Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

Horațiu 87

VO Suceava

Lucrările la centura ocolitoare ar putea fi reluate în 2017

Legea obligă la reactualizarea proiectului, în septembrie, în baza acestuia CNDANR urmând a demara procedurile de organizare a licitaţiei pentru desemnarea firmei constructoare * întregul inel ocolitor al Sucevei este eligibil la finanţare europeană nerambursabilă, valoarea acesteia fiind de 53 de milioane de euro

Se fac demersuri de deblocare şi accelerare a unor proiecte importante, ,,unele care au legătură cu Consiliul Judeţean Suceava, iar altele, nu", a anunţat ieri, într-o conferinţă de presă, Gheorghe Flutur, şeful administraţiei judeţene.

Discuţii cu şefii de la Bucureşti

Conducerea executivului judeţean sucevean a avut întâlniri cu responsabilii Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR), obiectul discuţiilor fiind reluarea intervenţiilor de la centurile de ocolire a municipiilor Rădăuţi şi Suceava. În ceea ce priveşte reşedinţa de judeţ, Flutur spune precizează că până în luna septembrie trebuie finalizată reactualizarea proiectului de execuţie, după care va fi ţinută licitaţia pentru continuarea execuţiei cu tronsonul Şcheia Moara-DE 85. ,,S-a stat patru ani de zile, iar obligaţia este de refacere, pentru că s-au întâmplat mişcări acolo, şi acesta este legea în construcţii. Sper ca CNADNR în septembrie să scoată la licitaţie execuţia lucrărilor", reliefează preşedintele CJ. Gheorghe Flutur precizează că în urma discuţiilor cu premierul Dacian Cioloş, întregul inel ocolitor al Sucevei este eligibil la finanţare europeană nerambursabilă, valoarea acesteia fiind de 53 de milioane de euro. ,,Finanţarea iniţială a fost de la bugetul de stat şi s-a trecut pe fonduri europene tot acest tronson de la Pătrăuţi până la Hagigadar. Din păcate, am găsit lucruri întârziate, nici măcar actualizarea proiectului nu era făcută, pentru a ţine licitaţia şi a putea începe lucrările în toamnă. Însă, aşa cum stau lucrurile astăzi, poate vor începe în primăvară", a arătat Gheorghe Flutur, preşedintele Consiliului judeţean Suceava.

Pe de altă parte, la centura ocolitoare a municipiului Rădăuţi, sunt purtate tratative pentru reluarea lucrărilor ,,la parametrii din urmă, acolo fiind vorba despre 16,4 km şi o valoarea de 25 de milioane de euro".

"vorbe, vorbe, asteptam fapte, fapte"

http://www.ziarulevenimentul.ro/stiri/moldova/lucrarile-la-centura-ocolitoare-ar-putea-fi-reluate-in-2017--217328097.html

SILVIUFG

#4006
Am si eu o nelamurire!! Ce se mai stie de studiul de fezabilitate pentru varianta de ocolire a Fagarasului? Nu ma refer la autostrada. La ocolitoarea de la nordul orasului. In mai 2015 s-a lansat licitatia pentru SF si de atunci liniste..... A fost abandonata licitatia? Intreb pentru ca noul primar spune intr-o postare pe facebook ca studiul este aproape gata, mai este nevoie doar de niste avize de la Hidroelectrica. iar la toamna da drumul licitatiei pentru constructie. Din fonduri locale nu guvernamentale.  :o Ori eu nu cred o iota. Poate ma insel. Nu cred nici ca s-a facut ceva la SF-ul asta nici ca primaria ar putea face ocolitoare din fonduri proprii. De fapt de ultimul lucru sunt 200 % sigur ca e gogoasa. Pun aici si linkul de cand s-a lanasat licitatia pentru SF poate ma lamureste cineva.

http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=7.2355

Multumesc!!!

SILVIUFG

Multumesc @dr4qul4. Ma gandeam eu ca nu s-a facut nimic. Stii cumva unde gasesc publicata decizia de anulare? Sau nu s-a publicat pe net asa ceva..... Scuze pentru insistenta dar vad ca noul primar incepe mandatul cu vrajeli si cum facebook-ul poate fi mijloc de intoxicare asa poate fi si mijloc de ,,clarificare".

NGC

^^^ Licitatia NU a fost anulata.

Pentru noul SF, arunca o privire aici. Cred ca ti-a scapat.
Mai trebuie ceva avize / acorduri.

dr4qul4

Ok.... eu ma uit in Sinteza. Inseamna ca asta e una din cele care au apucat sa fie atribuite inainte de "marea anulare"
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

NGC

^^^ In sinteza este corect.

"Contract atribuit in 07.07.2015 conform anuntului de atribuire [189933] / 07.07.2015 catre BETA COPS (loc 1)."

dr4qul4

Este...dar dupa ce vezi atatea anulari parca nu mai ajungi pana jos.

Cat e durata contractului? Pentru ca a trecut 1 an.

Si ce e interesant e ca avem atribuit si SF-ul pentru Autostrada Sibiu-Fagaras.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

NGC

^^^ Despre A13 Sibiu - Fagaras vezi in topicul respectiv. Contractul este suspendat din 18.11.2015 pentru 12 luni.

NGC

Quote from: dr4qul4 on August 01, 2016, 01:04:53 PM
Cat e durata contractului? Pentru ca a trecut 1 an.

^^^

Quote from: NGC20 on May 05, 2015, 04:19:34 PM
A fost lansata azi licitatia pentru "Intocmire SF pentru Varianta de Ocolire Fagaras".
Valoare estimata: 471.774,00 RON fara TVA
Termen de elaborare SF: 4 luni de la emiterea ordinului de incepere

SILVIUFG

Multumesc pentru clarificari. Ok!! Proiectul este in picioare. Insa dupa cunostintele mele avizul de la Hidrolectrica nu va fi dat prea usor. S-au facut calcule de rezistenta a digului paralel cu Oltul si nu este tocmai in regula. Ocolitoarea ar fi practic ,,lipita de dig".

cricric

Daca va merge intre canal si dig, atunci va fi chiar pe dig. Dar poate o fac in stanga canalului, pe camp.

SILVIUFG

Pai pe camp te lovesti de expropieri nu? Sa nu mai zic ca in zona podului peste Olt s-ar putea sa trebuiasca sa razi si vreo cateva case... Era ft bine daca aveau cap si incepeau A13 cu centura Fagaras. Si restul faceau cand erau bani. Si lasau naibii balta prostia asta cu ocolitoarea care de fapt trece prin oras.

cricric

Pai si asa nu stii daca scapa.

Făgărașul vrea să transforme cu forțe proprii drumul de pământ de la marginea orașului în centură ocolitoare

tudiul de fezabilitate este aproape finalizat

Primarul Făgăraşului, Gheorghe Sucaciu, susține că a făcut deja demersuri pentru ca această lucrare de amenajare să fie realizată cu fonduri de la bugetul local pe traseul drumului de pământ de la marginea orașului, care în acte figurează ca fiind ocolitoare, dar care este impracticabil. ,,Traficul greu care traversează orașul reprezintă o mare problemă pentru Făgăraș. Astfel, șoseaua ocolitoare este o prioritate. În acest sens, am discutat cu reprezentanții Ministerului Transporturilor care au fost de acord să predea municipalității acest drum. Tot ministerul va realiza și studiul de fezabilitate. În acest moment, acest studiu este aproape finalizat, mai avem nevoie doar de un aviz de la Hidroelectrica. Estimez că în toamna acestui an ni se va preda acest drum și vom organiza licitația pentru alegerea constructorului, după care, vom demara lucrările", a precizat primarul Făgărașului.

http://www.bizbrasov.ro/2016/08/01/fagarasul-vrea-sa-transforme-cu-forte-proprii-drumul-de-pamant-de-la-marginea-orasului-centura-ocolitoare/


TibiV

Quote from: cricric on August 01, 2016, 11:47:14 PM
această lucrare de amenajare să fie realizată cu fonduri de la bugetul local pe traseul drumului de pământ de la marginea orașului, care în acte figurează ca fiind ocolitoare, dar care este impracticabil.

Daca e drum de pamant, de ce naiba ar fi la CNADNR ?... Ca la MT nu are cum, ca MT nu are drumuri.
Inteleg doar daca drumul de pamant are indicativ de DN... Dar ma cam indoiesc...
(GM spune doar "Centura Fagaras Nord" continuata cu "Str. Livezii")
Daca nu are indicativ DN, articolul este bull sheet (articolul sau primarul, dupa caz...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

butyvaly

Am avut ocazia sa vizitez viitoare centura Tg Mureș... La viitoare intersecție cu Calea Sighișoarei nu se vede nici o lucrare, la traversarea peste strada Livezeni ( unde a fost inaugurata de ponta) nici o mișcare,  în continuare la capătul străzii tofalau din sarginorgiu de Mureș sunt ceva țăruși și cred ca se pregătește o deviere a drumului pentru o supratraversare, de acolo în dreapta am zărit o macara și o foreza intre 2 dealuri, singurele lucrări sunt la capătul dinspre Ernie, ieri se baga piatra pe lângă podetele deja fotografiate, probabil pe acolo o sa aibă intrarea principala pe șantier.  Cu alte cuvinte slaba mișcare deocamdată.