Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 11 Guests are viewing this topic.

trex

@raulbogdan23 Multumim. Cred ca va fi o bucata foarte frumoasa de autostrada, sa speram ca va fi gata in 2025.

Cristian 74

Filmare integrală Zimbor-Poarta Sălajului, 9 decembrie 2023


cfdp

   Unii mai incearca discreditari, dar sa-mi zica cineva, mai ales cine are experienta santierelor, daca a vazut in timp o companie care sa lucreze in aceste conditii la un proiect asa mare cu asa rezultate. Poate cand era mobilizarea facuta de Ceausecsu cu toate firmele: TCI, ACH, CCF, GSDP-uri din tara la obiective "de interes": caae ferata in subcarpati, canal bucuresti dunare, metrou,....
  Apropo, daca si avocatii ajuta, de ce nu...

ivladbogdan

Astazi la ora 15:10 inca era miscare la partea de marcaje, si pe partea Geiger, si pe partea Strabag.

GAC

in ceea ce priveste exproprierea fasiei de 1 metru (latime), vina este 100% a autoritatilor. sunt convins ca nimeni nu a reconciliat la virgula dimensiunile din proiectul tehnic vs doc cadastrale. daca vedea cineva discrepanta, cu siguranta ca le dadea PT la refacut. 1 metru nu este ceva material, sigur puteau sa faca ceva umb fara acel metru suplimentar. in alta ordine de idei, chiar daca manevra e de 2 lei, luati-va gandul de la A3 pana la poarta salajului mai devreme de Dec 2026. pur si simplu nu are rost sa se mobilizeze umb pe A3 ca sa avem 40 km de muzeu, cand mai bine lucreaza la A7. Daca ar fi fost gata de la granita pana la Zalau si tunelul meses avansat, as fi dat si eu cu pietre in umb, dar situatia nu e de aceasta natura. se vede clar din filmari ca umb lucreaza pe A3, pe alocuri intens, dar la modul realist, nu avem cum sa circulam pe cele 3 loturi pana in 2026. Astfel, cel mai bine este ca loturile umb sa fie puse la naftalina si sa vedem mobilizare pe A7, unde chiar arde... retragerea strategica nu e o infrangere ci un pas spre victorie, care va fi prin 2026...

Cetatean

Legat de expropiere. E simplu. Iei graficul,vezi cat timp ti-ai alocat sa il faci,cat ai executat.
Cnair sa miste lucrurile cu expropierea suplimentara si cat Umb sta si nu poate lucra la debleu,poate lucra in 100 de alte locuri.
In practica se intampla des asta,mai ales la un debleu atat de mare. Avand 15 berme,deci o distanta din ax de sa zicem peste 120-140 m?,pana la umar pot sa apara diferente din cauza cotei terenului natural,pla trasarea amprizei.
Am patit de mai multe ori asta,in executie.
Practic cand se traseaza ampriza,ea se traseaza ori in coordonate x,y dar z trebuie adaptat la ce gasesti in teren,pentru ca nu poti sa lasi acolo un zid de pamant.
Sau se traseaza functie de ax,cu distanta pana la umar si se tine cont de cota terenului natural.
Diferentele pot sa apara din cauza ca la SF/PT mai mult ca sigur n-a facut nimeni masuratori topo de precizie.
Fiind padure poti sa ai eroari mari. Mai ales daca ridicarea topo s-a facut cu drona in vegetatie.
Nu incerc sa ii scuz,doar ca nu ai cum sa prelungesti cu un an,ca n-ai expropiere 300 si ceva de mp.
In general de la umar pana la expropiere mai ai un gard,drum,sant etc...e cusuta cu ata :))

danutzu_1069

Daca nu gresesc, traseul din SF era un pic mai departe de actuala sapatura, dar din cauza drumului roman descoperit, traseul a fost mutat, fiind necesar acest debleu ...

Kitz

Mi-au zis azi ceva băieți de la Strabag că pe 28 decembrie vor preda lucrarea către CNAIR. Deci probabil pe atunci să vedem și deschiderea.

JohannDB

   Când se va da în trafic,  sunt curios cum se va continua cu kilometrajul autostrăzii..... Km 00 pe A3MS (Tg. Mureș) este la punctul a  care A3MS "se îngustează" și începe DN 15J, 2 benzi fără "urgență" și ieșirea la Chețani (actuală) este la km 36+600, în DN 15 km 27.  La Luna (practic din girația "cu avion" din buza Cp. Turzii), breteaua DN 15 km 11+400, se termină în A3CJ la km 1, iar ieșirea de la Gilău începe la km 51+300..... La Nădășel avem km 60 +400.... Chiar sunt curios ce "continuitate" se va da la numerotare. :hm:  :hm:

gicu

A3-SG Km0 (SG de la Strabag Geiger)  :D

danutzu_1069

#34015
Kilometrajulul de baza cred ca este cel dintre Luna și Gilau, adica sectorul pe care se circula, in functie de asta, se merge înapoi spre Tg. Mureș, pana la bretea, iar mai departe, se merge înainte  pe loturile UMB...
Parca nici lotul Nurol nu are un kilometraj clar.... ci ceva provizoriu de genul A3-Sj km....

montaniardul

Pentru finalizarea lotului Chetani - Campia Turzii se anunta vreme acceptabila saptamana asta (temperaturi minime de 0/-1*C), dar cu ceva precipitatii (marti, miercuri, joi). Cu toate astea, speram sa "ne dam" pe autostrada pana la sfarsit de an. :cheers:

https://www.meteoblue.com/ro/vreme/s%C4%83pt%C4%83m%C3%A2na/h%c4%83d%c4%83reni_rom%c3%a2nia_676405

naivu

De vineri 15 până pe 24 nu mai plouă deloc dar e cu minus dimineața

danutzu_1069

Nu luați 100% sigur din ce zice la prognoza.... Ca d-aia ii și zice prognoza.. Poate sa fie...

reed

Trebuie neaparat un topic Meteo pe forum. :lol: