News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Traficul rutier în direct

Started by Cristi232, April 27, 2012, 02:33:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Dominik

You're in Steelers Country

dragos76


danutzu_1069

Este cat se poate de sugestiv...

A mai aparut si un accident pe A10

Cineva intreba pe waze: vreun accident?
I se raspunde: doar un sens giratoriu


marcu_andrei

#1159
Asta da trafic



ciprebbe

Si pe maps nu se vede A10, coada era aproape de celalalt pod peste Mures (pana la Aiud)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Quote from: AlinC on August 06, 2018, 04:42:33 PM
https://ziarulunirea.ro/foto-stirea-ta-ambuteiaj-la-iesirea-de-pe-autostrada-sebes-turda-a10-catre-aiud-luni-dupa-amiaza-se-sta-in-coloane-peste-o-ora-pe-3-benzi-485910/

"Ieșirea de pe autostrada A10 către aiud un dezastru. Se stă în rând de peste o oră ca să ieși de pe ea. Pe 3 benzi"


Politia nu putea sa isi faca "norma" de amenzi?
Mai ales ca "tintele" erau "sitting ducks"...

Da, stiu ca par rautacios si ca este o situatia de criza/urgenta (Untold=criza nationala...)
Dar fix de aia se fac autostrazile cu banda de urgenta.
Daca cineva facea un infarct/atac cerebral sau daca lua foc o masina, cum ar fi ajuns SMURD-ul/pompierii si in cat timp?!... :
Incepi sa te intrebi daca bizonul/melteanul merita autostrazi...  >:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

tom

Nu, pe ST2 nu prea se lucreaza. Ritmul e ca de melc. Desi au adus ceva grinzi saptamana trecuta la Radesti, unde trebuie relocat un drum judetean. Azi a fost un trafic infernal intre Aiud si Alba Iulia. A fost un accident la Galda de Jos. Coloana ajungea aproape pana la Garbova! Aiudul era blocat, nu din cauza accidentului, ci flux mare de masini. Rezultatul fiind:


udar

#1163
UNTOLD la anul se va repeta iar deci pana la anul nu mai vedem asa ceva pe A10 ....

TibiV

Quote from: tom on August 06, 2018, 09:07:19 PM
Aiudul era blocat, nu din cauza accidentului, ci flux mare de masini.
Cine zicea ca A10 nu are trafic de autostrada...
Asa e. Nu are trafic.
Are "traffic jam" de autostrada... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

#1165
Exact, nu are super-trafic, ci are un dop. Vorbim de 4 km pe 2 benzi care se misca cu 4 km/h. Adica daca zicem 7m pe masina (cu tot cu spatiu de siguranta), avem 1100 de masini pe ora pe sens. Adica trafic de DN aglomerat. Daca ar fi trafic mai mare, coada ar fi fost mai lunga, dar n-am vazut sa fie mai lunga coada decat pana in dreptul Miraslaului (tot pana acolo era coada pe DN, acum s-a mai scurtat)

Dopul este sensul giratoriu. Dupa giratie viteza creste la 19 km/h. Pe breteaua spre giratie viteza e 10 km/h (pe autostrada e mai mica pt ca se inghesuie 2-3 benzi intr-una, ala e cel mai mare dop dar putem zice ca e inevitabil)

O ipoteza ar fi ca fluxul care iese de pe autostrada trebuie sa dea prioritate la sensul spre nord (Aiud-Miraslau) al DNului. In cazul asta solutia este transformarea giratiei in drum cu prioritate A10-Aiud.

Alta ipoteza e ca pur si simplu tranzitul prin giratie e lent. In cazul asta solutia este desfiintarea (temporara a) giratiei si drum cu prioritate ca mai sus.

In ambele cazuri trebuie lasat loc de asteptare pt fluxul DN sud-nord (Aiud-Miraslau), care  sa nu incurce fluxul Aiud->A10.

Alta masura (la dopul inevitabil) este stationarea politiei pe autostada si amendarea tuturor celor care intra pe banda de urgenta fara motiv. De asemenea, amenajarea parapetelor asa incat ingustarea de la 2 benzi la una sa se faca mai devreme. Optim este sa se mearga in coloana pe o singura banda (adica sa se stea civilizat la coada). Inghesuirea pe 3 benzi nu ajuta deloc.

Dar vom vedea cum se comporta in zilele urmatoare.

Dominik

Cum e traficul acum, s-a descongestionat ?
You're in Steelers Country

cristi5

#1167
https://www.waze.com/livemap

Pe DN nord-sud coada e mult mai scurta, deci cred ca ne apropiem de final. Pe A10 e inca destul de lunga. Vad ca waze arata diferite viteze la diferite niveluri de zoom.

catalinmz

Azi am plecat pe la 12 de la Ciumbrud si am trecut spre Cluj prin Aiud si Turda. In Aiud se circula bara la bara pe sensul dinspre Turda (coloana se intindea pana pe autostrada putin inainte de iesire - in plus era coloana si pe DN - ei aveau cedeaza la cei de pe autostrada). In Turda coloana bara la bara dinspre Cluj se intindea pana sus pe deal (pe doua benzi). Probabil mare din blocajele din trafic se datorau lui Armin  :D, dar cred ca problema va deveni permanenta in Aiud - autostrada aduce mult mai multe masini decat poate prelua DN-ul, iar Turda se sufoca - "multumita" noului segment de autostrada deschis care atrage trafic in plus din alte zone. In concluzie cred ca avem nevoie de presiune maxima pe Aktor pentru lotul 2 (chiar si pe Pizzarotti pe lotul 1) si trebuie lobby intens pentru legatura prin Tureni.

TibiV

Mai oameni buni,
hai sa ne intelegm....

Nodul Aiud este doar pentru intrarea/iesirea traficului local care vrea sa intre.iasa de pe soseaua "de viteza" de lung parcurs....
Un astfel de nod NU este proiectat sa prea tot fluxul unei autostrazi...
Iar intr-un caz untold, nu ar trebui sa ne miram...

Daca A10 ar fi fost gata integral, pana la Sebes, nu am fi vazut "rosu" la Aiud. Nu am fi vazut nimic rosu pana la Sibiu.
(Asa cum acum, de obicei, pe GM vedem DN1 verde "smarald" de la Turda pana fix la giratoriul Aiud...)

Incep sa cred ca cnAntiInfrastructura tocmai de asta a amanat cat s-a putut deschiderea ST3&ST4....
Isi dau si ei seama ca orice concert mai maricel la doar 100 km distanta va arata cat de incomptenti sunt, si ca o autostrada care trebuia sa fie gata in 2015 este doar 40% terminata in 2018....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)