[CJ] Centura Metropolitana Cluj-Napoca

Started by alexV, September 23, 2015, 11:09:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Exista finanțare pentru prima etapă, din fonduri europene clasice pe exercițiul 2021-2030. Pentru etapa a doua nu sunt fonduri europene, dar Clujul are capacitate să atragă finanțări paralele de la instituții financiare BEI, BERD, BM sau alte variante similare.

tom_sawyer

Ar fi pe prioritatea 2 din noul PT:
https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=3356.msg425318#msg425318

Chestia e că nu mai rămâne nimic pentru alte proiecte, și sunt multe.

qionescu1

Clujul nu are capacitate sa atraga pt imprumuturi BEI, BERD, BM sau alte variante. Nu cum se colecteaza acum taxele. Astea sunt investitii de buget national.

StefanCelMare

#1098
Că se vorbea despre sub-contractare, și că se pierde la sub-contractare.
Dimex deja a sub-contractat pe DX Turda la Tureni parțial spre Marcotim.
Pe un proiect mult mai mic decât centura Cluj.
Eu mă întreb de unde utilajele și oamenii necesari acestui proiect.
Oricum o dai, nu iese proiect de 4 ani sau cât o fi termenul limită oficial.
Dacă nu se anulează licitația, e de așteptat că execuția va dura.
Nu contest că firmele sunt relativ OK, dar vorbim despre un proiect de peste 1 miliard de euro.
Fără o participare consistentă a partenerilor din consorțiu, nu știu zău ce pot face Con-A și Dimex.
Poate celor din afara Clujului li se va părea că zic prostii dar: prefer să văd chiar și cu aceste limitări că se începe treaba.
Oricine vine aici pe acel proiect va avea bătăi de cap.
Să începem odată, că arde.
Dacă tot amânăm și căutăm proiectul și firma ideale, ne paște 2035.
Dacă începem acum, poate poate în 2030 terminăm.

ijwtsh

De acord, sa inceapa odata. Si daca vor fi intarzieri, macar sa lucreze si sa dea in folosinta legaturi mici tot la cativa ani.

Cetatean

Eu ma intreb de unde atatia subcontractori pentru o tara aflata in santiere mari?!?!? Cai ferate sute de km,autostrazi peste 1000 km...

Da,Dimex poate subcontracta la Marcotim,pentru ca cei de la Marcotim au productivitati foarte mari. Am mai spus-o,una e ca un excavator sa incarce 50 de camioane pe zi,alta e sa incarce 200.
Sunt constructori care au inteles ca lalaiala,e pierdere de bani. Personalul tesa,organizarea de santier,mecanizarea etc,aduna doar costuri suplimentare cu cat perioada de desfasurare a lucrarilor este mai mare.
Si cum am mai spus,una e sa ai indirecte si profit 10 cu 5,pe personal tesa din Spania si alta e sa ai 7 cu 3 pe personal din Romania ;)


Legat de centura,daca are termen 4 ani,zic ca se poate face.
Nu stiu ce volume de terasamete sunt si lungimea structurilor.
Marea problema o vad relocarea de utilitati. Fiind intr-o zona metropolitan/urbana pe alocuri, sigur e plin de cabluri.
Cand prind putin timp,o sa ma uit putin pe planse. Sunt optimist si mizez pe Cona.
Probabil au acum contractate/in executie/derulare contracte de lucrari catre 1 miliard lei?
Fabrica de la Oradea (Nokian?), multe lucrari in Sibiu, un pod la Voila cred,la Tureni etc.
Urmarim.

gsimon

#1101
https://economedia.ro/exproprieri-record-de-1-miliard-lei-pentru-centura-metropolitana-cluj-napoca-se-modernizeaza-dn-1-la-floresti-si-se-construiesc-24-de-kilometri-de-drum-expres.html

Despăgubiri -record de un miliard de lei (200 milioane Euro) la exproprierile pentru construirea Centurii Metropolitane Cluj-Napoca Etapa I. Pentru modernizarea DN 1 la Florești unde contractul este deja semnat respectiv cei 42 de kilometri ai lotului 2 unde este depusă o singură ofertă, Guvernul, prin Ministerul Transporturilor va plăti un miliard de lei pentru exproprierea a 1600 de terenuri proprietate privată în localitățile Apahida, Baciu, Florești, Feleacu (județul Cluj) respectiv municipiul Cluj Napoca. Suprafața totală a terenurilor proprietate privată este de peste 3 milioane metri pătrați. Pe lângă miliardul de lei pentru exproprierile necesare Centurii Metropolitane, Ministerul Transporutilor va plăti și alte 283 de milioane lei pentru Magistrala de Metrou Cluj Napoca după cum Economedia a scris aici.

Stie cineva daca si unde e disponibila publicului harta de mai jos?
Parintii mei au un teren un zona Becas care e in zona centurii, dar pana acum nu am fost notificati de o eventuala expropiere.






Powered by API/PUM imgur uploader

qionescu1

Sunt doar sumele din grilele notariale aici. Avalansa de procese va incepe in curand sumele vor cosiderabil mai mari.

https://www.mt.ro/web14/transparenta-decizionala/consultare-publica/acte-normative-in-avizare/4976-hg04122023dtf

Le Serj


gsimon

Am gasit in una din anexe/Excel  :D  Mersi mult de ajutor @Le Serj!

zol21

QuoteDespăgubirile-record, de un miliard de lei (200 milioane euro), la procedura de expropriere pentru construirea Centurii Metropolitane Cluj-Napoca Etapa I au fost publicate azi noapte în Monitorul Oficial.
Sunt circa 1.600 de terenuri proprietate privată în localitățile Apahida, Baciu, Florești, Feleacu, respectiv în municipiul Cluj Napoca. Suprafața totală a terenurilor proprietate privată este de peste 3 milioane metri pătrați.
Printre companiile expropriate din municipiul Cluj-Napoca:  Arabesque, Dedeman, Unirea, Transilvania Construcții.

https://media9.ro/200-de-milioane-de-euro-pentru-cluj-exproprierile-pentru-centura-metropolitana-publicate-in-monitorul-oficial/?fbclid=IwAR2RNTTscGYnKa0C7J8zI1uQ1VvonIWH6913DWTJ80tiPwaNW12ylHD-U3Q_aem_AfHPwsmbe5svamACgCkVER62PmtVASEC0F2miWvnivTbxwKh97kNNaM5dx8wfkPlcaU

zol21

S-a actualizat data limita pt evaluarea tehnică si financiară : 25.06.2024.

klax187

Deci din termenul initial declarat de catre primarie, 90 de zile (care incep probabil din 20 Noiembrie cand a fost facut anuntul) se ajunge la peste 210 zile?  :o
WTF? Si se face evaluarea unei singure oferte (daca mai are relevanta)!

trifrazvan1977

In conditiile in care avem un singur ofertant, si imediat dupa oferta Boc a spus ca (citez din memorie) "90 de zile e termenul maxim, se va putea si in 60 pentru a accelera lucrurile"

mihaihedes

O evaluare la o astfel de procedură nu se poate face în termen de 90 de zile nici măcar cu un ofertant. 90 de zile e termenul care îl pune automat sistemul. Că Boc crede că poate pocni din degete și gata (metoda THANOS :lol: ) asta e altă poveste.