News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 28 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

"Maximum ce puteau primi"? Pai nu castiga cine ofera pretul mai mic?

florin74

Pana sa ajungi la pret trebuie sa te califici.  Adica experienta, cifra de afaceri, lucrari similare, resurse tehnice si umane. Nu e prea bine sa arzi etapele ca te poti arde rau de tot.

NGC

#4577
A fost lansata licitatia pentru "PROIECTARE SI EXECUTIE PENTRU FINALIZAREA AUTOSTRAZII BRASOV – TARGU MURES – CLUJ – ORADEA, SECTIUNEA 2B: CAMPIA TURZII – GILAU", [155614] / 18.11.2014.  :p
Valoare estimata: 76.917.479,57 RON fara TVA
Deschiderea ofertelor: 09.01.2015
Durata contractului: 42 luni, din care 12 luni proiectare si executie si 30 luni garantie
Tip de finantare: Fonduri bugetare

north

Mulțumim pentru vestea bună!
Ce de bani sunt totuși...
Și... proiectare și execuție? De ce FIDIC galben pentru un asemenea contract?  :o
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

SILVIUFG

E vorba de capatul actual al A3 la Gilau da? Cu trecerea peste Somes. Daca asa e, asta e o veste ft buna.  :p

NGC

^^^ Exact aia e, deci terminarea tuturor lucrarilor plus pod.

rocklee

dar ce mai era de terminat pe respectivul sector  ??? ???

SILVIUFG

Pai la Gilau Bechtel nu a terminat lotul. Mai e de facut trecerea peste Somes pana in locul unde incepe lotul UMB.

rocklee

si atita sa coste un pod care e pe jumatate facut .... ??? sau mai sunt si alte lucrari in afara de pod  :o

SILVIUFG

Cat ar trebui sa coste aceasta ,,completare" nu stiu. Cu siguranta sunt colegi care isi pot da cu parerera. Dar sper sa castige UMB ca tot sunt acolo si lucreaza ft bine. Si vor cere si un pret bun. :)

rocklee

sunt intru totul de acord cu tine ...multumesc de precizari .....

Ionut

^ WOW, nu ma asteptam, am trecut si eu in semnatura. Probabil tot UMB castiga podul. :)

SILVIUFG

#4587
Pai pretul e un criteriu ft important nu? Cine sa concureze cu UMB? Ei sunt ,,acolo".

Intrebare : acolo ,,ceva s-a facut de catre Bechtel". Au ramas parca si cateva prefabricate. Se vor folosi? Se va lucra pe proiectul vechi? Nu cred ca s-a facut alt proiect fara sa stim noi.....  :D

NGC

#4588
Conform caietului de sarcini, lucrarile la sectiunea 2B Luna - Gilau sunt finalizate in proportie de 97%.
Mai este de lucru si la mai multe pasaje, viaducte si poduri, in general la parapeti sau adusul terenului la cote initiale.
Plus 53 restabiliri pentru drumuri locale.
Plus parcare de scurta durata si un spatiu de servicii.
Plus ITS si alte maruntisuri.

alecu26

parcarile si spatiile de servici. Acolo cred ca vor intre multi bani.

S-ar putea sa mai fie lucrari de inchidere de depozite si gropi de imprumut. Toate lucrarile care CNADNR a zis ca le fac ei.

Doar ca s-a licitat asa mult, nu inseamna ca se termina acolo. S-ar putea sa vedem si oferte de 30-40% din buget.
Drumurile noastre POATE;