News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 34 Guests are viewing this topic.

Ionut

Vai... si vor deschide cu descarcarea in Popasului. Ce fericire.

Goldmund

Si eu iti multumesc pentru poze, Cornel. Si dupa parerea mea, strazile Popasului/Racovita nu pot face fata in veci unei descarcari de pe o autostrada - ma intreb daca str. Emil Racovita va intra in modernizare...
In fine, orice noua intrare/iesire pentru A3 e buna, iar autostrada intre Bucuresti si Ploiesti are nevoie de mult mai multe noduri rutiere.

Tavi

Multumim CornelB! O intrebare: Ochiometric, incape un giratoriu intre cei doi piloni, capete de pod, pile sau cum s-ar mai chema?

tonică

parca in planuri era  vorba despre un giratoriu in elipsa, ovalizat... ;)
...din ce se vede pare-se ca s-au facut si gropile pt stalpii de iluminat, nu?..

CornelB

@Tavi: din ochi, nu pare sa incapa sensul giratoriu intre piloni.
Chiar nu pot sa vizualizez in minte, cum ar putea arata accesul din si de pe autostrada, dintr-o strada asa ingusta cum e Popasului/E.Racovita.

Tavi

#2075
Doua giratorii in stanga si in dreapta supratraversarii si in care vor intepa si bretelele de coborare/urcare din/catre autostarda... Cred, nu stiu. Doar mi-am dat si eu cu parerea.

tonică

cateodata am asa o vaga impresie atunci cand raspund cuiva pe forum ca o fac degeaba ori si mai mult nici macar nu-s bagat in seama... :p

Exista niste proiecte, ceva desene, schite, harti, sf-uri, planuri etc dupa care cei care construiesc se orienteaza. Asemeni si noi cand punem mana pe ele si le vedem, ne raportam la ele, cel putin pana la proba contrarie cand planurile se schimba din zbor si nu mai avem acces la ele...

Pentru cine e interesat cumva de cum ar trebui sa arate acel giratoriu pun un link, poate ajuta ;)
http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=95636783&postcount=10514

teocharis

se pare ca cnandr merge din ridicol in ridicol:

dupa autostrada terminata in mijlocul campului la Sanovita urmeaza o autostrada 3x3! care se va descarca intr-o straduta 1x1! din satul Pipera.

Archi


dr4qul4

Quote from: Archi on September 20, 2013, 03:13:39 PM
macar are descarcare :)

in primul rand va avea o descarcare decenta in centura (nu ce au acum), iar in al doilea rand, acea straduta nu cred ca e circulata duminica seara cand autostrada va trebui sa preia din traficul pe DN1.
mai ales ca se apropie prima ninsoare.

di pacate, nu exista alte stradute pe acolo, astfel incat sa facem sens unic pe popasului.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Hai mai, pe bune?! Descarcarea in Popasului e o mizerie, indiferent cum o dai. Am fost acum cateva zile pe Popasului si la intersectia Mac Pipera am stat 5 minute la coada. Era o ora oarecare. Nu vreau sa stiu ce e la orele de varf. Si cand e gata A3 se va sta si in "nod" si la Mac. Nu va mai saturati de discutia asta?

nenea_hartia

Quote from: teocharis on September 20, 2013, 12:24:41 PM
se pare ca cnandr merge din ridicol in ridicol:

dupa autostrada terminata in mijlocul campului la Sanovita urmeaza o autostrada 3x3! care se va descarca intr-o straduta 1x1! din satul Pipera.
Quote from: dr4qul4 on September 20, 2013, 05:21:45 PM
in primul rand va avea o descarcare decenta in centura (nu ce au acum), iar in al doilea rand, acea straduta nu cred ca e circulata duminica seara cand autostrada va trebui sa preia din traficul pe DN1.
Și în al treilea rând descărcarea NU este treaba CNADNR, ci a celui mai populist, mitocan și mincinos primar pe care l-a avut Capitala în ultimii 100 de ani.

Goldmund

Inteleg eu bine? Un nod rutier de pe aria unui oras depinde de primarul respectiv? Chirurgul pensionar nu cred ca mai este in toate facultatile mintale(acum vreo trei ani in fata a zeci de ziaristi si cateva televiziuni 'live', Oprescu spunea ceva de genul"...gata, ii dam drumul la autostrada suspendata", la care un reporter mai glumet(precum e si politica locala) i-a replicat: "...cum? E gata autostrada suspendata?..." Raspunsul ravasitului Oprescu a fost si el pe masura, ceva de genul "da, mai, ii dam drumul...la lucru, construim autostrada, ne apucam de treaba".  Sper ca acest primar sa aiba ajutoare(consilieri, secretari) pertinente

dr4qul4

nu e treaba lui Oprescu pana in petricani. ar fi si greu deoarece pipera tine de voluntari.
insa de acolo este.
si ar tb sa vedem ceva actiune pe farica de glucoza pentru ca tb largita la 2 benzi.
bine ca s-au apucat la herastrau
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

teocharis