[B] Splaiul Independentei-Ciurel-Autostrada A1

Started by Ionut, January 12, 2012, 04:07:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Duta C

acum 2 ore am trecut cu 41 si am vazut pe podul mic cel nou vreo 6 ,parca,basculante stationate pe el ......faceau test de rezistenta probabil.

stangabriel

Iar acum lucrau la lumina unei Luni artificiale langa rampa dinspre oras, pe Virtutii.

oc7avian

Au tendința de a lucra până noaptea târziu. Am văzut des inclusiv echipe de sudori după 12 noaptea când se lucra la hobane. Nu e semn de mobilizare, ci de un oarecare haos. Au oameni puțini. Rar am văzut personal mai numeros, iar prin numeros nu mă refer la ce ar trebui să fie.

oc7avian

Astăzi s-a lucrat la marcaje. Au marcat 2 benzi înainte, dar în zare se vede că banda se termină în trotuar. Indicatorul "temporar" de îngustare confirmă :rofl: În unele proiecte trotuarul învinge mașinile


GDPR

Ar fi putut macar ca pe prima banda sa scrie cu vopsea "inainte spre Danes".  :lol:

rizzuh

Chiar n-a observat nimeni (de la constructor) ca este tampit acel marcaj? S-a mers pe varianta "noi munceste, nu gandeste"? :lol:

TibiV

Mai oameni buni, hai sa nu sarim peste cal....
Casa lu' Danes (USB) este fix "pe colt".
Practic, la "coltul" casei lu' (... ptiu, sa nu repet numle necuratului...) ai doua variante:
- inainte, spre noul pod (care oficial inca nu exista}
- la dreapta, pe strada Piatra Craiului si care te duce aproximativ la Piata Crangasi. Strada care nu fost inventata de "piaza rea".
https://goo.gl/maps/RauLMChG8Z1mqQqcA
Deci marcajul de pe asfalt este absolu corect...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Mai corect, pe B1, ar fi fost marcajul de obligatoriu dreapta, fara niciu semn de ingustare... si nu mai ieseau carcoteli....
Casa respectiva, nu are nicio sansa sa fie demolata... sau mutata... deci asa va ramane ...pe veci.

rocklee

oare Nicusor Dan va continua acest proiect .... :) :o

rizzuh

@Tibi, exact ce zice danutzu, era mai logic daca banda 1 avea marcaj de obligatoriu dreapta si banda 2 de obligatoriu inainte. Banda 1 se termina fix in gardul lui Danes, nu este loc fizic pentru 2 masini prin fata casei.

oc7avian

#1165
Revin cu niște poze mai vechi. Prin martie 2019 drumul era ca în prima poză. Erau vreo 2 benzi mai înghesuite de la colțul casei lui Daneș până unde bate poza mea (apropo, Daneș nu cred că mai e în USR ;) au fost ceva scântei)

În februarie 2020 au realizat că nu iese trotuarul la normativ pe nicio parte și s-au pus pe spart. În poza a doua se vede cât mută trotuarul. Am mai pus una pe pagina trecută unde se vede că s-a îngustat șoseaua până la colț. Mai greu de văzut, dar și trotuarul de pe partea cealaltă a fost lărgit. Așa am ajuns acum să avem o bandă lărguță față de două înghesuite. Dar se pare că n-au actualizat în rest proiectul :lol: Iar legat de Piatra Craiului, până să fie șantierul a fost sens unic spre Splai (perechea lui Petre Popovăț). Rămâne dublu-sens sau e altă eroare? Că ambele șosele converg.





Planul pe care se bazau chiar și recent arată așa:


Bonus: Nu-mi dau seama dacă sunt 2 benzi sau nu, dar parcarea aia cred că fură una din ele (pare dedicație pentru cei cu terenul de fotbal :lol:).





Powered by API/PUM imgur uploader

ciprebbe

#1166
^^
Noroc ca aici se poate remedia cu o galeata de zmoala, probabil dupa receptie , ca sa fie respectat avizul pe proiectul desenat....  :(
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

oc7avian

Se amână câteva zile deschiderea circulației pe podul mic (se speculează miercuri). Cică n-ar fi toate avizele de la Poliție (sursa: grupul blocului 20th Residence)

stangabriel

#1168
Avem lumina peste Virtutii si breteaua cu Virtutii. Gata 99%, restul chichite...esentiale.

Powered by API/PUM imgur uploader

oc7avian

O posibilă confirmare că se va implementa sensul unic pe Splai în zilele următoare. N-am avut timp să inspectez zona pentru că eram în întârziere. Indicatorul pozat este la virajul la dreapta dinspre Șoseaua Orhideelor către Regie. Ciudat e că mai înainte de intersecție nu există deocamdată niciun indiciu pregătit că pe aici va fi ruta optimă spre Virtuții. Au schimbat doar indicatorul cu Regie.





Powered by API/PUM imgur uploader