News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 29 Guests are viewing this topic.

rasvan2006

La centura Sibiu ei au lucrat si la mai multe poduri din oras deasemenea.

disney

#5176
Quote from: florin74 on January 26, 2015, 09:26:48 PM
UMB a inceput demersurile pentru defrisarea padurii pe Gilau-Nadasel. Sunt aproximativ 7,5 ha.
http://www.drdpcluj.ro/anunt20012015.pdf
Conform raspunsului CNADNR de ieri, au autorizatie de mediu.



disney

Quote from: horatiu.cosma on January 27, 2015, 07:17:33 PM
Vad in harta interactiva ca autostrada se va termina la Tg.Mures cu nodul cu acelasi nume, de unde va pleca drumul de legatura spre oras. De la acel nod oare nu exista si vreo legatura cu Leordeni-ul,pentru cei care vor sa o ia pe Ungheni-Acatari spre Sighisoara/Brasov?
Conform raspunsului CNADNR din 21.01.2015, pentru acel tronson acum se desfasoara licitatia de revizuire a SF-ului.

alm26mm

#5178
@disney
Acest acord de mediu nu expira dupa o vreme ? Sunt peste 10 ani de cand a fost emis. A vazut cineva ca UMB ul a intrat pe teren, la defrisari?

yetiman

@Disney - Daca au acord de mediu atunci de ce au mai dat anunt in 20.01.2015? Cred ca la CNADNR nu stie stanga ce face dreapta.
Daca exista acord atunci anuntul din 2015 e inutil. Daca anuntul e pentru ca a expirat cel vechi, atunci raspunsul dat de CNADNR e absurd si dezinformator.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

disney

#5180
^^^ Am intrebat acum direct la CNADNR, ca sa vedem ce raspund.  ;)

isotech_ro

#5181
Quote from: cricric on January 27, 2015, 07:01:34 PM
Asocierea LEMACONS - VEGA 93 - ARCADA COMPANY
Stie cineva ce-i cu astia? De VEGA 93 cred ca a auzit toata lumea.

Edit: niste nimeni dupa rezultatele financiare.

LEMACONS = VEGA'93

Vega'93 este actualmente in procedura de insolventa de la finele 2014, patronul este acelasi ... nu este de soi

Nu acelasi lucru se poate spune despre Arcada Company, care are utilajele deja in zona, pe traseul IV feroviar, sectiunea Micasasa - Coslariu, in asociere cu Aktor

nicolaem

de licitatie drumului de legatura Tureni- A3 - cel care scoate traficul din Turda au mia aparut noutati? parca la prima strigare nu a participat nimeni pt SF , iar de a doua licitatie nu am mai auzit nimic.

florin74

#5183
^^

Vega 93 cu Arcada au contractul de reabilitare gara Tg Mures, in derulare.

dragos76

Quote from: nicolaem on January 28, 2015, 11:26:33 AM
de licitatie drumului de legatura Tureni- A3 - cel care scoate traficul din Turda au mia aparut noutati? parca la prima strigare nu a participat nimeni pt SF , iar de a doua licitatie nu am mai auzit nimic.

In conditiile in care se preconizeaza autostrada de la Turda si spre Sebes, si spre Tg Mures, cred ca e esential ca sa se optimizeze accesul pe A3 din Cluj, inspre sud.
De aia sper si eu ca proiectul asta sa fie demarat cat de repede.

ciprebbe

E in evaluare oferte SF-ul aici.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

NGC

^^^ Cel care va castiga contractul, trebuie sa inceapa "lucrul" in 15 zile de la semnarea contractului, iar SF-ul final trebuie sa il livreze in maxim 4 luni.
Pe baza SF-ului se va lansa licitatia de proiectare si executie, dar pana in Iulie sunt slabe sanse ca sa poata fi lansata.

ghrt

Referitor la acordul de mediu, dacă nu se încep lucrările într-un termen (sigur mai mic de 10 ani), îşi pierde valabilitatea.
Deci aia cu acordul din iunie 2004 este o mare mare ironie, care poate fi speculată jurnalistic.
Cont (aproape) inactiv.

alecu26

99% pe loturile Ogra-TGM se va contesta. Sa speram ca de cat mai putini...pentru a nu se complica ca la By pass bacau.
Drumurile noastre POATE;

dr4qul4

Crezi ca strabag va contesta lotul castigat de straco?
Sau altii se vor baga de pe locurile 3-5?

Oricum, faptul ca strabag a castigat de pe primul loc 2 loturi, ne da sperante ca aici contestatiile vor fi judecate si respoinse repede.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024