Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

Ionut

PLANURI DE SITUATIE DE DETALIU 1:2000
SECTIUNEA 1























SECTIUNEA 2 NU ARE PLANURILE DE DETALIU! (cel putin nu sunt puse in acel zip)

pasadia

Pai sectiunea / tronsonul 2 e deja construita.

ps: Si totusi nu inteleg logica. De ar face tunelul Meses si conexiunile aferente acestuia ai realiza si centura Zalau si ai scapa traficul si de acel deal.

TibiV

Este clar acum.
Giratoriul din care vor pleca si bretelele nodului cu A3 va fi aici...
Interesant...

Oricum, sectiunea/tronsonul 2 in prezent nu pare sa fie folosit aproape deloc...
Linkul pus de pasadia nu arata trafic deloc (probabil este atat de anemic inca nu genereaza suficiente date) in timp ce traseul vechi are zone de portocaliu si rosu in centrul Zalaului...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Horațiu 87

Dupa aproape un an si jumatate am reusit sa fac un reportaj foto mai amplu despre centura Tecuciului (puteti sa faceti o comparatie cu cel din aprilie 2016 de AICI). Fotografiile sunt facute dinspre DN 24 spre DN 25.

"aruncam" o privire spre pasajul peste CF si DN 24


spre DN 25


pe masura ce avansam parca eram mai dezamagit de ceea ce vedeam, nu se vedea nici un progres, doar lucrari incipiente  :( :(







Horațiu 87

inaintam (nici nu am mai coborat din masina pt ca nu avea rost)



nu stiu de ce stationau masinile in zona aceasta, dar nu cred ca aveau treaba cu lucrarile de pe centura






sa ne aducem aminte cand trebuie trebuia finalizata lucrarea

Horațiu 87

sa vezi si sa nu crezi, se lucreaza  :p :p




nu stiu daca se observa, dar se asternea piatra sparta si se compacta  :) :)


mai in fata, pe drumul tehnologic, era un nene cu un utilaj si nu am putut sa merg mai departe, a trebuit sa ma intorc

Horațiu 87

dar sa nu credeti ca m-am dat batut, am ocolit putin si am continuat "sa spionez"  :lol: :lol:
urmatoarele poze sunt facute aici

imagini de pe terasament, spre DN 24


spre DN 25


si cu putin zoom




alecu26

Referitor la Centura Zalaului. Chiar dacă e din 2006....proiectul pare în stilul anilor 60-70. Defuncta Iptana a proiectat pana în ultima secunda bucle și serpentine pe o centura din secolul 21. Un tir încărcat la maxim acolo se chinuie ca dracul pe acele curbe.
E făcut zici ca în proiectul de drumuri din facultate în care învățai cum sa urmărești curbele de nivel cu compasul și geometrizarea drumului.
Nimeni din Iptana nu a auzit de viaducte, tunele, cut&cover? Totul trebuie sa fie ieftineala și optimizare ?
As fi zis ca hai...treacă meargă. ..dar la fel e proiectat și gândită centura Cluj, centura TGM,  centura Bistrița. Departe de oraș și plina de curbe.
Ofofof.
Drumurile noastre POATE;

Horațiu 87

am reusit si am urcat si cu masina pe terasament si am testat "asfaltul"  8)




avansam spre pasajul peste CF (cel apropiat de DN 25)





Allex

Foarte greu se misca. Degeaba a cantat Cucul pe santier acum cateva luni. Mobilizarea pare foarte slaba.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Horațiu 87

iar la sfarsit pun doua poze cam nereusite, facute la intoarcere, cu rampa dinspre DN 25, unde erau niste mormane cu agragate "proaspete"




concluzia este ca se lucreaza romaneste, adica fara nici o graba  :(( :((

Ionut


GDPR

Pasajul peste CF are suprabetonarea facuta, sau sunt doar grinzile montate?

alecu26

Nici un comunicat de la CNAIR despre centura TGM? Nici o filmare cu vreun director care sa se laude ca a reziliat un contract unde firma mai mult se făcea ca lucrează?
Drumurile noastre POATE;

Atila60

Astazi am facut o vizita pe centura Careiului,de la un capat la celalalt si am ramas total dezamagit,nu sa lucrat nimic de anul trecut,de un an si jumatate.Astept sa inceapa centura pe Satu Mare poate voi avea ce fotovrafia acolo.O seara placuta stimati colegi.