Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Nu au toroanele pe capete, si se vad si armaturi unde trebuiesc unite.
Daca asa sunt si acuma mai avem de asteptat si trebuie sa vina alta macara sa le ridice.
Reazemele de pe pile sunt "proaspete" si nu pot prelua inca sarcini, optimistic vorbind daca le vedem prin 15 iulie sus e bine.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

danutzu_1069

Quote from: iuli_reiner on June 21, 2015, 02:10:48 PM
O sa va prezint un clip de pe o centura a unui oras cunoscut din Romania.

http://www.trafictube.ro/accident-live-centura-capitalei-astazi-11/#comment-352093

Intrebarea este :vina soferului sau a administratorului de drumuri ?

Este nevoie de o centura macar despartite sensurile cu gard de beton ? O solutie ar trebui gasita int-un timp scurt,dupa parerea mea.
O centura in regim de autostrada nu o putem anticipa in urmatorii ani.

Ps:Daca este considerat ofensator sau deranjant poate fi sters in fine,moderatorii stiu ce au de facut.

Avem discutie pe "siguranta circulatiei"

ciprebbe

Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România
informează utilizatorii rețelei de drumuri naționale că în data de 18 mai 2015 au fost demarate lucrările
de execuție aferente contractului subsecvent de întreținere periodică, respectiv execuție
covoare asfaltice, pe DN Centura București, sectorul cuprins între km 25+000 - km 50+900.
Precizăm că în perioada 18 mai - 24 iunie 2015 au fost executate lucrări de covoare asfaltice
pe o suprafață de 110.980 mp, ceea ce reprezintă 85,1% din lucrările executate, aferente
contractului, fiind utilizate cca 11.000 tone mixtură asfaltică.
"Având în vedere fluxul traficului rutier desfășurat pe acest drum, lucrările au fost
executate pe timpul nopții. Împreună cu reprezentanții constructorului (SC Gecor SRL)
estimăm că până la finele acestei luni aceste lucrări să fie finalizate", a declarat Narcis
Neaga, Directorul General al CNADNR SA.

http://www.cnadnr.ro/docs/comunicate/Comunicat%20CNADNR%20SA%20%2024.06.pdf (comunicatul e de astazi)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

smark_BV

Pe centura Braşov, in intersecția semaforizatã spre Sânpetru, s-a marcat pe asfalt cu albastru pe unde o sã vinã un sens giratoriu. Probabil provizoriu. Mişcare zero astãzi pe ambele loturi a constructorilor.

stangabriel

Aseara am trecut pe centura Bucuresti, Chitila-A1, ma asteptam daca s-au dat banii pentru exproprieri, s-au apucat de lucru. Nimic...nici macar nu au mai lucrat in zonele libere.

MrInfinity

Quote from: smark_BV on June 27, 2015, 11:07:28 PM
Pe centura Braşov, in intersecția semaforizatã spre Sânpetru, s-a marcat pe asfalt cu albastru pe unde o sã vinã un sens giratoriu. Probabil provizoriu. Mişcare zero astãzi pe ambele loturi a constructorilor.
Multumesc de avertizare, chiar eram curios daca se mai miscat ceva.

valik319

Este primul post al meu aici,imi cer scuze de acum daca fac ceva gresit

Centura Targu jiu

Incepem din spre vest,din dn 67d







Aici am gasit o gramada de oameni nemultumitii finca nu au fost nici acum notificati ca trebuie sa fie expropriati.Al doilea aspect fiind valoarea de dor 1,2 ron pe metru patrat in extravilan si de 20 ron in intravilan

valik319

Mai departe dn 67 iesirea catre Motru


si aici incep problemele serioase,3 case care trebuie demolate


in aceaste poza se vede in spate chiar pamantul de la decopertare


strada Pandurii inainte de podul peste Jiu,in zona erau paznici si nu mi-au permis sa fac poze din acest loc spre dn67,unde era totul proaspat decopertat

Inceput de lucrari la podul peste jiu si drumul tehnologic


continui in zona dn 66 catre Craiova nici o lucrare
Decopertari incep intre CF 221 si strada Margaritarului




valik319

In zona strazi Ana Ipatescu nu am reusit sa fac poze prea bune,dar pun un articol dintrun ziar local care are poze de acolo
http://www.gorjnews.ro/slider/drama-in-2012-i-au-dat-autorizatie-de-constructie-si-acum-ii-demoleaza-casa-ridicata-legal.html
contini in zona aceasta https://www.google.ro/maps/@45.0287059,23.3182317,399m/data=!3m1!1e3?hl=nl

Nimic inceput la viaductul peste cf 202

de pe dn 67 catre Ramnicul Valcea se vad doar mici decopertari

pe strada Ciocarlau


si final dn 66 spre Perosani

valik319

Rog pe cineva care are SF centuri Targu jiu sa mil de si mie

nenea_hartia

^ Jur ca am înțeles greu ce ai scris :), dar vezi aici.

smark_BV

Am tras o fugã pe centura Braşovului cu bicicleta, lotul italienilor de la DN11 spre podul peste CF la Fundãtura Hãrmanului. Cu vreo 100 de metri înaintea podului, un muncitor aseza stâlpi cu senzori de mişcare. Era dupã ora 19.30. Pânã acolo nu se lucra nimic, doar dincolo de pod se vede o macara. Am oprit şi ascultam ce vorbiserã, probabil un şef de şantier, la telefon. Pentru mâine se aşteaptã o macara de 40 de tone pentru ridicat grinzi. Şi alta de 120 de tone o sã vinã pentru a reloca altele. Mai bine şi mult nu am înțeles.  Se îndrepta spre mine. L-am întrebat dacã îm-i poate spune stadiul lucrãrii. Dupã ce i-am spus cine şi de ce sunt aici (mai ales cu vestã antiglonț pe mine şi cu bicicleta), a început sã zîmbeascã. Foarte amabil domnul, respect. Vreo 5 minute am stat cu el de vorbã şi mi-a oferit ceva detalii: mâine vine o macara pentru a pune nişte grinzi, (nu ştiu unde, cã pe sub pod nu am mai fost) şi întrebând de finalizarea lotului a spus cã tehnic vorbind NU este posibila finalizarea la termen (16.12.2015)!!!!!

smark_BV

#2562
Mergând înapoi spre podul care urmeazã peste DN11, am întâlnit 3 muncitori cu care am putut sta foarte mult de vorbã. Programul de 12 ore zilnic (inclusv duminica) îi cam stricã, bine cã ei nu locuiesc departe de şantier. Mi-au spus şi ei cã termenul din decembrie este imposibil de respectat şi constructorul va primi penalizãri. Mai ales cã a plouat de multe ori şi nu se poate lucra la terasament, cãci nu ies probele cum trebuie. Ei se aşteaptã finalizarea în cel mai bun caz aprilie-mai 2016. (Lotul Andrea) Dincolo de podul peste CF spre Zizin/Sãcele cicã este aproape de finalizare, stratul de uzurã mai lipseşte, parapeții şi bineînțeles gardul la marginea carosabilului. Dacã mâine sau poimâine permite vremea o sã fac încã o plimbare dincolo de triajul CF. Au mai spus cã din cauza ploii din ultimele zile  au fost sistate unele lucrãri de vinerea trecutã pânã inclusiv astãzi şi au dat liber la muncitori. Poze am fãcut, dar inutile sã le pun. Nu s-a schimbat nimic.

Uitasem: discutând cu aceşti 3 muncitori: cicã italianul cel "mare" de la Andreea îi vine  sã plângã, sã-şi rupã pãrul din cap şi sã plece din cauza zilelor ploioase din zona Braşovului cã nu se încadreazã in timp. Din câte ştiu se ia în calcul aceste zile nefavorabile la o eventualã întîrziere şi la penalizãri. Cu plãțile nu sunt probleme, am mai aflat.

Intersecția semaforizatã spre Sânpetru: chiar o sã facã un sens giratoriu, şi nu numai sã se fluidizeze traficul. Aici pauzã totalã. Trafic destul de puțin la ora 20-20.30 în toate direcțiile.
O searã liniştitã

raresc

Pentru contractul Revizuire/Actualizare Studiu de Fezabilitate pentru ,,Varianta de Ocolire Medias" , CNSC a decis reevaluarea ofertelor:

http://www.cnsc.ro/wp-content/uploads/decizii/decizii-2015/decizie-990.pdf


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)