News:

Video 21.06 Autostrada A1 Pitești-Curtea de Argeș.

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

adiarc

Înainte de un drum spre Ungaria sau in tranzit prin Ungaria,fac plinul la rezervor in Sibiu si cu aceasta ocazie opresc intr-o benzinărie care vinde si vinieta pt HU...asa stau liniștit....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

mcadam

Pentru Ungaria:
https://ematrica.nemzetiutdij.hu/
trebuie facut cont,platesti cu cardul, se generaza factura, etc.
Pentru Slovacia
https://www.eznamka.sk/selfcare/home/
nu trebuie facut cont, platesti cu cardul,etc.

dr4qul4

Ucraina isi propune sa intre in UE in 10 ani!

Asta ar trebui sa fie motiv decisiv pentru A7 in loc de DX7.  Odata intrati ucrainienii, transportul de marfa Constanta-Gemania se va muta pe aici.
Poate chiar si o parte din cel dinspre Turcia, pentru ca traficul si relieful e mai prietenos, dar asta doar dupa ce vor exista autostrazi.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

iuli

Pana intra Ucraina intra mai degraba Serbia si Macedonia.

Sa zicem ca intra in 10 ani, in perioada asta oricat ne-am da singuri la picioare tot terminam coridorul IV si am rezolvat problema Carpatilor. Deci legatura continua pe autostrada din portul din Constanta cu orice port din Germania sau alta tara din vest.

Daca facem A7 cu ce ajutam transportul de marfa din Constanta spre Ucraina? Adica vor face ocol pana la Bucuresti ca apoi sa mearga in nord sau merg la Galati sa ia bacul? Si dupa ce ies din tara pe autostrada la Siret ce fac? Merg pe drumurile distruse din Ucraina pana la vama cu Polonia care nici ea nu are autostrazi terminate pe traseul Lviv - Lublin - Varsovia?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

nenea_hartia

^ Ești foarte, foarte optimist. :) Eu nu cred că vom avea Pitești-Sibiu în 10 ani. Mai mult, nu cred că măcar ne vom apuca de centura București.

iuli

 :lol:

Pai si ucrainenii sunt optimisti ca intra in UE in 10 ani!!!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

dr4qul4

Stai sa se termine razboiul la ucrainieni, sa vezi cum incep sa faca autostrazi din fonduri de pre-aderare.
Poate nu va fi gata in 10 ani, dar nu m-as mira sa ajunga inaintea noastra la Siret.

Asa ziceam si de Sarbi. Era razboi si totul era distrus. Inca nu au intrat in UE dar au aproape gata autostrada de la macedoneni si bulgari. Ca spre unguri si croati e de ceva vreme.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Ionut

Serios? Vreti sa discutati asta aici?

cezar-mario2012

#2168
  Pentru @Hory1987 repun harta cu centura Sofiei:



- zona galben/gri în constructie;
- zona alb/gri autostradă în proiectare;
- gri autostrăzi;
- verde închis calitate proastă;
- roz în proiectare pentru modernizare și lățire;
- verde  zone modernizate sau noi construite.
Notă: tot ce este îngroșat sunt la nivel de 3X2 sau peste, până la 3X+2X2.

Harta preluată de pe SSC Bulgaria.

Dani

Cand ar trebui sa fie gata si portiunea aceea in constructie de pe centura de vest?

cezar-mario2012


cezar-mario2012

  Din această filmare(3 iulie 2016) se vede că au terminat de montat grinzile pe pasajul CF:

https://youtube.com/v/It-d2oP4PyA

Așa arăta pe 26 iunie 2016:







Din clip se mai vede că pe unele porțiuni au terminat și suprabetonarea.

 

Telvanni

Ref pasaj peste calea ferata, cel pe care se circula e nou? sau trebuie si acela dezafectat si refacut?

__dir

Pentru cei care au drum spre Thassos prin PT Makaza, atentie, se pot forma cozi la intrare in Grecia. Am stat 1h , alti prieteni 2-3h (intrare duminica, iesirea sambata).


hepea

Pe la ce ore au fost ambuteiajele? Aproximativ