Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

stent76

Ai dreptate: Serravalle - Bolzanetto a fost construita de Mussolini in '35, Bolzanetto-Serravalle in anii '60. "Modernizate" ulterior.
Voiam de fapt sa subliniez faptul ca in cazul upgradarii unui DN la standard A, trebuie oricum sa ai/construiesti o alternativa (DN) relativ paralela, pentru traficul lent, traficul local, sau descarcari din autostrada in caz de accident.

Atila60

Din presa locala D dehir Debrecen de ieri un articol .La autostrada M35 lucrarile decurg conform planului.Stadiul fizic lucrari pana in prezent 12%.Sa facut si o vizita oficiala saptamana asta pe santier,Min trans de la Finante si Primarul de la Debrecen.Sper ca aici e topicul unde trebuia sa scriu,nu la autostrazi.

Ciprianul

Quote from: Atila60 on October 06, 2016, 10:18:26 AM
Din presa locala D dehir Debrecen de ieri un articol .La autostrada M35 lucrarile decurg conform planului.Stadiul fizic lucrari pana in prezent 12%.Sa facut si o vizita oficiala saptamana asta pe santier,Min trans de la Finante si Primarul de la Debrecen.Sper ca aici e topicul unde trebuia sa scriu,nu la autostrazi.


Aici aveti link cu reportajul pentru cei ce cunosc limba maghiara.

http://www.dehir.hu/debrecen/jol-haladnak-az-m35-os-autopalya-tovabbepitesevel-most-jon-a-latvanyos-resz/2016/10/05/
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

Ciprianul

#2313
Cateva imagini facute din masina pe rampa de intrare pe M35 la Debrecen. Nu aveam unde sa opresc pentru niste poze mai ca lumea.

Rampa M35....cateva utilaje....era Duminica cand am facut pozele







Aici avem tot niste poze facute de pe drumul national 86 Csorna - Szeleste. Pozele sunt facute la noul DX M86 care leaga localitatile Csorna de Szombathely si sunt facute tot din masina.

In fata avem capat M86. De aici ne scoate afara de pe M86 si in fata se vede continuarea care am inteles ca se va da in folosinta luna asta.



Se vede in fata continuarea M86 care e inca in constructie dar in stare foarte avansata.



Aici este un pod peste M86. Se poate vedea cat de cat ca deja sunt montati si parapeti si sa si marcat.



Aici este M86 vazuta de pe DN 86 inainte de localitatea Répcelak



Momentan cam atat...dar saptamana viitoare m sa trec din nou pe acolo si poate pana atunci se deschide portiunea.


Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

Atila60

Pe la sfarsitul lunii Octombrie se va deschide portiunea M86 CSORNA  SZOMBATHELY.

Ciprianul

#2315
Oricum am vazut ca e in stare foarte avansata deja. Faceau teste la panourile de informare cand am trecut eu pe acolo acum 3 saptamani. Era deja marcat....si mai faceau mici lucrari de curatenie si montaje a diferitelor instrumente.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

Atila60

Chiar urmaresc articolele din Ungaria despre Autostrazi.Exact acolo am citit lincul sau cum se spune pe care lai pus.in primavara chiar as face niste poze de pe M35 mai astept sa avanseze cu lucrarile.

Ciprianul

Eu vreau sa filmez cu Drona dar ma tem sa nu am probleme
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

isantem

#2318
Legislatia pentru drone este in lucru si pana atunci se aplica legea aviatiei din 1995. Nu am citit tot dar am gasit ceva facand referire la operatori din alte tari care trebuie sa primeasca autorizatie inainte:
"(3) Külföldi polgári légi jármű a magyar légteret az (1) bekezdésben meghatározott feltételekkel, nemzetközi
szerződés alapján, ennek hiányában a légiközlekedési hatóság előzetes engedélyével veheti igénybe."

http://dronehungary.hu/jogszabalyok
http://fpvegyesulet.hu/pillanatnyilag-ervenyes-jogszabalyok-a-dronokra/
https://www.facebook.com/dronszabalyok

voicul

#2319
Nu ar fi mai simplu sa se caute un site din Ungaria similar PUM sau SCC Bulgaria?
Nu cred sa nu aiba asa ceva / sa nu mai faca poze / filmari pentru publicul larg. Pana si CNADNR face asa ceva :D

Ciprianul

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

laszlo.robert

Ciprianul :nu exista norma care sa interzica folosirea dronei in mod privat .dar este consiliat folosirea dronei in teritoriul privat.In schimb este interzisa folositea ei deasupra oamenilor aflati chiar in spatiu deschis sau a asezarilor publice
Pentru ori ce accident sau pagube cauzate de folosirea dronei  proprietarul aparatului se face direct responsabil ,in functie de gravitatea accidentului se poate ajunge pina la responsibilitate penala.
Acum in caz concret traseul M35 nu intrefereaza cu spatiul aerian al Aeroportuluo Debrecen mai degraba centura ocolitoare sud (parte a lotului 1).Dar ori cum nu cred ca ar fii recomandat o filmare fara autorizatie.

Bulwyn

#2322
Pentru infrastructura din Ungaria cel mai cunoscut este forumul de pe SSC. Nu e precum PUM cu multe subcategorii pt. autostrazi, acolo toate autostrazile sunt comasate intr-un singur thread.
Si cum zicea si @Ciprianul, NIF face multe postari, mai ales pe facebook.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

laszlo.robert

25 oct.:Se deschid ultimii 33,4 km din M 86. Va fii legatura continua intre Gyor (M1) si Szombathely via Dx :M85 + M86.

pentium10

Ungaria a avut dispute cu UE pentru finantari ilegale in anii trecuti si toate fondurile UE erau blocati pt ei, fara sanse de iesire, si implicit o amenda usturatoare.
Astazi a fost anuntat ca UE a virat 566 milioane euro si considera problema rezolvata. Ungaria rasufla si sunt foarte multumiti, si deficitul bugetelui tarii primeste un boost foarte mare.
O sa vedem din acesti bani investitii in infrastructura. Vor sa lege toate resedintele judetelor la reteaua de Autostrazi.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures