News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Traficul rutier în direct

Started by Cristi232, April 27, 2012, 02:33:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

elphax

#1185
am o ipoteza pentru aglomeratia neobisnuita. sa zicem ca luni era explicabil datorita untold. dar marti ?
poate soferii au aflat ca s-a deshis bucatica de autostrada si vin pe aici desi poate inainte foloseau alt drum . luni ma gandeam sa vin la Timisoara spre Oradea, waze nu arata nimic aglomerat la ora 11, pana am ajuns la Aiud deja era coada de 2km pe A10. cine a plecat mai tarziu a prins si mai rau

la fel cum a fost cu A1 cand lumea a inceput sa foloseasca mai putin DN7 Arad-Deva. chiar daca pe DN 68 Margina-Ilia se chinuie, in rest merg mai relaxati. din pacate la la A10 mai mult pierzi decat castigi
deschiderile astea partiale fac mai mult rau decat bine

legat de ruta pana la Sebes, multe masini faceau stanga in Teius si mergeau spre Copsa Mica pentru a evita Alba Iulia - probabil cei care mergeau spre Sibiu implicit Bucuresti

dragos76

Quote from: elphax on August 08, 2018, 09:44:34 AM
deschiderile astea partiale fac mai mult rau decat bine

Nu chiar. Siguranța circulației nu se compară. Acuma, legat de timpul de parcurs, eu cred că deja s-au ridicat mici semnale de alarmă inclusiv aici pe forum, legat de aglomerația din Aiud. Dar cred că numeni nu anticipa o așa amploare. Probabil un stiudiu de trafic mai serios ar putea identifica ceva soluții mici. Dar radical lucrurile nu se vor schimba, trebuie să ne resemnăm că doi ani de zile cam tot așa va fi; cum era traversarea Sebeșului până prin 2015.

yetiman

Oameni buni, castigul de timp cu o (bucatica de) autostrada este doar element secundar.
Asa cum spune si dragos76, si cum au mai spus multi altii aici pe forum, elementul principal si cel mai important este SIGURANTA CIRCULATIEI.

Chiar daca nu castigam timp (o sa revin maine cu info, dar joia trecuta eu am castigat 15 minute pe Cluj-Aiud mergand pe A10 si nici nu am prins nici o coada la iesirea in Aiud - ora 9:00) avem un castig substantial de siguranta. Chiar daca mai intra cate un bizon pe sens opus (parca am vazut ca ieri erau chiar 2! ) riscul e mult mai mic decat la depasirile kamikaze de pe DN-uri.

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

Postez si aici, pentru ca informatia s-ar putea sa intereseze si pe altii:

Asa cum am promis, revin cu informatia legat de A10.

Azi dimineata, la ora 9:00, nu era nici o problema la A10, nici pe iesirea si nici pe intrarea de la Aiud.
Si nici la giratoriul dintre breteaua pentru A10 si DN nu erau probleme.

Doar traficul "obisnuit". Sigur ca in Aiud si Teius era trafic mare, dar fara sa fie vreun blocaj mai deosebit.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

pasadia

Intr-adevar, nici o problema la nodul Aiud. De fapt si prin Aiud se trece foarte usor. In schimb Teius si zona Oiejdea e coloana ce se misca cu 15-20km/h. De la nod Aiud pana la intrarea in centura Alba mai bine de 70 de minute (sunt vreo 35-40 de km).

cristi5

#1190
^^ Am monitorizat si eu pe waze livemap de curiozitate. Am gasit un ambuteiaj la iesirea Aiud dupa ziua cu ambuteiajul mare, l-am mentionat pe "traficul in direct". In rest, nimic deosebit, cozi in localitati datorate obstacolelor.

Cred ca atata timp cat suma dintre fluxul A10 nord-sud si fluxul DN1 sud-nord nu depaseste un anumit prag (pe la 2000 de vehicule pe ora?) nu e nicio problema. Apoi giratoriul "se infunda" si rezulta coada pe A10 la iesire, si coada pe DN1 nord-sud.

Interesant e ca spre nord nu va fi nicio problema, capacitatea giratiei e mult mai mica decat a autostrazii, deci nu se va vedea nicio diferenta fata de DNul dinainte.

cristi5

#1191
Monitorizarea zonelor sensibile se poate face automat

Aceasta comanda (mac sau linux dar exista un corespondent windows)

chrome --headless  --screenshot https://embed.waze.com/iframe?zoom=15\&lat=46.3289\&lon=23.7237


va accesa  (fara sa deschida o fereastra) zona nodului Aiud:
https://embed.waze.com/iframe?zoom=16&lat=46.3289&lon=23.7237

si va genera o imagine ca asta (10 Aug 13:59)


Acuma ideea ar fi sa generam o imagine din asta la 20 min, adaugat un watermark de timp, si sa facem un film care arata intr-un minut situatia din intreaga zi, pentru orice punct sensibl de trafic. Are cineva timp si interes sa faca treaba asta?

PS: intre timp politia a plecat de pe bretea :) :) Dar s-a facut coada pe DN la intrarea in giratoriu.

Powered by API/PUM imgur uploader

adiarc

coloana pe cativa km la Vestem( sensul SB-Vestem )....se apropie incet dar sigur de iesirea de pe A1/centura SB.....nimic special..doar trafic intens
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Quest

Guys, o rugaminte catre cei care il stiti pe Paul Dorneanu sau un alt moderator de la Waze Romania
Sa extinda interdictia de trafic existenta la aceasta ora pe A6 sensul Centura Lugoj -> Nod A6/A1 si asupra zonei la Nod Paru, pe sensul care intra din giratoriu catre A6. Vedeti poza.

Azi mi-am luat o tzeapa prin faptul ca GM aratind interdictie pe A6 pina inainte de Nod Paru, mi-am zis ca dinspre Costeiu merg pe DJ609B prin Tipari si Paru, urmind sa urc pe A6 la Nod Paru. Nu se poate, in giratoriul cu pricina sint elemente Jersey pe iesirea catre A6.


Common sense will get you far !

spooky

Am închis. Ai idee cât țin lucrările? Au zis inițial 2 săptămâni.

Quest

Multumiri ptr solicitudine Spooky !

Doar o corectie: la Nod A1/A6 ai pus interdictie pe ambele bretele care supratraverseaza A1, adica si pe cea de iesire de pe A1 venind dinspre Deva catre A6. Nu e cazul, se poate circula pe ea, caci e intrarea catre A6 pe sensul Nod -> Centura Lugoj, la care s-au terminat lucrarile de reasfaltare.

Nu stiu sa-ti spun cit mai dureaza lucrarile, dar nu cred ca mai mult de o saptamina.
Common sense will get you far !

Allex

Coada de la Ghimbav pana la Vladeni pe DN1
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

pasadia

#1197
Pentru conformitate:


pasadia

Pentru ca un priwten tocmai m-a anuntat ca i-a luat 2 ore din BV pana in Predeal in dimineata asta, am deschis waze si am facut urmatoarele print-screen-uri (toate la acelasi nivel de zoom):

Am incercat sa prind toate zonele cunoscute ca avand probleme. Ce m-a surprins e DN68A si DN7 (ambele cam goale).

usiabc

#1199
De evitat DN 68 A sensul Deva - Margina.
Am 30 de minute de cand stau, aproape de Cosesti...