Traficul rutier în direct

Started by Cristi232, April 27, 2012, 02:33:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

mariansb

Da, chiar eram în zonă. Mai e un accident la ieșirea din Miercurea, e plin de pepeni pe drum.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

yetiman

Cred ca merita citat din articol:
QuoteUn grav accident a avut loc în această dimineață la Apoldu, pe DN1. Traficul este deocamdată dirijat de poliţişti, începând de la ora 8.
Din primele informații primite în urma apelului la 112, coliziunea a avut loc la intrarea în Apoldu de Sus. Trei mașini au fost implicate. O persoană a murit pe loc, alte patru sunt rănite. Doi dintre răniți sunt copii. După preluarea victimelor, traficul va fi blocat total, pentru cercetări.
Zona în care s-a produs accidentul este porţiunea din Drumul Naţional 1 pe unde traficul a fost deviat, după închiderea autostrăzii demolate. Este tronsonul cu cele mai multe accidente grave petrecute în judeţul Sibiu, după închiderea A1 Sălişte-Cunţa.

Este bine stiuta situatia, dar cred ca trebuie sa reamintim permanent CNADNR ce se intampla pe soselele din Romania, si, cu atat mai mult, in zonele care ar fi trebuit sa aiba autostrada functionala in acest moment.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

cristi5

Exista la noi notiunea de class action lawsuit? Daca s-ar strange apartinatorii victimelor in accidente pe Cunta-Saliste (cu ajutorul societatii civile) si ar da in judecata CNADNR pentru indolenta de a demola o autostrada fara sa stie cand si cum o va repara?

Alternativ o campanie de presa/social media cu numarul victimelor in fiecare luna.

adiarc

http://www.turnulsfatului.ro/2016/06/28/video-accident-la-miercurea-bai-coliziune-intre-un-tir-si-un-microbuz-de-marfa/

Deja cred ca primul ministru ar trebuii sa se implice direct....problema a ajuns sa fie de o gravitate deosebita....daca se mulțumește cu scuze de genul ....pai numai in Iulie vine numai nu stiu ce autorizație ,ca sa începem sa lucram,atunci,cu tot respectul meu pt el,devine complice cu ineficienta,incompetenta si corupția CNADNR .....si mi-as dori tare mult sa ne arate ca nu e asa......
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

Unul dintre cei implicați in accidentul de astăzi la Apoldu a decedat,iar un copil este in stare gravă

http://www.turnulsfatului.ro/2016/06/28/trafic-blocat-pe-dn1-accident-mortal-la-apoldu/
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

bond

^  Șoferul decedat în accident are 59 de ani și este din Brașov. El se deplasa spre Alba-Iulia, iar într-o curbă la stânga, pe fondul neadaptării vitezei, a intrat pe contrasens și a lovit mașina se afla o familie cu doi copii.

majoritatea soferilor din tara asta nu inteleg niste lucruri de baza: degeaba fortezi, o sa ajungi cu 1-2 min mai repede decat daca ai merge cu viteza medie, 'daca nu vezi, nu te bagi' si 'e ilogic sa depasesti 'la risc' coloana ca sa ajungi cu 2-3 masini in fata'
imi pare rau, principalii vinovati sunt soferii

yetiman

Evident ca soferii sunt de vina. Din varii motive.
Doar ca unul din scopurile principale ale austostrazii este sa previna acest gen de accidente, care sunt cele mai grave - patrunderea pe sensul opus de mers.

Si accidente mortale sunt, si vor mai fi (din pacate), dar acolo unde am fi putut avea deja autostrazi, numarul lor ar fi mult mai mic (poate chiar zero). Si nu o spun eu, ci o spun toate statisticile de pe planeta.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

dragos76

Oare legat de problema asta, ținând cont că reparația respectiv construcția de autostrăzi mergem cu merge eu cred că o soluție mai eficientă (în sensul că ar costa mult mai puțin, și s-ar putea implementa relativ repede) ar fi:
1. o campanie agresivă de conștientizare de către șoferi a detaliilor astea expuse de bond. Nu îmi dau seama exact cum: mashuri publicitare pe marginea drumului, campanii media, flyere împărțite șoferilor care stau în coloană
2. în paralel poliția să vâneze la modul cel mai radical astfel de probleme: condus agresiv, depășiri ilegale. Inclusiv cu supraveghere aeriană (e mai scumpă, dar tot mai ieftină decât costul autostrăzii)

TibiV

Cica a fost un accident cu mai multe masini pe A2, pe la km 150, sensul spre Bucuresti.
Nu am mai multe detalii.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adiarc

Conform unor televiziuni traficul e inca blocat ( accidentul e in zona Fetesti ),iar coloanele depasesc 20 de km!!!!!!!
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

pe DIgi24:



De acolo nu exista nici o iesire pana la Fetesti..
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

In imaginea de mai sus revoltator este faptul ca s-a format coloana pe banda de urgenta !...  >:(

Din cate stiu exista tari in care asa ceva se pedepseste cu amenzi enorme sau chiar cu confiscarea masinii...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

nirolf

Din păcate șoferii români sunt din ce în ce mai inconștienți și nesimțiți, mai ales că s-au prins că poliția nu face nimic în afară de 2-3 radare prin boscheți pe care oricum le știe toată lumea. Pe A2 duminica seara este groaznic, se merge foarte tare deși este aglomerat, se circulă la 2-3 m între mașini la 130+ km/h, am văzut inclusiv depășiri pe banda de urgență la astfel de viteze. Sincer, mă mir că nu sunt mai multe accidente ca ăsta.

dumbravaandrei

#583
Quote from: TibiV on July 03, 2016, 11:39:03 PM
Din cate stiu exista tari in care asa ceva se pedepseste cu amenzi enorme sau chiar cu confiscarea masinii...

In unele da, in altele nu... din Ungaria si pana la granita cu Franta e peste tot Rettungsgasse
Iar romanul nostru care merge prin afara si sta mai mult de 2 saptamani uita limba, ce sa mai zici de uitarea codului rutier...

Ieri am stat o ora la Nistoresti-Comarnic (Buc->Bv). Aluviuni pe drum + un accident sus la Posada. Am prins ploaia aia mare de la iesire din Otopeni pana aproape de Barcanesti. Multi prosti care nu stiu ce inseamna acvaplanare (bine, nici drumul ala nu e inclinat cum trebuie)

SILVIUFG

Din nou accident pe DN1 intre Fagaras si Brasov in zona Persani. Acum ceva timp se statea in coloana pe sensul FagaraB-brasov.