Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.


GDPR

Mai era o mica problema la subtraversarea CF. Cam ingust locul. :)

Dan_s

Poate aflam azi informatii suplimentare despre centurile Comarnic si Busteni.

http://adevarul.ro/locale/ploiesti/cand-decide-soarta-centurilor-ocolitoare-valea-prahovei-fluidizarea-circulatiei-dn1-1_59ba727a5ab6550cb829f002/index.html
QuoteO delegaţie formată din reprezentanţi ai Consiliului Judeţean Prahova şi din primarii din Buşteni, Comarnic şi Azuga va merge vineri la Compania Naţională de Drumuri, unde se va întâlni cu ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc. Întâlnirea are ca scop principal abordarea eternei probleme a traficului aglomerat de pe DN1 din zona staţiunilor de pe Valea Prahovei. Cu această ocazie se va discuta din nou despre posibilitatea construirii unor centuri ocolitoare care să preia traficul greu şi să fluidizeze circulaţia între Câmpina şi Predeal.

Horațiu 87

#4908
Daca tot vorbeste lumea pe aici de vrabiute, gugustiuci si alte zburatoare, am zis sa va fac o surpriza si sa pozez "o pasare rara", centura de la Miercurea-Ciuc.

Incepem cu capatul de pe DN 12 adica aici
Din pacate constructorul nu mi-a dat voie in santier  :lol: :lol: :lol:


asfalt proaspat turnat (daca nu ma credeti va pun cu zoom)


Cum nu erau prea multe chestii de pozat aici am zis sa ma duc si in capatul celalalt, la DN 12A, dar ghinion, nici pe aici nu am putut sa intru  :p










rocklee, nici aici nu scapam de tine ??  :lol: :lol:


si iata si "dovada"


Asa ca sa speram ca la finalul celor 120 de zile ( in jurul datei de 20.10.2017) sa fie gata aceasta mini-centura (cu toate ca e cam greu de crezut......nici nu stiu cum va fi racordata, cu giratorii sau intersectii in T ??  :hm:). Un aspect foarte important, uitati-va la cine e beneficiar si ganditi-va la o chestie: CNAIR a reusit sa saboteze toate proiectele de centuri si nu numai

TibiV

Stai un pic...
Prin "amenajare drum de ocolire" se intelege realizarea unui drum nou...
Dar acolo scrie "asfaltare" (si in maghiara tot ceva cu aszfalt este...)

Drumul asta exista si inainte si acum doar il asfalteaza ?...
Oricum, este de invidiat termenul de 120 de zile...
Pe alte centuri ne apropiem de 120 de luni, si tot nu arata atat de avansate... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Quote from: NGC on August 02, 2017, 09:21:52 AM
Astazi a fost lansata licitatia "Proiectare si executie Varianta de ocolire a Municipiului Barlad".

Valoare estimata: 156,140,993.00 RON fara TVA

Termen pentru depunerea ofertelor: 21.09.2017
Durata contractului: minim 90 luni, 8 luni perioada de proiectare+22 luni perioada de executie a lucrarilor+minim 60 de luni perioada de garantie a lucrarilor (ce poate creste la 84 de luni in functie de perioada de garantie ofertanta in cadrul factorilor de evaluare)

Fonduri: POIM si Bugetul de Stat

Si ca sa nu bagam aceasta licitatie in aceeasi oala cu licitatiile amanate, printre altele, din cauza deciziilor CNSC (vorba vine, ce motiv si-au gasit :lol:), scriu abia astazi despre prima amanare de aici.

Noul termen este 02.10.2017.

alecu26

Cică ar începe lucrările și la Centura Beiuș.
Dar fiind vorba de Copisa nu am mari speranțe.  O sa vedem mișcare la structuri și cam atât.
Drumurile noastre POATE;

marinul

Nicio miscare vizibilă in zona cel putin in apropierea dn-ul

Trimis de pe al meu SM-J710F folosind Tapatalk

Horațiu 87

@TibiV

Aceasta lucrare este inceputa de mai multi ani (nu stiu exact data, ca sunt vreo trei de cand circul eu pe acolo, dar in ultimul timp am fost cam rar). Daca te uiti aici o sa observi ca "bucata" dintre DN 12 A si DN 12 exista pe Google Maps(ca si drum agricol). Cam asa arata capatul dinspre DN 12 A in luna august 2012, conform GMaps. Tot GMaps ne spune ca asa arata "intersectia" viitoarei centuri cu DN 12 in luna august 2014, deci tind sa cred ca lucrarile propriu-zise au inceput prin 2013. probabil s-a lucrat ca la varianta de ocolire nord-est a Romanului (si aceasta a fost initial doar un "capat", pe langa fabrica de caramida, apoi au inceput incet-incet lucrarile, balastare, asfaltare, in functie de banii alocati de la bugetul local)
Cu toate ca am trecut de multe ori pe acolo nu prea am dat importanta proiectului pentru ca nu vazusem niciodata sa lucreze cineva in zona. Acum ceva timp mi-am zis sa trag putin cu ochiul, cu prima ocazie cand trec pe acolo si sa fac si niste poze, (atunci se putea intra pe acel drum, erau carute, tractoare), doar ca vineri am avut o surpriza uriasa, binenteles si placuta, atunci cand am vazut asfaltul nou. De-asta am spus si eu ca nu stiu nici configuratia finala, intersectie in T sau cu giratorii si am specificat sa vedeti cine e baneficiar, pentru ca nici centura de aici si nici cea de la Roman nu este/a fost facuta prin intermediul CNAIR. Poate ne ajuta NGC cu ceva informatii

Horațiu 87

#4914
Ulterior am mai "sapat" putin pe net si am gasit aceste trei articole, in care se precizeaza unele lucruri "ghicite" de mine + altele:

Primăria Miercurea Ciuc continuă lucrările la centura ocolitoare

Primăria Miercurea Ciuc continuă lucrările la centura ocolitoare internă a municipiului, investiţie proprie care ar urma să se finalizeze în luna noiembrie 2018.
Primarul Raduly Robert a declarat marţi, într-o conferinţă de presă, că au început lucrările de asfaltare pe ocolitoarea internă , care leagă trei drumuri naţionale: cel care merge spre Odorheiu Secuiesc, cel care merge spre Gheorgheni, şi drumul naţional care merge spre Moldova.
Potrivit Agerpres, drumul ar urma să fie gata cel mai devreme la finalul lunii noiembrie 2018.

http://www.radiomures.ro/stiri/primaria-miercurea-ciuc-continua-lucrarile-la-centura-ocolitoare.html

Primăria Miercurea Ciuc continuă lucrările la centura ocolitoare a municipiului, investiţie proprie a oraşului

Primăria Miercurea Ciuc continuă lucrările la centura ocolitoare internă a municipiului, investiţie proprie care ar urma să se finalizeze în luna noiembrie 2018.

Primarul municipiului Miercurea Ciuc, Raduly Robert Kalman, a declarat marţi, într-o conferinţă de presă, că a început faza a doua 'a celei mai importante investiţii din ultimii ani, finanţată integral din bugetul local', adică lucrările de asfaltare pe ocolitoarea internă care 'aduce o alternativă viabilă şi funcţională actualei soluţii care trecea prin comuna Topliţa-Ciuc, deci prin zona rurală'.

Potrivit primarului, este vorba de 'nou drum de lăţimea unei şosele naţionale, care leagă trei drumuri naţionale: cel care merge spre Odorheiu Secuiesc, prin strada Ret, cel care merge spre Gheorgheni, şi drumul naţional care merge spre Moldova'.

Realizarea drumului de macadam a avut loc în anii anteriori, iar în această perioadă are loc turnarea straturilor de asfalt, purtându-se şi discuţiile legate de soluţia ce va fi aplicată pentru o intersecţie, respectiv realizarea unui sens giratoriu sau a unei intersecţii în T.

Potrivit sursei citate, prima fază a lucrărilor, cea de macadam, a costat 4,2 milioane lei, iar a doua fază, anunţată marţi, este contractată pentru asfaltare în totalitate la 5 milioane 84 de mii de lei, din care s-a dat ordine de începere a lucrărilor doar pentru 3 zone din cele 4 care sunt contractate, în valoare de 4,6 milioane de lei.

Drumul ar urma să fie gata cel mai devreme la finalul lunii noiembrie 2018, intenţia municipalităţii fiind aceea ca, în viitor, prin conectarea cu strada Braşovului, 'tot traficul care trece prin oraş şi nu are treabă în municipalitate s-ar desfăşura pe această cale, ceea ce ar decongestiona semnificativ circulaţia din interiorul oraşului'.

Acesta lucru va mai dura, întrucât proiectul tehnic este finalizat, dar momentan se află în faza de exproprieri.

http://ziarharghita.ro/primaria-miercurea-ciuc-continua-lucrarile-la-centura-ocolitoare-a-municipiului-investitie-proprie-a-orasului

Se asfaltează centura ocolitoare a municipiului Miercurea Ciuc

A început asfaltarea drumului de ocolire din nordul orașului, care va lega trei drumuri naţionale: DN 13 A Miercurea Ciuc-Odorheiu Secuiesc, drumul european E578, către zona e nord a județului şi DN 12 A spre Moldova. ,,Ocolitoarea" are o lungime de 3.050 de metri și municipalitatea preconizează finalizarea lucrărilor până la sfârșitu lunii noiembrie 2018, ,,în varianta cea mai optimistă".

Primarul municipiului Miercurea Ciuc, Ráduly Róbert Kálmán, a declarat, într-o conferință de presă, că centura ocolitoare internă a municipiului este ,,cea mai importantă investiţie din ultimii ani, finanţată integral din bugetul local" și reprezintă ,,o alternativă viabilă şi funcţională actualei soluţii care trece prin comuna Topliţa-Ciuc, deci prin zona rurală".

Edilul a precizat că noul drum ,,de lăţimea unei şosele naţionale" a fost realizat din macadam în anii anteriori printr-o investiție de 4,2 milioane de lei, iar ,,faza a doua", de turnare a straturilor de asfalt, contractată pentru 5,084 milioane de lei, a demarat la începutul acestei săptămâni. Pentru început s-a dat ordin de începere a lucrărilor pentru 3 zone din cele 4 care sunt contractate.

Ráduly a adăugat că în prezent sunt discuții cu privire la realizarea intersecției cu strada Rét, primăria optând pentru o intersecție în T, dat fiind faptul că în apropiere se află și trecerea peste calea ferată, în vreme ce Autoritatea Națională de Drumuri recomandă un sens giratoriu.

Potrivit primarului, ,,în varianta cea mai optimistă", lurările ar urma să fie finalizate la sfârșitul lunii noiembrie 2018, după realizarea sensului giratoriu pe drumul european E578, menit să prevină riscul ,,foarte mare" de producere a accidentelor.

Intenția declarată a municipalității este să unească centura ocolitoare internă a municipiului cu strada Brașovului, pentru a descongestiona ,,semnificativ" circulația din interiorul orașului, ,,tot traficul care trece prin oraş şi nu are treabă în municipalitate" urmând să se desfășoare pe această cale.

Demersul este, însă, unul de durată; chiar dacă proiectul tehnic este finalizat, momentan se află în faza de exproprieri.

http://harghita.transilvania-tv.ro/se-asfalteaza-centura-ocolitoare-a-municipiului-miercurea-ciuc/

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

^^^

Quote from: Hory1987 on September 17, 2017, 04:39:08 PM
Poate ne ajuta NGC cu ceva informatii

Am vazut abia acum mesajul. E clar pana la urma sau mai e nevoie de ceva?

NGC

Trei mierle raporteaza ca vom avea o surpriza. Nu va dau amanunte deocamdata.:p

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

NGC