News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 24 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Nu sariti pe informatia lansata public de cutter legata de anularea licitatiei de la Gilau. Oficiial CNADNR-ul nu a facut public decizia insa "pe surse" din iulie se stie acest lucru.
Poate iasa CNADNR-ul cu un comunicat oficial si lamureste aspectele acestei licitatii.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Am inteles logica lui @Cutter ;). Dati-i un telefon sa zica ceva si de selectia comitetului de monitorizare a POIM.

Dragos Sebastian

Interesanta ideea moderatorului emisiunii sa faca armata autostrada a3 comarnic- brasov . L-as vedea pe tata cum lucra si el ceva :))

horatiu.cosma

A intrat straco in insolventa. Ce se va intampla cu un lot si jumatate cat era al lor pe c.turzii th.mures?

florin74

#7234
Jumatatea aia e simpla, o preia STRABAG (daca o sa castige in instanta). Cu celalalt e complicat,
- cea mai buna varianta e sa sa incerce varianta de pe DN76, cu un "subcontractant" care de fapt sa faca toata treaba, si sa se plateasca acel subcontractant, ocolindu-se STRACO. (STRABAG este  varianta cea mai fezabila)
- varianta de mijloc : se chinuie STRACO sa faca lucrarea in continuare, statul il ajuta cu plata mai rapida a lucrarilor si creditorii accepta acest lucru (o situatie similara este la CONCEFA cu gara din Rm Valcea, singura care este la 60-65%, restul sunt terminate sau pe terminate). Riscuri de intarziere foarte mari
- se reia licitatia

ciprebbe

#7235
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Uau, ce de asfalt !...
Nu e mâna ta, ciprebbe ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciprebbe

#7237


Pe scurt 3 imagini







Am urcat pana după IV e asfalt la greu. Restul de poze probabil mâine seara.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Multumim Cipri. Din pacate, o veste proasta. La Nadasel au incarcat prea mult dealurile spre DN 1F si a alunecat terenul inca intrun loc. Nu inteleg de ce il depoziteaza tot acolo, avand in vedere ca a mai plecat terenul intrun loc, si probabil vor trebui sa faca zid de sprijin.

stangabriel

Va fi un peisaj incredibil. Nu prea am inteles pana la urma, podul peste Somes nici macar nu mai este ca anunt de licitatie?

horatiu.cosma

S-a anulat licitatia la podul peste Somes. Ne place sa terminam autostrazi, si sa le lasan nefolosite. Dar nu conteaza, viata e bua dupa cateva beri :))

horatiu.cosma

E cam clar ca acest lot va fi gata mult inainte de viaduct, nu s-ar putea face o descarcare pfovizorie in Gilau pentru masinile mici, la podetul de la km 0? M-as duce de la Zalau spre Alba pe autostrada, nu pe gluma aiA de DN 1J

ciprebbe

Zero șanse acolo. Ai sa vezi când pun pozele.
UMB ul nu s-a zgârcit pt câțiva metrii și fac terasamente pana în culeeade la viaduct Gilau.
Încă o poza de pe telefon de la II (am uitat aseară de grinzi)

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Zimox

Eu tind sa sper ca acel viaduct sa fie catigat tot de ei, e si pacat de acel lot sa stea *abandonat*. Cam cat ar dura terminarea viaductului?
!

horatiu.cosma

E destul de greu de estimat cat va dura finalizarea viaductului. O sa fie nevoie de o expertiza serioasa pentru ce a lasat Bechtel. Daca totul e bine si se trage tare, undeva la 4-6 luni. Daca is probleme cu grinzile, cu oprirea apei pe Somes, cu firma care castiga, se poate trece lejer de un an.