News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cezar-mario2012

  Este nou pasajul si a durat patru luni construirea lui pe timp de iarnă. :lol:

cezar-mario2012

  Pentru cei interesați drumul de la Ruse la Albena prin Varna filmat pe 18 iunie 2016:

1. Ruse-A2(Belokopitovo)
https://youtube.com/v/s2lcQy9LC-I

2. A2 (Belokopitovo)- Albena
https://youtube.com/v/wIahFK7TP6k

Și întoarcerea pe același drum filmată pe 20 iunie 2016.

1. Albena - A2 Belokopitovo
https://youtube.com/v/rF_Wk2afm1s

2. A2 Belokopitovo - Ruse
https://youtube.com/v/GDl-l-rGGqc

  Concluzii: Drumul este bun și ușor de parcurs. Devierea de la Pisanets nu pune o mare problemă și scapi ușor de ea. A2 Hemus dintre Belokopitovo și Volovo este nouă, am văzut români care sunt totuși derutați de intrarea pe A2 de la Belokopitovo, dar dacă se respectă marcajul intrarea este ușoară și simplă. În rest A2 până la Varna se prezintă mult mai bine decât ani trecuți, multe secțiuni fiind reabilitate în totalitate, iar alele au fost peticite. Și în Varna bulevardul principal de tranzit a fost reabilitat pe unele porțiuni și au apărut chiar și două noi sensuri giratorii la ieșirea către Nisipurile de Aur. O problema ar fi între Nisipuri și Kranevo unde au apărut niște alunecări de teren și drumul este foarte denivelat.

Horațiu 87

@cezar-mario2012, +1  :cheers: :cheers:
PS: sunt Hory1987  :lol: :lol:

radupe

Salut,
ma poate ajuta cineva care a mers recent pe ruta Vidin-Montana-Berkovitsa-Sofia care e starea drumului? Situ ca e prin munte, cu multe serpentine si multi recomanda varianta prin Vratsa-Botevgrad, dar mi-as dori sa vad si zona de munte daca drumul nu este intr-adevar foarte rau.
Multumesc.

al_eugen

#2179
Tocmai am revenit dintr-o bucla Bucuresti - Arad - Praga - Belgrad - Bucuresti:
Am trecut din Ungaria in Cehia prin Austria, nu prin Slovacia.

In primul rand, pe Brno-Praga, cum a scris si cristi5 acum vreo 2 pagini, sunt 6-7 sectoare in lucru, cel mai scurt de 1km, cel mai lung de vreo 15km unde se circula foarte stramt. Eu am avut noroc sa nu fie nevoie sa depasesc TIRuri pe zonele astea. Dar a fost stresant.
In rest, constat ca soferii cehi circula destul de alert.

De la Viena la Brno, prima parte e autostrada: A5. Se lucreaza la prelungirea ei pana spre frontiera cred. Am avut probleme majore de trafic in jurul Poysdorf, soseaua era blocata pe cativa kilometri. M-a scos waze pe niste variante dar tot a durat. E de evitat.

La intoarcere am mers de la Brno spre Bratislava si am iesit la Breclav, apoi pe nationale am trecut in Austria spre Reinthal, Wilfersdorf si inapoi la A5. Traseul e gol, dar nici nu e foarte rapid.

Am trecut Gyor->Budapesta pe zi: n-am remarcat gropi grave dar au fost foarte multe masini oprite pe banda de urgenta cu diverse probleme plus cel putin 2 cazuri in care un camion si un autocar au lasat bucati de anvelopa pe mijlocul autostrazii. Cam nasol, dar au putut fi evitate.

Am intrat in Serbia  pe E75 (M5 / A1). Stat in granita la Horgos ~ 1.5 ore, se pare ca era schimb de tura la sirbi (de partea maghiara am trecut f. repede). Se vede gardul si mai sunt refugiati cu corturile lipite de el...
De la Horgos la Subotica, la primul Toll station, asfaltul e vraiste, numai damburi. Era si o masina de politie cu radar la un moment.
Dupa toll station, lucrurile arata rezonabil pana la Belgrad.

De la Belgrad spre Drobeta:
- lucrari pe autostrada, restrictii la 80 + benzi oprite in cateva locuri - dar nu se vedea nimic in lucru.
- pe maul Dunarii, se lucra la frezat/plombat/asfaltat. Destul de haotic, desi era trafic alternativ, nu era marcat ca atare si nici muncitorii nu dirijau traficul. Bine ca a fost relativ liber. Cel mai ciudat a fost ultimul tunel (T1) in care erau oprite 2 camioane la intrare, pe zona cu viraj la dreapta. Trebuiau depasite dar cu zero vizibilitate...

La Portile de Fier am stat cam 30 min, se cautau masinile de tigari de contrabanda. De altfel jumate din PTF romanesc era plin de masini confiscate (asa mi-au spus).

cezar-mario2012

#2180
^^ Dacă vrei să vezi doar zona poți merge pe acolo, dar dacă destinația ta este, să zicem, Grecia și acest drum l-ai face doar pentru tranzit, nu recomand. Drumul dintre Berkovitsa și Sofia prin Pasul Petrohan este de roșu, uite aici un link cu starea drumurilor din Bulgaria:  http://www.roads-bg.eu/ Acest drum face parte din pachetul de drumuri ce vor intra în reabilitare din acest an, așa că mai așteaptă.

laszlo.robert

#2181
Miercuri 06\07\2016 au inceput lucrarile la M35 .La festivitatea de inaugurare au participat autoritati locale si centrale.Dupa 10 ani in care proiectul a fost blocat in justitie (citiva proprietari au contestat traseul autostrazii) s-a ajuns in linie dreapta.Primul lot (cel linga Debrecen ,care cuprinde si un drum de legatura cu DN 47 si care va functiona ca centura sud Debrecen) va avea termen de finalizare vara 2018,lotul 2 dinspre Berettyoujfalu sfirsit 2018 .
S-a aratat importanta proiectului atit pe plan local :acces direct la Aeroportul din Debrecen si scoaterea traficului greu din oras cit si la baile termale si aquaparcurile de la Hajduszoboszlo.
Pe plan international o fluidizare a traficului atit pe axa N-S (Kosice-Miskolc-Debrecen-Bekescsaba-Szeged,cu viitoarele: R4 slovac,M30 si M 47) si pe axa E-V unde cu ulimul lot din M4 (35 km Berettyoujfalu-granita RO care se va construi concomitent cu lotul 2 din M35 si A 3 Romania) va asigura acces direct a Nord vestului Romaniei pe reteaua autostradala a UE.

Ciprianul

Stima și respect pentru vecini noștri.  Ei când anunță ceva și fac nu doar dau din gura ca gâștele.  Bravo. Sper ca asta sa fie ca un semn de alarma și peru ai noștri. 

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

radupe

#2183
^^
Multumesc de raspuns. De fapt destinatia finala e Grecia, dar la intoarcere mi-am facut rezervare la Berkovitsa pentru o noapte (abia apoi am vazut cum e drumul). Am vazut si eu pe acel link ca e o portiune cu rosu, doar ca ma intrebam daca chiar asa de rau e drumul.
Multumesc inca o data pentru raspuns!

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alecu26

Drumurile noastre POATE;

cezar-mario2012

Quote from: radupe on July 07, 2016, 09:39:21 AM
^^
Multumesc de raspuns. De fapt destinatia finala e Grecia, dar la intoarcere mi-am facut rezervare la Berkovitsa pentru o noapte (abia apoi am vazut cum e drumul). Am vazut si eu pe acel link ca e o portiune cu rosu, doar ca ma intrebam daca chiar asa de rau e drumul.
Multumesc inca o data pentru raspuns!

  Dacă vrei să oprești în Bulgaria la întoarcere îți recomand Belogradcik, dacă mai găsești locuri la hotel, au unul singur și ceva case de oaspeți.





Acesta este link-ul pentru hotel: http://www.skalite.bg/ro.html

north

Weekend frumos tuturor!
Aparent prea mult timp liber, deci m-am apucat de o altă inițiativă: o hartă a autostrăzilor + a drumurilor cu caracteristici similare din vecinătatea țării. Reguli:
1. Sunt reprezentate doar autostrăzi 2x2 (sau cu mai mult de două benzi pe sens) + drumuri expres în sensul de "autostrăzi - în sensul definiției anterioare - fără bandă de urgență" (așadar au separator median / nu trec prin localități / fără intersecții la nivel sau SG etc.).
2. Nu sunt reprezentate:
- autostrăzi 2x1 ("half profile"), gen M70 sau M15 din HU;
- eventuale scurte tronsoane izolate cu profil corespunzând descrierii (eventual urbane).
3. Culoare centrală: galben = în exploatare; albastru = în construcție (fără culoare dedicată pentru situații gen OS3, cred că este unică în aria de studiu).
- Sunt reprezentate ca în construcție dublările de la 2x1 la 2x2 sau upgrade-uri de la DN la A.
4. Am încercat să reprezint chiar și mici întreruperi ale profilului de autostradă (spre exemplu pe A9 în Croația).

Deocamdată în câteva nopți am reușit să acopăr doar H / SLO / HR / BIH / SRB / MNE / RKS / AL / MK / GR / BG / TR și desigur RO.
Voi reveni în ceva timp cu harta completă (acoperind și zonele de nordvest și de vest, adică parțial - cu excepția SK - A / SK / CZ / PL).
Surse: gmaps, osm, ssc (acest thread), altele. Pe termen lung intenționez să actualizăm harta trimestrial.
Între timp, având în vedere că sunt convins că harta conține omisiuni și greșeli, vă invit să comentați asupra acesteia (spre exemplu "au început lucrările la CT - Ogra" :D). Mulțumesc în avans pentru ajutor ("Right click -> Open image in new tab" pentru harta la dimensiunea completă).

Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

Ionut


TibiV

:gj:

Poate ar trebui pusa undeva in fata, "sticky"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)