News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

Ionut

Modificarea de azi... :)






Contracte de executie lucrari autostrada IN LICITATIE (diverse stadii):
A0 Sud lot 1 - 16,93 km *** depunere oferte
A0 Sud lot 2 - 16,30 km *** depunere oferte
A0 Sud lot 3 - 17,965 km *** depunere oferte
A1 Sibiu-Pitesti lot 1 - 13,170 km (descarcare temporara DN7) *** depunere oferte
A1 Sibiu-Pitesti lot 5 - 30,35 km *** depunere oferte
A3 Targu Mures-Ungheni - 9,2 km *** constructor desemnat (neoficial)
A3 Suplacu de Barcau-Chiribis - 26,35 km *** depunere oferte
A3 Chiribis-Biharia - 28,55 km *** depunere oferte
A3 Biharia-Bors/HU - 5,35 km *** depunere oferte
TOTAL = 164,165 km

elphax

Deci pt acest an putem spera sa circulam pe  28.2 km de autostrada nouă. Și se mai termina ciotul de lângă Gilau care rămâne închis.
Încă un an pana sa speram la Margina-Deva complet - cu mult noroc
Încă doi ani pana vom avea legătură Nadlac-Cluj prin Alba-Iulia
E complet deprimant tabelul lui Ionuț. Bucățele și cioburi cu probleme pe fiecare autostrada,  aproape pe fiecare lot !

pasadia

Totusi, eu de ce stiu ca sunt 6km ce vor fi muzeu pe lotil Salini? Erau 27km in total, 15 sunt deschisi, 6 sunt pe E1 si E2, si ramam 6 ca sectiunea D. Poti verifica?

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


TibiV

Aici este intr-adevar o greseala.
Greseste fie Ionut, fie Horatiu - si inclin sa cred ca Horatiu nu a gresit, a muncit prea mult sa refaca  "Sinteza...".

Deci, datele lui Horatiu spun asa:
LD2 - lungime totala:  28,6 km

LD2 sectiunile A-C: 15 km (IN EXPLOATARE)

LD2 sectiunea D: 4,4 km (viitorul MUZEU)

LD2 sectiunile E1 & E2: 9,1 km (stadiu actual: 0,000000.... %)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

#4654
Va referiti la lungimea exacta a sectiunii D?
Cifra de 3 km de acolo este rotunjita, asta va pot spune clar, nu am stat sa "masor" exact.

O sa caut niste planse. :)

ovicor

@Elphax, ai scris Margina in loc de Holdea.

Ionut

Deci cu Lugoj-Deva lot 2 avem 28,748 km tot lotul.
Sunt 15 km Dumbrava-Margina.
Vreo 4 km sectiunea D, intr-adevar, nu 3, este pana la DC100.
O sa pun si eu cum a scris Horatiu, 4,4 km.

Inspectorul Padurii:



Powered by API/PUM imgur uploader

Si restul sectiunea E.

Ionut

Am modificat tabelul, 4,4 km am pus la sectiunea D.
Conteaza mai putin nivelul de precizie aici, important e tot segmentul LD2 are 28,748 km.


marisRO

Oficialii Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere au anunțat că anul acesta se vor deschide traficului aproximativ 65 km de autostradă.

"Loturile 3 şi 4 ale autostrăzii Sebeş - Turda şi lotul 4 al autostrăzii Lugoj-Deva se vor inaugura până la sfârşitul acestui an. Noi am spus la începutul anului că vom avea încă aproximativ 90 km de autostradă. În urma controalelor am tras concluzia că antreprenorul lotului 3 din Lugoj-Deva nu poate respecta graficul de lucrări. (...). Am penalizat constructorul autostrăzii Lugoj-Deva pentru nerespectarea termenelor şi prevederilor contractuale", a precizat directorul general al CNAIR, Ștefan Ioniţă.

Noul termen pentru finalizarea lucrărilor este septembrie 2018, în prezent, sunt probleme cu obţinerea autorizaţiei de construire privind  lucrările din coridorul expropriat suplimentar, s-au modificat anumite date contratuale şi nu există exproprieri şi autorizatşie de construire pentru lucrarile aferente descarcării traficului în zona Holdea.

Sursa: http://www.capital.ro/vom-avea-inca-65-km-de-autostrada.html 

rizzuh

ST3 si ST4 hai ca sunt sanse pentru ambele anul acesta, mici, dar sunt. Dar LD4? :lol:

rizzuh

LD4? :lol:

Cum adica au penalizat Comsa pentru LD3? Pana recent la Holdea nu a fost AC, cu ce e vina constructorului aici? ???

pasa_andrei

Cum ar putea sa deschida lotul 4 din lugoj-deva pana finalul acestui an. Astia tot nu inteleg ca este imposibil. Ne cred chiar asa de prosti?

laszlo.robert

Nici nu mai dau importanta la asemenea stiri ,oare nu realizeaza cit sunt de penibili sau nu le pasa:Eu am asumat,noi facem,bla ,bla,
Vrem profesionisti dar ne ajung numai artisti de cabaret !

elphax

Quote from: rizzuh on October 03, 2017, 03:05:57 PM
LD4? :lol:

Cum adica au penalizat Comsa pentru LD3? Pana recent la Holdea nu a fost AC, cu ce e vina constructorului aici? ???

Pe LD3 sunt multe portiuni unde se cam putea ajunge la 90-95% - cum ar fi pasajele de la Grind unde anul asta nu au facut mare lucru. Nu cred ca toate portiunile lipsa sunt chestii neimputabile constructorului. Dar ca sa ii penalizezi trebuie sa stii cum se coreleaza anumite elemente ale organizarii de santier, ce depinde de altceva ...

Ionut

#4664
Am aranjat intr-un format mai usor de urmarit si LICITATIILE DE LUCRARI pentru autostrazi.