News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Hărțile PUM/API și tehnici cartografice

Started by cristi5, July 11, 2017, 10:02:53 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Geri


Reformulez: sa apara sub una din sectiunile care pot fi selectate.

Asta vad eu pe harta:

Harta proiectelor de infrastructura din Romania


Powered by API/PUM imgur uploader

dr4qul4

oricine le poate pune pe harta! Trebuie puse pe OSM. Harta preia automat de acolo.
Doar ca pe OSM, cei care pun de aici, o fac doar atunci cand exista traseu aprobat.
Unele proiecte care sunt doar carioci au fost puse de alti useri OSM, interesati de acea zona.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Feri

Știu că nu este calibrat DEx11 pe harta dar poate merg adaugate orientativ nodul Salonta și legătura cu HU.
Sunt prinse în AM.
Quote from: lucianluci96 on October 11, 2023, 04:40:28 PMZona Salonta:



GIV

@oneLess  ajuta ma si pe mine cu un link de la captura.

User127


oneLess


GIV


oneLess

Eu folosesc Chrome și îi dau temporar full screen ca să pot vedea opțiunea de Close jos de tot!

danutzu_1069

Cu zoom out in browser (oricare ar fi el, "CTRL"+ rotita mouse), se va vedea si butonul de "close"

Ramsil

@GIV ASA TREBUIE SA ARATE CÂND DESCHIZI PAGINA.




Powered by API/PUM imgur uploader


tom_sawyer

De trecut pe harta API ca proiecte propuse (trasee finale avizate în urma SF-urilor):

Buzău-Brăila


Brăila-Tulcea


VO Timișoara Vest



sursa: facebook.com/CristianOvCPistol

oneLess

#597
- Sugerez schimbarea culorii gri pentru status necunoscut! Acum toate drumurile pe background-ul google sunt gri.

- Pe A0Nordul 2 deschis nu apare o supratraversare.
- Tot acolo parcarea e scoasă din contractul UMB și e departe de a fi 90% singură.

- Pe zona DEx12 T4 se lucrează pe o nouă AC pe vreo 5+Km, ultimii spre A1 plus 6+Km drumurile de legătură. Nu se poate calibra?
Chiar și bretelele cu A1 nu se potrivesc. Sunt pasaje lipsă multe pe zona asta ca și pe drumurile de legătură.
Nici pe vechea bucată cu AC nu avem pasajul cu DN65A la Podu Broșteni.

- Descărcarea la Colonești cam așa va fi:



Mulțumiiim!

alexV

Quote from: Light on December 09, 2023, 11:05:14 PMȘtie cineva de ce majoritatea proiectelor de pe harta CESTRIN sunt randate atât de prost?

Ei sunt platiti pt asta, nu-s voluntari, calitatea e in consecinta. Uite cata atentie acorda muncii lor:




Cestrin foloseste alte harti de baza decat API, probabil cu plata. Vezi ca poti schimba chiar si la ei harta baza, iar daca alegi Open Street Map vezi si bretelele lipsa :) Comunitatea open source e la curent.



Vlad94

CESTRIN foloseste platforma ArcGIS Online pentru aceasta aplicatie. Aplicatia este intr-adevar cu plata si este foarte versatila, dar ca beneficiar, iti trebuie sa oameni pregatiti care sa gestioneze cum trebuie datele.