News:

Video dronă 25.05 DEx4 Tureni.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 11 Guests are viewing this topic.

Ionut

La Popasului fac pana la urma nod? Sau doar supratraversare si atat? Sau fac doar ceva temporar? Ca atat de multe stiri au fost ca nu mai inteleg nimic.

CornelB

@Ionut:
Dupa parerea mea, se face nod 100%. Am reusit sa ajung intr-un punct in care nu fusesem niciodata si anume aproape de Popasului.
Asfaltul se termnina cam la 500 de metri de strada. Intre asflat si rampa de urcare, dupa felul in care arata terenul, vor fi bretelele de acces din si spre autostrada.
Sper sa ne lamurim cand o sa urc pozele, adica peste vreo doua ore.

Tavi

#2012
@CornelB: mi-a placut aia cu "de zici ca vine sfarsitul lumii"
Pai daca as sti ca vine eu m-as apuca de orice altceva decat de munca  :rofl: dar am inteles ideea. Doamne ajuta sa vina sfarsitul lucrarii si nu al lumii!

panda_no 5

Maine, mai mult ca sigur astern balast stabilizat la coborarea de pe pasajul peste CB.
In seara asta era deja trasata zona, adusa solutia bituminoasa si utilajele.
In rest ce sa va spun ?
Pe ambele sensuri au terminat de asternut deja 2 straturi de covor asfaltic.
Au mai inaintat si intre cele doua sensuri de mers cu umplerea spatiului si pregatirea pentru turnarea asfaltului.
NUMAI RETEAUA ELECTRICA E LA LOCUL EIsi le sta ca un ghimpe in coasta!

fuscobal

Vesti bune, multumim. Astazi am vazut pentru prima oara iarba tunsa si ceva parapeti mediani schimbati in apropiere de Ploiesti. Mai sunt insa multi de inlocuit si nu inteleg ce asteapta. Un accident in locurile respective poate insemna un mare dezastru !

tonică

"reteaua electrica e la locul ei"
Greu poti intelege cumva cum mama ei de viata se intampla ca cu birocratie, lene ori dezinteres nenorocitii astia cu retelele lor nu-s in stare sa mute doi stalpi intr-o perioada mai scurta decat fac altii km de autostrada. O mizerie, repetata la indigo cam pe toate tronsoanele in constructie si in continuare nimeni dintre oficiali nu le zice ceva de obraz. Ori o lege cat sa-i oblige sa-si miste fundurile. Greu poti intelege...

CornelB


tonică

Din cele intelese de pe forumuri, pana undeva prin octombrie/toamna se va lucra la rampa si la bretelele spre popasului. Pentru a da drumul traficului in popasului. Iar rampa pentru fi gata pt mai departe.
Dar intreb eu, a aflat vreunul dinte voi care au acces si trec pt fotografii pe-acolo cand se vor apuca la restul de drum?
Din poze mai vechi vazusem ca se decoperta pe langa gherghitei dar intre gherghitei si popasului s-a lucrat ceva? sau inca stau dupa exproprieri/procese etc?

panda_no 5

Intre Gherghitei si Popasului nu s-a lucrat nimic la terasament.
Exproprierile sunt facute pina in calea ferata, nu stiu 100% daca si dincolo de cale ferata.
La un moment dat aparusera sume pe care le-ar fi primit drept despagubire detinatorii de terenuri din zona pepinierei. Chiar si Mobexpertul aparea pe lista pentru ca i se lua o bucata din parcare pentru realizarea sensului giratoriu de la Petricani - str Fabrica de Glucoza.
Singurele lucrari facute pe tronsonul dintre Popasului si Gherghitei sunt cele de la piciorul de pod .
Sa nu uitam ca terasamentul pe care acum se lucreaza de zor a fost facut din vara anului trecut si a stat toata iarna la dospit.
Si mai este inca un obstacol major.Inca o retea de " inalta tensiune " de asta data.Reteaua este la coborarea de pe viitorul pasaj peste Popasului.

laurashgeo

Sa nu va speriati de alveolele din pozele de mai sus! Desi seamana cu statiile de autobuz, le-am intalnit in multe locuri in Belgia acolo unde autostrada s-a largit la 3 benzi, disparand banda de urgenta, si au un indicator cu o masina cu capota ridicata. Nu reusesc sa gasesc o poza :(

vancouver

Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Goldmund

CornelB,
mersi pentru pozele de azi!
Vad ca inainteaza destul de rapid cu asfaltarea pana la Popasului. Stii ceva daca s-au apucat de lucru intre Popasului si Fabrica de Glucoza?

Ce ma mira este lipsa canalizarii chiar si langa Popasului(cu sant pe marginea 'bulevardului' pentru apa pluviala!) Parca am fi condusi doar de primari de sate din Apuseni...

bogdymol

@vancouver: prin Italia am intalnit o gramada de astfel de alveole pe autostrada, in zona telefoanelor SOS:



Bine, la noi vor fi folosite ca loc de stat cu radarul si oprit vitezomanii...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

vancouver

Stai linistit in privinta mea, bogdymol. Nu criticam alveolele. Pe cele din Italia le stiu prea bine: una pe A4 Venetia-Milano am si folosit-o, dupa ce am facut pana. Diferenta majora: in Italia, atat cea din poza ta, cat si alveola folosita de mine SUNT IN PLUS FATA DE BANDA DE URGENTA.
Dar repet, nu critic faptul ca se fac alveole. Decat nimic, mai bine si-asa.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.