News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 18 Guests are viewing this topic.

pentium10

#24960
Poze Granita A3-M4













Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pasadia

Bine, daca scade Făgăraș - Târgu Mureș din acel total de 606km (așa cum ar fi normal) ar arata mai bine lucrurile.

TS30

Quote
Autostrada Transilvania: E oficial! Umbrărescu, declarat câștigător pentru construcția a 30 de kilometri, între Nădășelu și Zimbor

"Anunț câștigătorul licitației pentru proiectarea și execuția a 30 kilometri de autostradă între Nădășelu și Zimbor. Este vorba de o companie românească", a spus ministrul Lucian Bode, cu ocazia inaugurării mini-lotului Biharia - Borș din Autostrada Transilvania. La această licitație au depus ofertă cel mai puternic constructor român de autostrăzi, Dorinel Umbrărescu, și gigantul chinez CCCC.

@Sursa Economica.net

bacovia


Dominik

Asadar, din ce spune Ministrul Bode, daca maine anunta pe UMB castigatori pe tronsonul Nadaselu - Mihaiesti - Zimbor, mai avem doar 2 loturi ramase nelicitate:

Poarta Salajului - Zalau - Nusfalau care include Tunelul Meses pe 16 Noiembrie se depun ofertele pt precalificare
Suplacu de Barcau - Chiribis pe 23 Noiembrie se depun ofertele

Sanse mici sa avem castigator pe Suplacu de Barcau - Chiribis pana la sfarsitul anului, doar cu foarte mare noroc, dincolo pe lotul mamut nici nu se pune problema...
You're in Steelers Country

horatiu.cosma

Dacă a zis Bode că în noiembrie se depun ofertele, înseamnă că luăm lumina divină și o dăm mai departe ca și cum ar fi adevărul absolut? Eu tot mai des am impresia că unii de pe aici ne răcim gura degeaba, că vorbim cu pereții. Cele 2 tronsoane NU SUNT LICITATE, cum să știm deja când se depun ofertele pentru ceva nelicitat?


GML

Daca a castigat UMB, sunt sanse bune, ca in 2024 va fi gata intre Tg. Mures si Poarta Salajului.

Dominik

^^^
Pai sa speram ca maxim luna viitoare urca pe SEAP lotul Suplacu de Barcau - Chiribis si in Noiembrie se depun ofertele....ce e asa enormitate ?
You're in Steelers Country

NGC

#24969
Asta cu data cunoscuta deja pentru depunerea ofertelor dar licitatie inca nelansata are o explicatie simpla.
Mai tineti minte cand se laudau cu mari lansari de licitatii si dadeau comunicate cu "am urcat pe SEAP"? O fi acum geniul care pune semnul exclamarii la sfarsitul titlului comunicatelor prea ocupat si nu mai avem comunicate, dar comunicarea asta o fac si catre Bode. Deci ei "urca pe SEAP" si au o data initiala de depunere a ofertelor, Bode da din gura, si apoi mai vedem. Totul depinde de cat de bine au pregatit documentatia de atribuire si cat de des le-o respinge ANAP. Restul e apa de ploaie.

mike_85

Pentru Nadaselu - Mihaiesti cred ca mai sint 10 zile in care chinezi pot contesta.

http://www.cnadnr.ro/sites/default/files/Autostrazi%20in%20licitatie%20faza%20executie%20proiectare%20si%20executie%20lucrari.pdf
COMUNICARE REZULTAT PROCEDURA ATRIBUIRE: 04.09.2020
TERMEN FINAL DEPUNERE CONTESTATII: 14.09.2020

NGC

#24971
"Proiectare si executie Autostrada Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Subsectiunea 3A2: Nadaselu - Mihaiesti (km 8+700-km 25+500) si Subsectiunea 3B1: Mihaiesti - Zimbor (km 0+000 - km 13+260)"

Vrabiutele zic ca au primit OK de la ANAP pentru raportul procedurii in 02.09.2020, dar au tras de timp pana azi sa coincida cu inaugurarea.

Nu e nici o surpriza ca a castigat UMB. Horatiu v-a dat indicii despre asta acum 2 saptamani.

Quote from: horatiu.cosma on August 15, 2020, 09:39:41 PM
Din tot mai multe direcții vin semnale că CCCC-Dimex au fost descalificați pe Nădășelu-Zimbor. Deci pare că în câteva săptămâni se va semna cu UMB.

Asocierea CCCC - DIMEX a fost descalificata la faza de evaluare DUAE.

Oferta UMB e de +/- 1391 milioane RON fara TVA, iar valoarea estimata este de +/- 1453 milioane RON fara TVA. Inca nu au dat astia comunicat, dar or sa zica ei precis suma exacta.

horatiu.cosma

Quote from: horatiu.cosma on July 09, 2020, 10:15:01 PM
Aș preconiza că UMB a venit la vreo 90-95% din estimarea CNAIR și chinezii spre 100%.
95.7%, aproape am nimerit. Deci prin 15 septembrie se va semna, că nu mai e cine să conteste.

NGC

De contestat pot contesta chinezii, dar sansele sunt aproape nule. Dar cine stie de unde sare iepurele.

VictorC

,,Mâine, 5 septembrie 2020, la sediul Primăriei din comuna Marca, județul Sălaj, începând cu ora 10.00, în prezența ministrului Lucian Bode va avea loc semnarea contractului de "Proiectare și execuție- Secțiunea 3B5 Nușfalău – Suplacu de Barcău"."