News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 23 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

E de cateva saptamani in zona deja si a bagat la greu piatra pentru drumurile de acces. L-am pozat in 21 febr aproape de II , dar eram dotat doar cu telefonul.
Din imaginile tale,  i-au mutat pozitia si au reaparut utilajele subcontractorilor ( acestia au abandonat santierul la 1 dec si probabil au revenit dupa 1 martie). Multumim de poze si se pare ca UMB-ul revine in forta pe A3.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Cu drumurile de acces cred ca a terminat deja. Acum lucreaza pentru terasamentele caii de rulare. Is foarte curios daca au inceput sa lucreze si in zona padurii.

ciprebbe

In zona padurii inca nu, insa se lucreaza si dincolo spre Nadaselu la excavatii.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alecu26

dar ce face cu acel utilaj? a gasit chiar acolo vreun filon de piatra foarte buna?
Drumurile noastre POATE;

florin74


montaniardul

#5600
Este nevoie sa se gaseasca  o solutie de finantare pentru continuarea autostrazii de la Targu Mures la Brasov (via Sighisoara - Fagaras). Nu cred ca trebuie abandonata aceasta varianta directa si sigura pentru a lega Cluj Napoca de cel mai mare oras din spatiul intracapatic. Romania are nevoie si de o autostrada care sa strabata centrul tarii.
Pe de alta parte, sa se urgenteze si constructia tronsoanelor de autostrada nefinalizare sau neincepute intre Cluj Napoca si Vama Bors.

TibiV

OK, de acord.
Show me the money !...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

disney

Raspunsul CNADNR referitor la posibilitatea finantarii autostrazii Comarnic - Brasov din fonduri europene.

Raspunsul MFE referitor la posibilitatea finantarii autostrazii Comarnic - Brasov din fonduri europene.

TibiV

Deci rămâne cum am stabilit: Show me the money !...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

montaniardul

Banii cu care se putea finaliza intreaga Autostrada Transilvania sunt "investiti" in doar ce-a construit Bechtel.

istvan78

Asa o fi. Dar intrebarea e: putem sa-i "dezgropam" de acolo? ;)

horatiu.cosma

Aia aproximativ 1,3 miliarde de euro nu se mai intorc din pacate, si chiar daca s-ar intoarce, nu ar fi suficienti pentru restul din A3 nefinalizata pana la Brasov. Portiunea dintre Tg.Mures si Fagaras e scumpa, nu e pe niciun coridor prioritar, nu apare in nicio varianta de Masterplan, deci eu zic sa ne luam gandul de la dansa pentru urmatorii 15 ani.

Raducu Popa

#5607
Pe santierul UMB de pe A3, azi parea sa fie liniste...




ciprebbe

E veche stirea  :p, baiul e la lot 2 de dincolo(Iernut-Chetani), aici se asteapta pe sapt viitoare decizia CNSC.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe