News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Traficul rutier în direct

Started by Cristi232, April 27, 2012, 02:33:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

thinker

#1245
era un raspuns vis-a-vis de postarea lui adiarc de mai sus

ca si observatie personala inca sunt multi copaci cazuti in pozitii instabile care ar putea ajunge pe carosabil pe Valea Oltului

Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.

kitsune

În perioada 04.01.2019 – 12.01.2019 se vor efectua patru transporturi cu depășiri pe ruta:

Borș P.T.F - DN1 - Biharia DN19 - DN19E - Păulești - DN1P - Aleșd - DN1 - Cluj – A3 – Câmpia Turzii - DN 15 – Sighișoara - DN 13 – Centura Brașov – Vălenii de Munte - DN1A- DN 1 – Centura Ploiești – A3 – Centura București – A2 – A4 - Constanța Poarta 7.


Vehiculele transportă utilaje industriale.

Lățimea maximă a vehiculelor este de 4,50 m, viteza de deplasare urmând a fi adaptată condițiilor de trafic. Menționăm că în conformitate cu OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, viteza maximă de deplasare a vehiculelor cu depășiri este de 70 km/oră.

Etapele de desfășurare ale transportului sunt stabilite de poliția rutieră, care asigură însoțirea vehiculelor cu depășiri. Transportul nu se va desfășura în perioadele și pe sectoarele de drum pe care sunt semnalate fenomene meteorologice periculoase, prin codurile galben, portocaliu sau roșu.

Informaţii suplimentare privind starea reţelei de drumuri naţionale pot fi obţinute de la Dispeceratul Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A., la numerele de telefon 021/264.33.33; 021/9360 și pot accesa pe prima pagina în caseta din stânga: www.cnadnr.ro - DISPECERAT - Situatia Drumurilor Naţionale, dar și pagina de FB https://www.facebook.com/cnadnr/ si de TWITTER, @CNADNR.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

flashu74

La ieșirea de la nod Șoimuș coada este cam de 5km pe două benzi. Până în drept cu valea Certej. Ieri a fost tot așa seara pe la 18.30.

Ionut

Probabil pleaca lumea inapoi spre vest. Asta daca nu cumva ai prins si ceva accident. O sa mut pe thread-ul traficului in direct, nu are legatura cu A1, de fapt.

Ionut

^ Poftim, exact ce ziceam...

Aglomerație la punctele de trecere a frontierei Nădlac 1 și Nădlac 2. Puteți folosi și Vama Turnu, din jud. Arad. Carosabilul este umed, se circulă în condiții de iarnă!





DRDP Timisoara

yetiman

Va recomand sa folositi aplicatia de mobil sau site-ul Politiei de Frontiera. Acolo gasiti situatia de la punctele de frontiera, live.

https://www.politiadefrontiera.ro/ro/traficonline/
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

flashu74

Da. Se pleacă masiv spre vest. Dar așa ceva nu am văzut până acum. Și nodul acela e cam defect deocamdată pentru trafic.

Ionut

Evident ca nodul Soimus nu face fata la asa trafic. Nu a fost proiectat pentru asa trafic. Cand A1 va continua spre vest, la Soimus va fi parfum. Noul Șoimuș va fi Holdea. Acolo va fi chiar mai rau.

Un alt exemplu e Aiud. Si mai sunt, dacă stau să mă gândesc. Asta e, nu poti avea 100 km de autostrada gata deodată. Nu in RO. Nu acum.

danutzu_1069

Orice "capat" de autostrada este o problema.... pentru ca de la 2 benzi, cu"debit" mare de masini, se intra pe 1 banda unde se circula cu viteza mai mica...
Si la Margina, sunt probleme, cand se vine acasa....

gruiarew

Peste tot unde fluxurile se întretaie vor fi probleme. La Holdea  nu cred că va fi așa mare bubă, că sensurile sunt de fapt paralele. Oricum va fi dop, că e giratoriul foarte strâmt. Dar nu cred că va fi ca la Șoimuș.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

cristi5

#1255
Fireste ca Soimus (sau Margina, sau Iernut, sau Aiud, sau Holdea) nu poate descarca fara coada flux de 2 benzi intr-o giratie. Noroc ca in restul de 360 zile pe an e practic trafic de o banda pe sens la vest de Deva, altfel ar fi coada cateva ore zilnic! La Simeria era mai rau, erau si multe obstacole relativ aproape de nod.

Dezastrul provocat de tronsoane intarziate gen dealul Ples, LD2E, Ilia sau Holdea ar fi mult mai mare daca ar fi trafic de 2 benzi. Bine, atunci poate s-ar misca CNAIR mai cu spor... De exemplu nu cred ca ar fi avut tupeu sa blocheze LD3 un an de zile daca ar fi vazut cozi de 5-10 km zilnic la Soimus. Si poate nu ar fi stat luni/ani de zile sa negocieze solutiile pe LD4, inclusiv la deal unde s-a ajuns tot la SF pana la urma. Sfanta presiune.

Apropo am vazut in seara asta portocaliu si pe Lugoj-Nadlac (poate si din cauza vremii) si pe DN7 Valea Muresului

vancouver

Am mers si eu azi spre vest. Am iesit la Simeria, deci nu stiu daca a fost coada la iesirea Soimus. Pe Dn68a s-a mers in coloana, dar bine, cu opriri la toate trecerile cu cf, probabil am mers in paralel cu un tren spre Lugoj. Nimeni nu a depasit de la Dobra pana la intrarea pe A, la Margina. Extrem de aglomerat pe A1 intre nodul cu A6 si iesirea Izvin, adica spre Timisoara. Coloane cu 90 - 110. Acolo au iesit suficient de multi ca sa mearga apoi bine. A fost ninsoare slaba, dar la asa un trafic nu s-a putut depune mai nimic, utilajele erau si ele prezente. La vama la Nadlac pe Dn7 s-a trecut in 11 minute, pe situl politiei erau trecute 30. Pe A era aglomerat clar, asteptarea reala era de vreo 35 minute, anuntate 50. In Ungaria utilajele nu puteau fi depasite, cozi de masini cu 60-70, nervi si mai multe accidente pe fondul acestor nervi. In Ro utilajele puteau fi depasite si s-a circulat mult mai civilizat si mai lejer. Ninsoarea slaba nu impunea in nici un caz masuri asa de dure. O alta problema: cozi imense, dar chiar imense, la benzinariile de dupa Timisoara spre Nadlac. Si la fel in Ungaria. Cred ca se astepta peste o ora. Mai mult ca la vama.ALIMENTATI COMBUSTIBIL din timp, sa nu fie nevoie sa alimentati pe ultimii 200km inainte de vami.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

simotm

Legat de descarcarea de la Soimus, dupa schimbarea intrarii pe autostrada dinspre Deva.
Doar o confirmare a ce spuneam pe forum, cu cateva sute de pagini inainte. Cu mentiunea ca aglomeratia a aparut de joi seara, probabil cand au inceput sa plece cei veniti din strainatate.
"Centrul INFOTRAFIC dinInspectoratul General al Poliţiei Române informează că, sâmbătă, la ieşirea de pe autostrada A1 Sibiu către Deva, la kilometrul 366, în zona localităţii Şoimuş, judeţul Hunedoara, se circulă în coloană din cauza capacităţii reduse de preluare pe DN 7 a fluxului mare de autovehicule de pe autostradă", a transmis, sâmbătă, Centrul Infotrafic.

Pentru evitarea aglomeraţiei, poliţiştii rutieri recomandă conducătorilor auto ca rută alternativă, ieşirea de pe Autostrada A1 la kilometrul 354, în dreptul localităţii Simeria, urmând ca apoi deplasarea să fie continuată pe DN 7 către Deva."

icristian

Eu am trecut pe 5 ianuarie pe la Soimus pe la ora 18:00, venind dinspre Nadlac.
Am mers in coloana intre Margina si Soimus, cu o viteza decenta pentru vremea de afara. La intrare pe autostrada, era politie, am stat vreo 7 min. In schimb coada pe autostrada dinspre Sebes era imensa, cred ca se intindea pe vreo 3km pe ambele benzi. Nu vreau sa imi inchipui cat stau acei oameni ca sa poata sa iasa.

Apropo de autostrada la unguri si de masinile de dezapezit, erau foarte necesare, a nins mult mai rau decat la noi, nu se putea depasi 100km/h in conditii de siguranta. Mai ales daca incercai sa depasesti un tir...

simotm

Quote from: yetiman on January 05, 2019, 07:54:47 PM
Va recomand sa folositi aplicatia de mobil sau site-ul Politiei de Frontiera. Acolo gasiti situatia de la punctele de frontiera, live.

https://www.politiadefrontiera.ro/ro/traficonline/

Am incercat si eu pagina de mai sus(in vara) insa din pacate nu s-a actualizat in decurs de cca 40-50minute... Am vrut sa stiu daca merita sa iesim la Nadlac prin vechea vama si am verificat cu cca 30 minute inainte de a ajunge in vama(la intervale de 10min). Timpul de asteptare era de 10 minute  si am ales varianta de a merge prin vama de pe autostrada unde am stat cca 30 minute, fara a se schimba timpul de pe pagina de net (am verificat cat am stat in vama si nicio schimbare). Astfel de pagini sunt bune insa sa fie si actualizate ca altfel degeaba de avem...