Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 24 Guests are viewing this topic.

Ionut

:lol: Nu-ti dau ban, e OK sa discutam si in contradictoriu, atat timp cat e o discutie constructiva. Nu mai bine dam noi o tura in zona sa ne lamurim? :D Poate are cineva drum in zona.

valexandru

Quote from: Ionut on April 06, 2012, 07:07:51 PM
:lol: Nu-ti dau ban, e OK sa discutam si in contradictoriu, atat timp cat e o discutie constructiva. Nu mai bine dam noi o tura in zona sa ne lamurim? :D Poate are cineva drum in zona.

    Si pe mine m-a facut curios  :D . Din pacate, eu nu sunt din zona... :|
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

petrarca

Pe 31.03.2012 conform mt.ro trebuia sa inceapa lucrarile la Varianta de ocolire Bacau  >:(, are cineva noutati?
S-a desfasurat procedura de licitatie?

petrarca

Quote from: petrarca on April 10, 2012, 11:54:32 AM
Pe 31.03.2012 conform mt.ro trebuia sa inceapa lucrarile la Varianta de ocolire Bacau  >:(, are cineva noutati?
S-a desfasurat procedura de licitatie?

Aici vedeti promisiunile ministerului, uitati-va cate lucrari ar fi trebuit sa inceapa cu 31.03.2012!

http://www.mt.ro/nou/_img/documente/Investitii_incepute_dupa_august_2011_MTI_31_aug.pdf

Ionut

Quote from: petrarca on April 10, 2012, 11:54:32 AM
Pe 31.03.2012 conform mt.ro trebuia sa inceapa lucrarile la Varianta de ocolire Bacau  >:(, are cineva noutati?
S-a desfasurat procedura de licitatie?

Centura Bacau are thread separat aici. Aici sunt ultimele vesti gasite de mine.

Cristi232

Circulaţia rutieră va fi închisă în perioada 17 - 24 aprilie pe By Pass Arad km 535+986 - 545+936 de pe Autostrada 1, măsura fiind necesară pentru montarea grinzilor de susţinere la podul cu numărul 10 din cadrul proiectului, care va face joncţiunea cu lotul 2 al tronsonului Nădlac-Arad.



Intregul articol, aici:
http://www.agerpres.ro/media/index.php/social/item/116290.html

valexandru

#201
 Centura Brasov N-NE sau Centura DN11-DN13:


Bonus oi:


O incercare patetica de a poza panoul cu finantarea europeana:


"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

Panoul cu Centura Brasov:


Banda de urgenta (daca tot exista discutii legate de banda de urgenta pe autostrazi sa existe si legat de banda de urgenta pe drumuri nationale):


Bonus:

"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

#203
Finalul centurii , iesirea DN11:






Din pacate n-am reusit sa surprind si giratoriul imens in care se termina centura Brasov...
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Mini-update, centura Alexandria: cred ca au mai avansat ceva pentru ca se vedeau din DN6 cateva podete facute deja si era vizibil si aliniamentul centurii. E bine, se lucreaza probabil. Astazi evident ca nu era nicio urma de muncitor, insa de data trecuta cand am mers progresul se vede.

valexandru

#205
Bonus un video scurt cu o portiune din centura Brasov:
http://www.youtube.com/v/Oofu2sprXdo

@ionut Help! Nu merge sa pun videoclipul!
Aici e linkul catre videoclipul de pe youtube:
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"


Ionut

Mr. Falca se lauda cu inelul de la Arad :)

Quote75% pentru inelul Aradului

Primul oraş care va avea 75% din inelul de circulaţie exterior realizat. Aceasta este afirmaţia de miercuri a primarului Gheorghe Falcă, care susţine că, peste maximum un an, Aradul va avea nu mai puţin de zece ieşiri din oraş, în condiţiile în care acum are doar cinci.

Pentru a-şi susţine afirmaţia, edilul a indicat toate coborârile care vor contura inelul din jurul municipiului: pe autostradă şi centura Aradului în regim de autostradă vor fi coborâri spre Timişoara, Zădăreni, Aeroport şi Nădlac, pe centură ieşirile vor fi spre Iratoşu, Curtici, Oradea şi Horia, iar de la anul totul va fi completat cu ieşirea de pe Câmpul Liniştii şi cea de pe Cometei.

sursa: Aradon

Ce norocosi sunt unii... :) Centura capitalei presupun ca nu se pune. Si nici centura Ploiesti, tot un inel complet, practic, desi sunt de acord ca lasa mult de dorit pe partea de est. Imi aduce aminte de Tise de la Cluj cu aeroportul sau cu 10 piste. ??? Ce le mai place sa exagereze...

valexandru

"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

nenea_hartia

Bad news: se pare că centura Domaşnea a fost închisă. Motivul: acea alunecare de teren despre care se ştia încă din timpul construcţiei şi despre care s-a mai vorbit, urmare a unor erori de proiectare şi interpretare a studiului geotehnic.