News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 32 Guests are viewing this topic.

Europiu

Quote from: ciprebbe on August 24, 2015, 11:25:07 PM
Era in plan, si chiar o chestie in premiera , insa din motive tehnice independente de mine se mai amana vizita :D.

Ma intreb doar, asa ca unul care se bucura de la distanta de fiecare poza pe care fiecare dintre voi o posteaza aici: ti-ar fi foarte greu sa faci cateva cu zona viitorului nod Nadasel de pe dealurile care sunt la *est* de DN? Incolo, spre Mera, vreau sa spun. Ma gandeam ca poate obtinem o vedere mai de ansamblu.
Just a thought...

In tot cazul, mii de multumiri TUTUROR fotografilor! Sunteti tari, oameni buni!
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

horatiu.cosma

Gilau-Nadasel e destul de dificil de "prins" intr-o panorama de la distanta. Sunt o groaza de deblee, autostrada fiind ascunsa de ele si ar trebui o forma de relief in apropiere foarte inalta de pe care sa se pozeze, plus un aparat beton, cu zoom serios, focalizare pe masura etc. Cat am batut la pas lotul, m-am tot uitat dupa vreun "cuib de soim" de unde sa prind ceva mai de ansamblu. O filmare din avion la o inaltime mai mare decat ultimele filmari ar fi cam singura varianta.

Ionut

Nu trebuie niciun fel de relief special, e suficienta o drona.

Europiu

Quote from: horatiu.cosma on August 25, 2015, 04:10:56 PM
Gilau-Nadasel e destul de dificil de "prins" intr-o panorama de la distanta. Sunt o groaza de deblee, autostrada fiind ascunsa de ele si ar trebui o forma de relief in apropiere foarte inalta de pe care sa se pozeze, plus un aparat beton, cu zoom serios, focalizare pe masura etc. Cat am batut la pas lotul, m-am tot uitat dupa vreun "cuib de soim" de unde sa prind ceva mai de ansamblu. O filmare din avion la o inaltime mai mare decat ultimele filmari ar fi cam singura varianta.

Subscriu, vis-a-vis de aparat.
Dar m-ai inteles, cred, gresit. Amandoi, si tu si Cipri, ati gasit niste locatii super (si ca atare, pozele sunt top) pentru bucata pana la padure.

Eu ma refeream strict la finalul lotului ca ar fi fain de prins de undeva din parte estica si de mai sus... Wishful thinking... Oricum, spre scuza mea, nu am mai mers de vreo 15 ani pe ruta Cluj-Zalau (am inteles ca tu o faci/faceai, volens-nolens, destul de des) si nu imi mai amintesc clar relieful din zona.

Nici drona, cum zice Ionut, n-ar fi rau, dar parca se interzisesera la un moment dat. S-a revenit la sentimente mai bune? :)
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

horatiu.cosma

#7219
Acolo unde A3 face stanga si merge drept, paralel cu 1F pana spre finalul lotului, e un deal care aproape sigur o sa ecraneze imaginile facute de pe dealurile din zona Mera. In schimb, ar fi o varianta ok sa urcam pe dealul din partea vestica, acolo unde am facut sageata.



L.E. Nu sariti cu laudele pentru desen  :lol:.

Europiu

OK, si pe dealul acela care "ecraneaza" nu se poate ajunge? Sau e proprietate privata?

Scuze ca insist cu tema. La ce ma gandesc este mai de perspectiva (un an? doi?): cand or incepe sa lucreze la Nadasel-Mihaiesti va trebui sa gasiti o locatie de unde sa ne delectati periodic cu progresul viaductului care vine dupa nod. Poate chiar cu un 'time-lapse'?...  :)

In fine, imi permit sa fac o gluma, apropos de desen: nu e chiar asa de reusit ca pozele pe care le faci...  :lol:
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

horatiu.cosma

Stiu, e dezastru, eram auto ironic. O sa incerc sa ajung eu pe acolo, sa vad care e panorama, dar nu cred ca va fi cu mult mai interesant decat in poze. Viaductul mare de pe urmatorul lot e in depresiune, o sa fie usor de vazut de la capatul lotului UMB.

pasadia

Europiu, am impresia ca tu vrei poze de aici. Teoretic dealul notat cu 2 in poza de mai jos asigura cea mai buna vizibilitate atat catre nod cat si catre viitorul viaduct (pe dealul notat cu 1 e vizibila o padure ce probabil acopera vizibilitatea din varful lui)



Zise-i eu, care n-am fost niciodata in acea zona.  :lol:

horatiu.cosma



Deblee destul de adanci. Nu o sa se vada mare lucru de pe dealurile opuse. Las ca ajung odata cu masina in zona si incerc sa fac de pe dealurile din jur.

Europiu

OK. Ultimul comentariu pe tema asta. Fiind proaspat pe-aici, nu cred ca e cazul sa exagerez.

@pasadia:  Mai degraba ma gandeam la al treilea deal, in zona sud-estica din screen-shot-ul tau, acolo unde cotele de nivel iau directia est-vest.
Nu stiu de ce, dar aveam impresia ca partea aceea, practic tot ce ai schitat in rosu (cam 500 metri de A+drum de legatura), este pe coasta dealului si nu sapat debleu cum arata ultima poza a lui Horatiu.
Zisesi matale care n-ai fost pe-acolo? Eu cu ce-s mai breaz ca n-am mai fost din secolul trecut? :)

@Horatiu: multumiri si pe bune ca a fost gluma! :)

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

horatiu.cosma

Relax, stiu ca a fost gluma  :lol:. Atata timp cat discutam on-topic, nu putem exagera. Pana la urma obiectivul e sa gasim pozitii cat mai avantajoaze pentru pozat A3, viitoare surse de poze pe motorway spotting. Apropo, nu se mai aude nimic de Nadasel-Mihaiesti? Incep sa se adune lunile de la deschiderea ofertelor si aici.

teocharis

sa intelegem ca autostrada urmeaza curba de nivel de 400 m?


alecu26

poate aproximativ. Banuiesc ca are si ea o panta...in jos sau in sus.
Drumurile noastre POATE;

ciprebbe

E urcare continua dinspre Nadaselu spre padure. Pe sensul Nadaselu-Gilau va exista banda a III a pt ca e destul de serioasa panta.
Pozatul de pe dealul indicat de Europiu nu va evidentia mai nimic, doar in zona viaductului s-ar vedea ceva, restul traseului fiind in debleu.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

florin74

UMB lucrează in schimburi de 12 ore. Se lucra la 06. 45 dimineata, se lucra la 18.45. Sustinut, in zona dinspre Nadasel. La Marca nici o miscare, cred ca lucrează la proiectare. :)