News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Hărțile PUM/API și tehnici cartografice

Started by cristi5, July 11, 2017, 10:02:53 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Quote from: hvm on January 18, 2021, 03:33:18 PM
...nu stiu daca a rezolvat cineva intre timp, sau si-a revenit singura.

Astea nu sunt sălcii sau holde de grâu, "să își revină singure" cand plouă sau când iese soarele...

Astea sunt severe, care nu "înfloresc" cu apă...

Am fost primul care a semnalat problemele, dar nu vreau nici sa ii stresam pe oamenii astia... Fac si ei ce pot, cand pot.. Nu este job, este un super-supra job asumat de ei...
Recunosc, cand nu pot vedea harta aia este tare nashpa - nu mai stiu sigur daca este pasaj over-pass sau under-pass, etc...

Dar nu este (din pacate) un site oficial, ca mizeria Cucului...

Astea sunt resursele, astea le folosim... (Si ce bine este cand LE AVEM!!!!)...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

bgd77

Salut. Am facut in JOSM calibrarea pentru proiectul acesta micut "Proiectare și execuție în vederea realizării obiectivului: Pod peste râul Dâmbovița pe DN 73, km 78+519".

Nu imi e clar ce trebuie sa fac in continuare ca sa ajunga in OSM si apoi in harta proiectelor de infrastructura. Aveti cumva un tutorial sau documentatie pe care pot sa o urmez?

cristi5

#392
Ma bucur ca contribui infrastructura la OSM!

Odata ce plansa de proiect e suprapusa (calibrata) peste harta, trebuie sa desenezi in OSM segmentele din plansa.

Segmentele trebuie sa fie "proposed" sau "construction", depinde care e starea lucrarii. Parca highway=proposed si proposed=trunk. La segmentele de pod bridge=yes

Cand esti gata cu segmentele, apesi "upload to OSM"

Poate are @RobertH mai multe detalii

RobertH

QuoteLa segmentele de pod bridge=yes
si layer=1 sau 2 daca e undeva pod peste pod ( dar nu cred ca suntem inca in China  :lol:)

Daca e relocare de drum care are indicativ eu pun name=Relocare si adaug ref=X drumului relocat.
Daca e proiect nou si mai mare decat 1-2 way-uri, se face o relatie pentru a fi mai usor de intretinut tag-urile.
Punem status daca deja e in licitatie pentru executie( tender: codSEAP/data ) pentru executie si AM daca are.
Daca va fi drum cu 2+2 cu separator de sens, eu pun 2 way-uri paralele si adaug tag-ul oneway=yes.

Pe harta API apare doar daca pui highway=proposed/construction, proposed/construction=X doar ca va fi roz/gri fara informatii suplimentare.

cristi5

#394
Fireste ca nu trebuie sa fie perfect din prima. Cone vrea sa contribuie pe OSM poate pune o prima versiune si se uita @RobertH sau eu sau alt contributor OSM.

Eventual puneti aici un link la changeset sau trimiteti pe PM.

:gj: @bgd77

Buraddo

Am încercat să pun proiectele în construcție din Timișoara. Dar majoritatea sunt reabilitări sau extinderi de drumuri existente deja și nu sunt afișate de harta proiectelor de infrastructură.
Se poate implementa și afișarea segmentelor de drumuri care nu sunt construction sau proposed atât timp cât au status? Văd că la CF se poate.

cristi5

Interesanta idee. @RobertH ce parere ai?

Putem face un test sa vedem cum arata

RobertH

Slippery slope. Eu nu-s mare fan al ideii, am mai discutat despre asta. Totusi recunosc ca ar fi important sa vedem reabilitarile importante cum e pe DNCB.

Problema: Daca incepem sa punem toate reabilitarile pe versiunea asta, harta va fi cu prea multe date afisate iar pentru cineva care nu urmareste cu mare atentie proiectele ii va fi greu sa vada doar autostrazile . Is si niste reabilitari lungi cum e intre Beius-Brad care vor colora mare parte din anumite zone.

Solutie  :

As putea sa separ ce e centura/autostrada/drum express de restul drumurilor. Adica sa pun alt checkbox pentru drumurile rezidentiale, DC,DJ si de preferat sa fie dezactivat. Adica doar cine e extrem de pasionat si vrea neaparat sa vada reabilitarea din orasul lui sa aiba de bifat.

De asemenea, unde e doar drum reabilitat/extins si nu e drum pe amplasament nou , sa nu ramana pe harta dupa finalizarea reabilitarii. Aici se rezolva usor pentru ca nu se pune start_date(oricum nu e corect conform regulilor OSM). Parca se poate pune start_date:note pentru reabilitare.

cristi5

Putem lucra si cu nivelul de zoom. Sa nu afisam unele lucrari locale decat la zoom detaliat

Sau un alt tickbox cum zici

Dar ce sugeram eu era sa vedem "cum ar arata" harta daca afisam tot ce are status. Pana la urma noi suntem cam singurii din Romania care umblam la status pe OSM

RobertH

Cu zoom nu prea merge decat pentru drumurile rezidentiale. Mai is DN-uri in reabilitate pe zeci de km. 

Buraddo

Nu cred că va fi harta prea încărcată deoarece noi decidem ce proiecte vrem și ce proiecte nu vrem să apară. Ar trebui puse doar proiecte de infrastructură mari, nu orice refrezare de asfalt. Adică propunerea mea nu se referă la lucrări de genul Beiuș-Brad, eu aș vrea să existe posibilitatea afișării de proiecte cum ar fi:
- construcția unui drum nou care folosește parțial străduțe/alei existente.
- lărgirea unei centuri/a unui inel/bulevard important la 4+ benzi, denivelare/reconfigurare intersecții.
- upgradarea de drumuri neasfaltate la străzi/bulevarde de legătură cu utilități/trotuare.
- afișarea lucrărilor conexe construirii unui nou pod/pasaj (ex lărgirea drumurilor care se vor lega cu acel pasaj, extindere rețele de tramvai pe aceste străzi)

Tot ce au în comun aceste exemple e că nu sunt lucrări pe amplasamente noi, dar pot fi la fel de importante/complexe precum unele dintre acestea. Iar motivul pentru care acestea nu se pot trece drept highway=construction este pentru că se păstrează la un anumit nivel accesul pe ele (cred că majoritatea utilizatorilor și clienților OSM presupun că un drum construction nu este accesibil traficului)

Desigur că majoritatea nu vor rămâne pe hartă cum rămân autostrăzile, deoarece nu vom pune start_date pe ele.
Totuși ar trebui gândit ceva și asupra afișării drumurilor de interes local, avem în multe locuri astfel de proiecte care vor aglomera încet-încet harta dacă se păstrează afișarea la zoom mic, dar clasificarea importanței este mai complicată decât clasa drumului...

pentium10

#401
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

RobertH

Am pus dar pe harta aia e doar trasata o linie. Nu prea se distinge cum va fi nodul.
Nu e o plansa tare buna, m-am tot chinuit sa o potrivesc dar nu merge.

Nodu detaliat la licitare cand avem acces la SF.

cristi5

@Buraddo nu avem control asupra OSM, pot si altii sa marcheze astfel de reabilitari. E drept ca putini lucreaza cu "status"

Poti sa pui aici cateva segmente sau changesets de care te-ai ocupat, sa incerc sa le vizualizez sa vad cum ar arata.

cristi5

@RobertH oare putem marca cumva pe harta "noile" spatii de servicii de pe A1 si A2? Care va avea "tot ce trebuie", care numai toalete si pompa de benzina