News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Hărțile PUM/API și tehnici cartografice

Started by cristi5, July 11, 2017, 10:02:53 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

RobertH

Salutare. Nu prea inteleg ce ai vrut sa zici cu lungimea.
In legatura cu checkbox-urile , iti dau dreptate. Asa ar fi mai bine si planuiam sa separ rutierul de CF, dar deocamdata nu a fost timp.

Quoteraman niste markere rosii
Ce ramane pe harta sunt POI (limitele de loturi) care sunt puse diferit si nu le putem ascunde asa usor. Poate pe viitor :)

Dan_s

@RobertH / @cristi5
Este posibil ca harta sa afiseze si varianta "Teren" a GM? Cred ca ar fi util sa vedem curbele de nivel. Multumesc.

bgd77

Daca te duci cu mouse-ul peste "Map" iti apare optiunea de "Terrain".

PlayStation

Buna ziua!
Sper ca nu va deranjez!
Cum se numeste site-ul de pe care luati imaginile din satelit mai recente decat cele de pe google maps?


PlayStation


pentium10

va rog sa marcati pe harta api delimitarea pisi 3 si pisi 2, nu vad sa fie trecuta delimitarea
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

rota

Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

RobertH

Am pus pentru limita de lot.

@rota eu as pune dar nu stiu ce. Acolo is mai multe trasee .

dr4qul4

Bacau Pascani nu are momentan rost si fie pus. Sunt 3 trasee si s-a aglomera inutil harta. Avem harta interactiva hotnews pentru cei care vor sa studieze aprofundat.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

rota

@dr4qul4 are sens, doar ca de fiecare data cand 'vizitez' harta API am cosmaruri ca merge A7 la Botosani, cum e acuma desenata  :lol: :lol:
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

RobertH

Ok, am sa corectez putin traseul dar nu pun toate variantele .

dr4qul4

Pune o singura varianta. Pe cea pe care o consideri tu cea mai ok. Cui nu-i convine...poate sa deschida OSM-ul si sa-si deseneze varianta lui.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

pentium10

cred ca la A3 - drum de legatura TgMures
se poate scoate ca are AC, ca stim ca expirat
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

soni

#344
Buna! Am si eu niste intrebari legate de harta proiectelor.

1) Dupa ce dau click undeva pe harta, imi arata intr-un chenar informatiile cel mai aproape de unde am dat click pe harta (de exemplu "Limita lot CF Reabilitare tronson Cata ..."), dar daca dau apoi click altundeva pe harta unde nu este nici un proiect, imi muta chenarul si mi-l arata in noul loc, dar informatiile nu mai sunt valabile (nu e nimic acolo) si nu mai pot sa fac sa dispara chenarul cu informatii. Cum scap de chenar?

2) De fiecare data cand incarc harta, imi apare mesaj daca vreau sa las ca "proinfrastructura.ro" vrea sa foloseasca "HTML5 canvas image data" pentru ca sa identifice in mod unic calculatorul meu, deci si pe mine. De ce face "proinfrastructura.ro" asta? La ce are nevoie de astfel de informatii? Le vinde cuiva? Cui? Cum pot sa dezactivez asta?
In plus, asta ingreuneza incarcarea paginii si de fiecare data cand dau click undeva in pagina, daca ignor intrebarea si nu dau click pe "Allow", ma intreaba iar si iar si iar si iar si iar. Nu pot in nici un fel sa dau click pe "Don't allow", pentru ca mesajul dispare singur.