Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

pasadia

#2535
Lotul II, Viarom, cel care trebuie dublat:

- 8 decembrie 2014
- 3 martie 2015: aici + aici, aici si aici
- 2 aprilie 2015
- 10 aprilie 2015
- 22 mai 2015 (partial)
- 24 mai 2015

Inca mai lucreaza la placa de peste CF400, dar concomitent ridica usor si terasamentul in ambele parti:





Placa peste Timisu Sec, prima pe care au terminat-o:



Mergand pe viitoarele benzi pe sensul spre DN11 (est):



In preajma intersectiei cu DJ103 era o zona in care parea ca testeaza diversele straturi de pietris:



Dupa cum am mai spus, inca nu s-au apucat de pasajul pentru DJ103, cel din desenele lui skySK de aici. In schimb s-au apucat de decopertat serios intre benzinarie si str. Narciselor (in fata benzinariei insa nu este nici o miscare inca).

pasadia

Bun, ar mai trebui sa editez link-urile din cele 2 mesaje de mai sus. Probabil maine. Impresia mea e ca ambele loturi vor fi date in folosinta anul acesta, chiar daca progresele par lente. Fiind vorba de lucrari mici nu avem parte de o mobilizare comparativa cu cea de la loturile de autostrada. Insa pe ambele loturi se lucreaza constant incepand cu decembrie anul trecut (Viarom) si februarie anul asta (Chirulli).
Lotul I, Chirulli, are un prim strat de asfalt pe 80% din suprafata si doar in zona nodurilor si a pasajelor mai sunt lucrari importante de facut. In rest se executa rigole, mai trebuie montati stalpii de iluminat, turnat asfaltul si realizat marcajele.
Lotul II, Viarom, e aprope gata si in ceea ce priveste pasajele, au trecut la ridicarea terasamentului. Singura dilema, MARE, ramane cea legata de realizarea nodului cu DJ103 peste centura:





Banuiesc ca proiectul lui nu a trecut inca de comisiile CNADNR si sper sa nu fie probleme legate de expropieri / utilitati. Dar cum inca nu s-au apucat de el am dubii mari ca vor reusi sa-l termine anul acesta.

TibiV

A meritat să aşteptăm, pasadia !
P.S.
Ai trecut pe plus la like-uri... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Multumim mult @pasadia, de acum inainte stim cum sa obtinem ceva de la tine :).

ciprebbe

Quote from: pasadia on June 20, 2015, 12:20:20 AM





Unele din acele grinzi asteapta de mai bine de 2 ani. :)


Lipsesc pile  ? cam aia e distanta dintre ele? si au aliniat grinzile ( cate 3) ca sa le uneasca ?
De aproape par masive acele grinzi aliniate insa poate fi si iluzie optica.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

pasadia

Banuiesc ca ai vazut ca e una chiar deasupra autocarului din prima poza citata de tine. Nu stiu exact cat e distanta, dar in mesajul meu sunt niste link-uri catre albume mai vechi. Gasesti acolo mai multe poze din zona care te-ar putea lamuri.

Nodul ar urma sa arate cam asa:


ciprebbe

K(ms de raspuns) deci sunt pilele executate, urmeaza sa uneasca grinzile pozate si sa tensioneze grinda finala ce va rezulta.
Mai avem putin de asteptat pana le vedem sus.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

somebody902

Nodul seamana foarte mult cu cel dintre DN1 si Centura Bucuresti.

pasadia

Da, corect, dar vor fi alte valori de trafic (evident mai mici) si ca atare sper sa-si faca treaba bine sensul giratoriu de sub pasaj.

@ciprebee: eu sper sa vad cat mai multe ridicate saptamana viitoare.

ciprebbe

Nu prea ai cum saptamana viitoare, doar daca au deja grinda gata facuta pt intreaga deschidere, altfel cam peste 3 - 4 sapt.
Sunt convins ca ne vei tine la curent cu activitatea de acolo. Ms.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Din cate se vede in poza, inca nu sunt sudate grinzile. Oare de ce e pregatita macaraua sa ridice una dintre ele?

Granata06

Probabil pentru alinierea grinzilor. Grinzile trebuie sa fie intr-un plan aproape perfect in momentul tensionarii lor.

iuli_reiner

#2547
O sa va prezint un clip de pe o centura a unui oras cunoscut din Romania.

http://www.trafictube.ro/accident-live-centura-capitalei-astazi-11/#comment-352093

Intrebarea este :vina soferului sau a administratorului de drumuri ?

Este nevoie de o centura macar despartite sensurile cu gard de beton ? O solutie ar trebui gasita int-un timp scurt,dupa parerea mea.
O centura in regim de autostrada nu o putem anticipa in urmatorii ani.

Ps:Daca este considerat ofensator sau deranjant poate fi sters in fine,moderatorii stiu ce au de facut.


horatiu.cosma

Cred ca a mai fost postata de cateva zile :).

pasadia

Unele grinzi erau aliniate (nu stiu daca si sudate) inca din aprilie. Vezi in aceste poze:

Quote from: pasadia on April 10, 2015, 06:53:33 PM
Ok, si poze de pe lotul I, fost - ALPINE, actual Andreea Chiruli: