News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 29 Guests are viewing this topic.

neobluenet

Si aici http://goo.gl/maps/Cw5P2 mai este de lucru pe sensul Gilau-Turda fiind limitare temporara la 80 la ora. Spatiile de servicii sunt blocate si e doar iarba, iar la podul de peste Somes este serios de lucru.

NGC

^^^ CNADNR sustine ca podul peste Somes este finalizat 50%.

adiarc

orice ar fii , sper ca macar de data asta sa se miste pe repede inainte , astfel incat la incep.anului viitor sa avem constructor
astept totodata modificarea legii , astfel incat solutia tehnica sa primeze si nu pretul cel mai mic
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

horatiu.cosma

Deci in 9.1.2015 apar ofertele cu sumele aferente?

SILVIUFG

Teoretic.... Au mai fost cazuri in care s-au prelungit aceste termene.

NGC

^^^ Corect. Urmariti sinteza licitatiilor ca acolo actualizam informatiile in caz ca se muta termenele.

alecu26

ce finantare e?

avand in vedere ca grinzile exista...eu zic ca e chiar mai mult de 50%.

Ce mai ramane? instalare grinzi si o placa de suprabetonare. Problema va fi la instalare. Sa vedem ce solutii vor gandii:
Se poate un pod de tuburi, o platforma si macarale enorme.
Sau lansator. Dar destul de scump de adus si mobilziat pt o lucrare asa mica.
Sau reproiectate si facute noi acele grinzi.
Drumurile noastre POATE;

dr4qul4

nu cred ca sunt toate pilele ridicate. de fapt, cred ca mai sunt cel putin 6 de ridicat. Distanta e de 200 m pe maps.
Daca se misca repede cu licitatia, iarna viitoare am putea avea podul gata. Iarna debitul este mult mai mic si probabil se vor intelege cu hidroelectrica si vor controla debitul dupa cum doresc, mai ales ca acolo avem si canal si albia veche si se poate devia tot debitul pe unul din ele.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ciprebbe

Imediat caut detaliile legate de viaduct. Avem doar 3 perchi de pile finalizate (6 in total) parca lipsesc inca 6 perechi.
Sunt pile de ridicat in mijlocul apei, avizul de la Apele Romane a fost o problema pe vremea Bechtel si va fi si acuma.
Practic CNADNR-ul spera ca in aprilie 2016 cant e termenul pt UMB sa fie gata si viaductul.
Ce "nu stie" CNADNR-ul e ca UMB-ul va finaliza mai repede.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alecu26

scuze. nu am observat. eram ferm convins ca sunt gata.

Sa nu fie o problema cu faptul ca nu sunt gata. Sa nu fie o problema cu amplasarea pilelor in albia minora a Somesului. Poate de aia s-a oprit si Bechtel.

Sunt foarte curios ce scrie avizul celor de la Apele Romane Administratia Bazinala Somes Tisa.
Drumurile noastre POATE;

ciprebbe



E ultima filmare  de pe Nadasel - Suplacu si la final avem viaductul

Avem 65 de grinzi depozitate!Lipseste 1 grinda (sper ca au produs alta in locul celei fisurate din 2009)
Pe o deschidere / sens sunt cate 3 grinzi deci 11 deschideri rezulta 9 piloni pe sens.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

NGC

#4601


ciprebbe

Acu descarcam si eu documentatia :D.
Merci de post.
Deci 4 grinzi pe deschidere, 4 pile inca pe sens de executat, avem toate grinzile produse sa speram ca nu vedem amanari si contestatii aici.
Parere personala UMB-ul finalizeaza tronsonul inaintea viaductului. E bine ca in al 13-lea ceas apare si licitaita asta.

La km 20 ce mai e de facut legat de pasajul de acolo? ca nu am apucat sa descarc.( e zona unde se vrea legarea acelei bretele pana in DN la Martinesti)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe


ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe