News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Traficul rutier în direct

Started by Cristi232, April 27, 2012, 02:33:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

yetiman

Eu, de cate ori am folosit-o a fost relativ Ok.
Acum trebuie sa intelegem si limitarile aplicatiei.
Timpii dati sunt estimativi, ca doar nu sta nimeni sa cronometreze. Banuiesc ca ei aproximeaza durata dupa lungimea cozii. Dar daca politistii de frontiera se misca mai incet/mai repede... timpul este elastic...

Chiar am avut si o experienta invers decat a ta. La Bors era o coada imensa pe iesire si am mers la Salonta unde am stat sub 10 minute, desi era estimat la 30 min. (prin primavara, de Pasti :) )
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

simotm

Legat de coada de la Soimus, nu-mi amintesc sa fie inainte de iesirea de la Simeria un panou,pe care ar putea fi informatii legate de iesirea finala (Soimus).Astfel de situatii ar putea fi semnalate si ar fi utile si pt viitor.
Coada respectiva a fost de joi dupa-amiaza, varful cu siguranta a fost vineri/sambata.
Daca eu am putut anticipa ceea ce urmeaza sa se intample (de pe vremea cand se reconfigura iesirea la Soimus), nu cred ca nu s-ar fi putut anticipa si de cei care se ocupa de trafic astfel incat sa se ia masuri in timp optim.
Sa zicem ca nu poti estima fluxul masinilor care urmeaza sa treaca prin acel punct dar cand vezi coada de cca 1km joi dupa-amiaza, cred ca pana vineri poti lua niste masuri concrete.
1) chiar daca e discriminatoriu, sa lasi masinile mici sa iasa din autostrada la cateva sute de metri dupa iesirea actuala, folosindu-se  viitoarea bretea de coborare de la Soimus din directia Ilia.
2) nu poti merge pe varianta 1) ca e timpul scurt si iti trebuie prea multe aprobari, poti sa scoti traficul direct la Simeria pt cateva ore, decat sa stea cateva sute de oameni in coada de cativa km.
Cred ca toata lumea prefera sa mearga cu 30-40km la ora pt 10km decat sa stea la coada de 3km.... Inca un minus pt Ro, in bilantul celor plecati in strainatate, ca de fapt ei erau majoritatea, in coada despre care vorbim

danutzu_1069

Sursa: INFOTRAFIC   Categorie: Stire   
CIRCULAŢIA RUTIERĂ PE AUTOSTRADA URBANĂ ESTE ÎNTRERUPTĂ, DIN CAUZA POLEIULUI

Data: 25 Ianuarie 2019

Ora: 21:15

Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că din cauza poleiului de pe carosabil, circulaţia rutieră pe autostrada urbană A3 (tronsonul de 6,5 kilometri care face legătura între Strada Petricani, din municipiul Bucureşti şi şoseaua de centură, judeţul Ilfov) a fost închisă.

https://www.politiaromana.ro/ro/info-trafic/circulatia-rutiera-pe-autostrada-urbana-este-intrerupta-din-cauza-poleiului

marinul

#1263
Conform pagini de facebook Drumul National 76

"1 februarie ! Alunecare de teren! Trafic blocat pe DN76 pe ambele sensuri in zona localitatii Cristioru de Jos!"

infraAdi_ro

Confirm....Sta politia la intersectie in Varfurile si deviaza traficul spre Sebis-Tinca
Romania are un viitor doar daca are prezent!

Dominik

Trafic cu restricții pe DN6, varianta de ocolire Domașnea, județul Caraș-Severin, în urma unui accident în care a fost implicat un autotren. Acesta s-a răsturnat pe carosabil, sectorul fiind cu 2 benzi pe urcare. Este blocată banda de coborâre. Se circulă în ambele sensuri pe cele 2 benzi de urcare. În urma accidentului soldat cu un rănit, carosabilul este acoperit cu combustibil și se intervine pentru îndepărtare. Se estimează că circulația se va relua și pe banda închisă spre orele serii. Adaptați viteza la condițiile de trafic!



DRDP Timişoara
You're in Steelers Country

Dominik

De la ora 15, se circulă alternativ, pe o bandă.
Traficul este blocat în acest moment pe DN 7 în zona Simeria Veche, în urma unui accident în care au fost implicate 2 autobasculante. O persoană a fost rănită grav. Circulația este oprită pentru a se efectua măsurători de către reprezentanții Poliției. Rută ocolitoare: autostrada A1.



DRDP Timişoara
You're in Steelers Country

Dominik

Inca unul ''grabit'' !!!  >:(



Un TIR nu reușește să se încadreze în sensul giratoriu de la ieșirea de pe VO Caransebeș, DN6, către Jupa.
You're in Steelers Country

salman rushdie

Am observat la destui soferi de camion că nu stiu să se incadreze într-un sens giratoriu! Am văzut ieri unul la sensul giratoriu de la intersectia DN6 cu VO6F cum a luat-o, pur și simplu, de-a dreptul s-a urcat pe bordura!

simotm

Cu siguranta va fi si mai aglomerat pe ruta Soimus-Sacamas-Margina, din cauza transportului agabaritic anuntat pt zilele astea
http://www.replicahd.ro/transport-cu-gabarit/?fbclid=IwAR3vEzHcESjBZfqErAAmCQSfLYjU86IGnAfm7rtV-PzgAZVMMqahN8S0qE0

Cristi N

QuoteÎn dimineața zilei de 7 aprilie 2019, în jurul orei 4:00, s-a produs un eveniment rutier pe Autostrada A2, km 79, calea 1 (Bucureşti-Constanța). Din relatările celor care asigură paza utilajelor de pe sectorul respectiv de autostradă ( în această perioadă au demarat lucrări de reparații ale sistemului rutier), un şofer care se pare că era sub influența băuturilor alcoolice, nu a respectat semnificația semnalizării rutiere de deviere a traficului rutier, a intrat prin aceasta, a acroşat finisorul şi s-a răsturnat peste o freză și un compactor. Şoferul a fost scos din autoturism de cei de la pază și a fugit, după care autovehiculul a luat foc, apoi incendiul a cuprins şi freza mică şi cilindrul compactor. Cercetările poliției sunt în curs de desfășurare.
Traficul rutier nu este afectat în zonă.

Rugăm conducătorii auto să conducă cu atenție și să respecte semnificația semnalizării rutiere!









Sursa: DRDP Constanta

nenea_hartia

^ Oribil, dar aș fi curios cum arăta ,,semnalizarea rutieră de deviere a traficului rutier", pentru că la noi asta înseamnă de obicei doar un panou de avertizare amplasat la 10 de metri de locul îngustării sau un nene cu o paletă. Dacă exista o presemnalizare luminoasă încă de la distanță, probabil respectivul se înfigea în ea și nu mai ajungea până la finisor.

dr4qul4

pai acolo se circula pe un singur sens. cel pe care a avut loc accidentul era inchis. Si devierile de pe un sens pe altul sunt destul de bine semnalizate.
Trebuie sa darami cateva balize de semnalizare ca sa ajungi acolo. Dar cand esti beat, e destul de usor.
Daca utilajele nu erau parcate exact unde incepe devierea, nu prea mai aveau ce semnalizare suplimentara sa puna.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

peri

In mod neasteptat, aceasta deviere este destul de bine semnalizata si se poate observa binisor inclusiv pe timp de noapte.

Am facut weekend-ul acesta Buc - Cta si retur si chiar eram curios de semnalizari atunci cand am vazut marcat pe waze si am fost surprins in mod placut, fata de ce eram obisnuit.


Horațiu 87

#1274
Accident grav pe DN 28, pe raza localității Lețcani, județul Iași, în urma coliziunii frontale a două microbuze. În zonă au fost mobilizate echipaje SMURD și ale Poliției, la nivelul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență fiind instituit Planul roșu de intervenție. Carosabilul este umed, ca urmare a ploilor căzute pe parcursul întregii zile.   :(( :(( Din nou, lipsa autostrazilor si prezenta prostiei autoritatilor face ravagii



DRDP Iasi Oficial

LE: +video