News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CJ] Centura Metropolitana Cluj-Napoca

Started by alexV, September 23, 2015, 11:09:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.


nicolaem

omul e propagandist... . aproape toata viata a fost somer ( nu glumesc)

alexV

E loc pentru toti in oras :) incerc sa ii raspund constructiv pe grupul civic de FB.

nicolaem

#1113
succes. cu el nu o sa ai sanse el stie deja tot ce ai putea tu sa ii zici despre proiect, doar se face ca nu stie:
dar e mai important sa te citeasca altii care il pot urma din lipsa de informare.

oricum mi se par tari oamenii aia de acolo, critica DX Turda Tureni ca e prea departe de Cluj, si critica Metropolitana ca trece prin padure. deci e prea aproape de cluj

RobertH

A lansat actiuni similare la inceputul proiectului si a obtinut modificarea proiectului. Tot nu e bine. Nu e de ajuns cat de grea si scumpa e centura, pentru cativa arbori care vor fi replantati in numar dublu trebuie blocat proiectul. Proiectantii au zis clar ca nu se poate tunel mai lung fara a ridica prea mult costul si complexitatea tehnica. Dar pe ei nu-i intereseaza detaliile astea.

Eu nu cred ca Dohotaru nu stie parcursul birocratic al unui proiect, doar a fost om politic cu functie destul de inalta. Practic ce cere el e sa se refaca SF-ul desi proiectantii au modificat deja proiectul care initial nu avea tunel. Adica alti ani pierduti si finantare ratata. 

Partea trista e ca actiunile de genu asta care duc la extrem idea de ecologism, doar eroda in timp ideea de baza de a proteja mediul in limitele rezonabile pentru a permite dezvoltarea. Deja soferii clujeni incep sa fie tot mai iritati de politicile primariei de pietonalizare si eliminare a parcarilor. Iar ei is majoritatea. Deranjeaza-i prea tare prin idei crete ca a lui Dohotaru sa vina dupa ce s-a licitat un proiect, sa se refaca SF-ul si poate la anu o sa ai un primar care elimina toate progresele facute pana acum.

Exista loc pentru toti la discutii, cat timp fiecare e dispus sa ajunga la un compromis. Eu nu am vazut oamenii astia impreuna cu Dohotaru sa accepte vreodata ceva.

sebip

#1115
Daca incerci sa intri in contradictoriu iti iei block. Cel putin eu is blocat de el pe grupul civic. :D

zol21

#1116
"Civicii" au impresia ca banii cad din cer; si in forma actuala deja centura asta costa peste 1 miliard de euro.

StefanCelMare

Să vedem ce iese de acolo.
Până una alta, vorbele nu înseamnă nimic.
După mine e un grup destul de puțin influent în Cluj, nu au blocat niciun proiect concret.
Nici măcar pe Universității, au încercat să apere arborele din fața bisericii Piariștilor, fără succes.
Unde au avut succes a fost unde s-au implicat alții care au avut un reach mai mare (Sisters și cu Andi Daiszler care are și el un business in zonă, dar și unele secții UBB).

qionescu1

#1118
Cat timp discutiile se limiteaza la parcuri si biciclete ai o sansa. In rest omul cu greu se abtine sa isi exprime cu adevarat ideile in care crede. Stie ca nu au tractiune decat pt un grup restrans de radicali/hipsteri si astfel foloseste teme adiacente in lupta lui.

LRadu

Ii acordam prea multa atentie personajului. Si pana la urma asta este singurul lucru care si-l doreste, deoarece este evident pentru oricine (inclusiv el) ca centura fiind deja la faza de licitatie nu se mai schimba nimic acum, dar e o vaca de muls acolo pentru un capital de imagine. Deci tot ce vedeti acolo este doar o campanie electorala.

Incurajez sa nu mai intrati pe articole / dati link la ele, pentru ca asta va face trafic iar presa va acorda atentie. Daca nimeni nu se mai uita vor fi tratate asa cum si sunt ele. Non subiecte.

StefanCelMare

#1120
Pur tehnic au unele puncte de vedere bazate pe fapte referitor la centură.
Este un adevăr că se sacrifică mult din natura din jurul orașului pentru centură.
Făgetul între centură și oraș va fi de fapt un semi-parc, și va fi mai expus presiunilor de dezvoltare urbană.
Și în prezent zona este perturbată, dar nu se compară cu ce va fi după.
Legăturile cu corpul de pădure mare aflat mai sus pe Feleac se vor reduce la 2-3 coridoare (2 tuneluri și un viaduct parcă).
Pe acele coridoare, omul va fi prezent foarte probabil zilnic.
Dacă acum animalele mai pot să coboare spre marginea pădurii, asta nu se va mai întâmpla.
Acest dezechilibru poate duce la alte dezechilibre, de exemplu regenerarea de arbuști nu va mai fi controlată de căprioare sau alte erbivore, și va trebui să fie un efort al omului.
Asta va expune zona la specii invazive arbustive de exemplu.
Acum, întrebarea reală este pe unde altundeva să treacă centura?
Dat fiind că densitatea populațională cea mai ridicată este pe sudul orașului, nu prea avem soluții.
Degeaba facem de exemplu o centură pe nord, nu va rezolva la fel de mult din traficul din oraș ca una pe sud.
Dacă mergem pe sud, e inevitabil că vom afecta Făgetul.
Nimeni nu-și dorește asta expres, dar e un sacrificiu pe care fiecare îl poate evalua personal.
Eu cred că majoritatea Clujenilor înțelege că obținem ceva absolut necesar prin această intervenție în Făget.
Nu îl distrugem degeaba, ci sacrificăm o parte pentru a putea să ne dezvoltăm normal.
Era mai bine să fi conceput soluții acum 20 de ani, când nu era atâta dezvoltare imobiliară pe sud?
Era. Dar nu ne ajută cu nimic să ne plângem, trebuie să alegem cele mai bune soluții acum.
Personal, cred că sacrificiul merită.
Pot să înțeleg cum alții fac calculul și spun că nu merită, dar sunt de părere că aici chiar este vorba despre o minoritate.
Pur și simplu, nu cred că vor putea mobiliza suficient publicul clujean să se opună soluției tehnice din Făget.
Rămân la părerea că proiectul va avansa sau va eșua din alte cauze, nu din cauza lui Dohotaru & co.

ariassis

#1121
In alta ordine de idei, sunt datele de pe SEAP corecte? Se discuta de termene legale de 60/90 zile, dar in SEAP apare iunie de la inceput. Sau e doar data limita pana la care trebuie sa se incadreze, fiind in continuare termenele legale cele care sunt relevante?



StefanCelMare

#1122
Legat de articolul din TVR info.
Oare e corect ce scrie acolo, vor fi limite de viteză de 60km/h pe centură între Polus și Calea Turzii? Plus treceri de pietoni?
PS. Scuze, nu scrie în articol. Am văzut pe Facebook la foștii custozi ai ariei protejate Făget Valea Morii că au scris asta, cu link spre articolul din TVR info.

razvam

@StefanCelMare avand in vedere ca pe bucata dupa Podul N pana in Metro/trecerea de pietoni, cand e liber se circula cu si cu 100, daca circuli cu 60 pe banda 2 pe bucata asta esti depasit prin dreapta de baietii si fetele care se grabesc catre semator si sensul giratoriu de pun frana brusca in semafor. Eu sper sa fie adevarat.

alexV

Ce tot vorbiti aici? Cum sa fie trecere de pietoni pe centura ?! Pentru ce facem intersectii denivelate cu zecile, ca sa lasam trecere...

Viteza limitata posibil sa fie curba de la Cora, ca e la 90 de grade si raza mica. Dar evident nu pe tot traseul. Ce sa zic, verifica sursele dezinformarii.