News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

NGC

Pentru procesul dintre TIRRENA si CNADNR pentru tronsonul Nadaselu - Mihaiesti a fost astazi termen de judecata.

Quote
19.10.2015
Tip solutie: Amână cauza

Noul termen este 02.11.2015.

horatiu.cosma

Autostrada a fost mutata in intregimepe finantare din POIM. Unul dintre sectoare a fost contestat, s-a finalizat contestatia si avem un castigator. Neaga, despre C.Turzii-Tg.Mures. Sti ceva despre asta, @NGC?

cutter

Voi nu vedeți că exact asta e problema: că a fost mutată pe POIM? Omul este expert la comunicare, descrie o consecință a acțiunii sau inacțiunii lor, ca pe o chestiune naturală (un fenomen). Mută astfel discuția de la cauză adică acea inacțiune/acțiune la efect. Mută tot timpul discuția la zi, la situația de azi și astfel nu trebuie să răspundă niciodată pentru ce a făcut (sau n-a făcut) ieri.

E vina lor că n-au cerut HG de modificare a indicatorilor tehnico-economici și să le fi dat de la buget 15% avans în aprilie + să modifice porcăria aia de HG din 2003 care cere recuperarea avansului în același an.

Toate lucrurile se pot rezolva, dar cu oameni puternici și care știu să rezolve... Deja e obositor discursul ăsta cu "greaua moștenire a unui sistem care nu ne lasă". A se slăbi...

Europiu

Corect! Eu v-am mai spus ca ar trebui combatuti live. Dat la gioale permanent!

(Aoleu, @cuttie, ti-am dat un like si ai ajuns la 666... ce ne facem?)
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

pasadia

Quote from: Europiu on October 21, 2015, 03:38:45 PM
@cuttie,

Cum rad de nebun pe aici pe la birou, am zis ca imi permit si un off-topic scurt.
@cutter: vezi, daca ai aparut la televizor deja nasti pasiuni! :P

SI acum serios, tot catre cutter - problema si mai mare ar fi ca nu incearca sa remedieze blocajele de care se lovesc. Adica ok, te-a incurcat nu stiu ce prevedere in 2015 si n-ai facut nimic. Dar macar ai propus modificarea acelei prevederi astfel incat in 2016 sa nu te mai incurce?

cutter

Răspuns: "Nu e treaba noastră, noi suntem doar niște executanți."

horatiu.cosma

Aceeasi tactica si la ministri care se perinda pe la transporturi. Fiecare vine, primeste in brate un "copil bolnav" de care are grija 6 luni-1 an, dupa care e demis. Fiecare isi scuza esecul in lipsa de timp, imposibilitatea de a face ceva concret si cu rezultate pe termen lung, daca au 6-8 luni la dispozitie. Dar asta deja, cumulat, se intampla de 25 de ani. Pana cand?

NGC

#7687
Quote from: horatiu.cosma on October 21, 2015, 03:26:59 PM
Autostrada a fost mutata in intregimepe finantare din POIM. Unul dintre sectoare a fost contestat, s-a finalizat contestatia si avem un castigator. Neaga, despre C.Turzii-Tg.Mures. Sti ceva despre asta, @NGC?
Pai acolo nu avem decat un lot contestat, adica Chetani - Iernut. Dar acolo mai avem contestatie la CAB care inca nu are termen !!!
Probabil se refera ca CNADNR a terminat de reevaluat ofertele in urma primei runde la CAB.

ciprebbe

#7688
Sursa secreta,
Poza e de azi.... "calda".
Doar una avem  dar spune multe....



Multumesc sursei.

LE:
AMR 24 buc si pleaca "monstrul".
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Multumim Cipri, asta e cel mai bun calmant. Ma mir ca au reusit sa aduca atatea grinzi in ultimele 2 saptamani, considerand vremea.

dan_c

#7690
Quote from: NGC20 on October 21, 2015, 04:19:05 PM
Pai acolo nu avem decat un lot contestat, adica Chetani - Iernut. Dar acolo mai avem contestatie la CAB care inca nu are termen !!!
Probabil se refera ca CNADNR a terminat de reevaluat ofertele in urma primei runde la CAB.

Neoficial, Astaldi a primit incredintare pentru Contractul Iernut - Chețani (17,9 Km)

NGC

#7691
Exact asta banuiesc si eu, doar ca STRABAG a contestat deja la CAB decizia initiala a CAB care sustine ca oferta ei este neconforma.
Plus ca probabil ca in acest caz, vor mai contesta o data la CNSC si poate iar CAB.
Deci s-ar putea sa mai dureze.

ciprebbe

Muncitorii de la Astaldi ( ce au lucrat la Arad )au fost instiintati ca din martie se muta in jud.Mures.
E veche de vre-o luna stirea(pt urechile mele) insa nu am spus nimic public pana nu mai aparea o alta sursa. Parea un zvon...
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Eurocopter


rin tin tin

Quote from: dan_c on October 21, 2015, 05:53:13 PM


Neoficial, Astaldi a primit incredintare pentru Contractul Iernut - Chețani (17,9 Km)

incredintare este oficiala
salut