News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 29 Guests are viewing this topic.

MHN

Lista cu participantii la licitatie de pe lotul Suplacu de Barcau - Bors a fost adaugata inca din luna August in cadrul postului sinteza despre A3 de pe topicul Autostrazi in Romania: Sinteza.
Primele informatii despre participantii de la aceasta licitatie au fost postate pe forum de catre colegul dan_c in acest mesaj din data de 25 Iulie, iar colegul NGC20 a completat cu valorile licitate intr-un alt mesaj din data de 28 Iulie.

Deci, nu uitati sa verificati topicul Autostrazi in Romania: Sinteza.
Cu ajutorul tuturor colegilor, incerc sa mentin cat de cat la zi sinteza. Speram sa fie insa cu folos efortul tuturor...

yetiman

http://i.imgur.com/ZL1OA4r.jpg

Foarte buna sinteza. Daca ai putea sa faci update si la detalii ar fi minunat (in exemplul de mai sus, lot 3 si 4 din Sebes-Turda apar inca "in licitatie")

Multumesc
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

MHN

Ai dreptate! Trebuie refacute toate tabelele...
Multam pentru remarca.

O sa vorbesc cu Bogdymol :)

horatiu.cosma

Estimativ, cam cand ar putea incepe lucrarile la podul de la Gilau(si cam car ar dura, in mod normal). Ar fi rusinos sa termine UMB-ul si sa nu se poata folosi bucata lor. De asemenea, aceeasi intrebare pentru Suplacu-Bors si Nadasel-Mihaiesti.Mersi anticipat :)

ciprebbe

NU avem licitatie inca deci e greu de estimat. Ce iti pot garanta e ca daca nu se incepe licitatia in 2014 ne trzim in septembrie ca trecem cu barca pe acolo.
Suplacu-Bors se pare ca e incheiata licitatia si desemnat castigatorul ( inca nu il stim oficial), urmeaza perioada de contestatii apoi daca totul e ok se trece la semarea contractului.
Nadasel - Mihaiesti, avem raspunsul oficial ca exista SF valabil insa nimic legat de licitatie.

Vineri a plouat mult in zona si sambata nu am putut intra la Gilau.
Pot sa va spun sa UMB-ul era activ peste tot si munceste in continuare puternic.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Mersi mult de informatii, fac o bere  :). Pe partea cu Nadasel nu pot trece din cauza descarcarilor arheologice, sau exista alt motiv?

ciprebbe

Vine iarna :D, se prefera "conservarea" lucrarilor incepute deja.
Se decoperteaza de la padure pana la descarcarile arheologice, au si proiectul aprobat, autorizatia emisa, totul va depinde de vreme.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

stangabriel

Cu atat mai mult faptul ca statul cauta si finantare europeana va speria Investitorul pentru Comarnic Brasov. Pacat de atatea articole scrise si sperante. Eu sincer cred ca CE va finanta mai repede Sibiu Brasov decat Brasov Comarnic.

vicmures

Dar despre tronsoanele dintre Targu Mures si Campia Turzii se mai aude ceva ? Cat ar trebui sa mai tina evaluarea ofertelor ?

ciprebbe

Se zvoneste ca undeva spre 30 zile ar mai dura.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horeaa

#4316
Pai s-o dus demult 30 zile ... parca ofertele au fost deschise pe 5 Septembrie pe Campia - Ogra.
Sau astea is 30 zile lucratoare? Dar si asa cred ca am fi peste 30.

Edit: acuma am recitit ce ai zis (ar mai dura ii diferit de "ar dura" cum am citit eu initial), deci inca 30 de zile ar mai dura? Mult le trebuie ...

ciprebbe

Speram sa fie doar atat si sa nu avem contestatii mai ales ca loc  1 e cam favorit peste tot.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Contestatiile sunt sport national la noi, deci nu m-ar surprinde nimic...

tigrel58

Quote from: ciprebbe on October 20, 2014, 12:25:52 PM
NU avem licitatie inca deci e greu de estimat. Ce iti pot garanta e ca daca nu se incepe licitatia in 2014 ne trzim in septembrie ca trecem cu barca pe acolo.
Chestie preocupanta. Am trecut si eu de vreo 3-4 ori in ultimii 2 ani si ma apuca nervii sa vad de pe breteaua de iesire din A3 cum nu se misca nimic pe cei 800 m de ,,mers cu barca".
Totusi, exista si argumente pro. Unul ar fi valoarea contractului, probabil sub 5 mil.euro, caz in care se aplica procedura de cerere de oferta, cu termene mai scurte si conditii mult mai putine decat cele de la licitatia deschisa, implicit o atribuire mai rapida de contract.
Acum nu stiu daca exista / cine e constructor pe segmentul in exploatare Turda – Gilau (lasat de Bechtel la 97-98%). Daca exista si este / va fi UMB, atunci bucata lipsa se incadreaza perfect in lege cu negocierea directa (art. 122 i din OUG 34). Poate este chiar o motivatie a UMB sa traga asa de tare.
Rezum, nu este decat o abordare teoretica.