eurocopter se pare ca se va tranzita pe capete si spre mijlocul ei, cam pe unde e si acum la vechea pista.
Nu stiu daca e nevoie de 2 piste la CLJ pt traficul actual, la fel cum nici 3500m nu prea ii vad utili in curand. Se descurca si cu 2100m dar daca sunt bani sa ii dea bice pana la 3500m si sa mute Somesul de acolo.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

iuli

Nu, nu se vor folosi ambele piste. Pista cea veche va fi pe post de taxiway.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Pista noua e la fel de lunga?! :( Nu era mai bine daca o faceau mai lunga?