Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 21 Guests are viewing this topic.

alecu26

super se misca. Nu au chiar nici o sincopa in executie. Probabil si au avut mult timp sa o pregateasca si de aia merge totul ca pe roate.
Drumurile noastre POATE;

Horațiu 87

CristiM, nu a inceput asfaltarea la giratoriul suspendat, am trecut azi pe acolo. Eu am observat ca asfaltul frezat e la nivel cu asfaltul de la bretelele de acces care urca pe giratoriu si cred ca stratul de uzura va ramane ultima operatiune, dupa ce vor termina de turnat toate elementele de la "megastructura"  :D  :D

Horațiu 87

o sa incerc si eu sa pun niste poze de pe centura Brasovului de pe tronsonul Viarom, de la giratoriul cu DJ 103 pana la intersectia cu DN 11 (exact in aceasta ordine). Pozele sunt facute pe 15.10 dar nu am putut sa le pun din cauza ca nu am avut net  :(











horatiu.cosma

Multumim de poze. Considerand ca au trecut 9 zile de atunci, si s-a putut lucra chiar si pe ploaie, ma astept sa avem grinzi la fata locului, daca nu chiar sus.

Horațiu 87

continuam








aici se pregatea "terenul" pt asfaltare


se asfalteaza ambele benzi odata

aici trebuia sa prind utilajul care asfalta dar a iesit asta  :lol:

smark_BV

@horatiu.cosma  miercuri seara (21.10.2015) am trecut ultima oara pe acolo, nici o grinda sus. Si nici depozitate nu erau.

Horațiu 87


Horațiu 87






o imagine din giratoriu cu terasamentul catre pasajul peste calea ferata



la pasaj se lucra dar nu se vedeau diferente mari





cam atat, ii asteptam pe cei din zona cu noutati

rocklee

bravo frumos reportaj ...sincere felicitari hory 1987  :)

pasadia

Am trecut acum jumatate de ora prin intersectia dintre centura si DJ103: nu sunt grinzi nici acum, dar au inceput sa demonteze schelele, pilele par complete. Din pacate in continuare nu au inceput lucru la bretele si la sensurile giratorii de acces pe bretele. Am dubii ca vor termina in noiembrie toate lucrarile, chiar ar trebui sa aiba noroc de vreme buna.

Horațiu 87

Sa dea Dumnezeu sa termine, dar nici eu nu cred. Oricum ar trebui gasita o solutie de compromis pentru ca se apropie iarna si se circula foarte rau. In ultimele doua vizite pe care le-am facut pe acolo era coada de la giratoriul cu DN 13 pana la giratoriul cu DJ 103 de la Sanpetru  :gaah:  :gaah: :gaah:

smark_BV

^^^^ coada se face doar din cauza giratoriului prost fãcut/deteriorarea cãii de rulare cu hopuri şi nu numai. De fapt este şi timpul trecerii unui TIR în direcția DN11 de cam 1 minut şi jumãtate prin giratoriu (!), cât stai în coada de pe DJ 103 spre Sânpetru.  În direcția opusã DN11->DN13, nu este asa o problema mare, aici traficul trece mai repede "dincolo".  Altã cauzã ar mai fi şi viteza de deplasare în zona de lucrãri care este restricționatã la 40/orã şi de care nu se ține (bineînțeles) nimeni. Aşa se produc "dopurile" şi restul de la sine.
Da, s-ar putea sã înceapã cu ridicarea grinzilor de pe 1. Noiembrie, pânã atunci terminã lucrãrile la pile.

Din pãcate eu nu mai pot participa la vizite pe şantiere anul acesta.

dr4qul4

Cateva poze de pe centura Brasov, din zona podului peste TImisul sec.

Avem strat de uzura dar fara marcaje.
Nu inteleg insa ce se intampla pe stanga, cam la 200 m inainte de intersectia dintre Str Timis si centura (era o groapa mare si mai multe utilaje pe partea stanga):












Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

stangabriel

Cum va fi aceasta intersectie?  am gasit o harta dar am vazut ca va fi obligatoriu la dreapta Sud spre Nord.

dr4qul4

Centura Ploiesti si giratoriul suspendat.....parerea mea este ca era de ajuns un pasaj peste centura si cu 2 giratorii pe DJ (cum avem pe DNCB la Stefanesti). Dar..in fine

Mai au schele doar la 1 rampa (din cele pt centura) si la 1/4 din cercul giratiei. Rampa dinspre Ploiesti a dJ mai are 2 deschideri lipsa. Rampa dinspre Paulesti nu are nici o grinda...

















PS. Semnalizarea este de tot rahatul. Cand am iesit in DN1 a tb sa fac Stanga peste DN1. Extrem de periculos dupa cum stiti. Asta in conditiile in care exista pasaj, dar ca sa ajungi pe el trebuie sa o iei prin spatele mall-ului...
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024