Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 14 Guests are viewing this topic.

misterDr

#18930
Când făceau marcaje zilele trecute incalzeau înainte asfaltul în locul unde urma să aplice marcajul. Si dacă nu tine pot să îl refacă la primăvară... Asta să fie problema acum marcajul!!!

RaduC

Quote from: Ionut on December 05, 2018, 07:39:59 PM

Apare așadar riscul de accidente, mai ales în condiții de vizibilitate slabă (noapte, ceață) și/sau aderență scăzută (ninsoare, polei) combinate cu neatenția și imprudența șoferilor.


Sau se pot aduce doua semne VMS mobile și pozitiona la 500 și 1000m de giratoriu pentru a atenționa șoferii că e coadă, făcându-i astfel sa încetinească și reducând riscul de incidente. Masurilor acestora li se mai pot adăuga, evident, și altfel de soluții de management al traficului.

Asa arată ele, semnele


venache

Am ajuns sa gandim ca mai bine facem acum o lucrare proasta, dar numai sa o facem. Si nu prea este de condamnat gandul acesta pentru ca suntem de multa vreme dincolo de limita rabdarii. Adica si o activitate proasta e de preferat pana la urma unei inactivitati 'bune'.
Ca ce se lucreaza zilele acestea pe la Popasului si Petricani nu are cum sa fie o treaba buna, pare destul de evident. Popasului este totusi un caz interesant si definitoriu pt lucrarile noastre. De cateva luni se lucreaza aproape zilnic aici. In fiecare saptamana se toarna asfalt, uneori chiar de cateva ori. Apoi se vine iar cu excavatorul. Pare ca nu exista niciun plan, iar la fata locului pare ca nu se mai intelege nimic din ce urmeaza sa se construiasca.

voicul

Buna ideea cu VMS-ul, dar ea m-a facut sa ma ganesc ca de fapt noi spune gresit "autostrada se termina intr-un sens giratoriu".
Autostrada se termina pe lotul Geiger si dupa urmeaza vreo 800 de m (daca nu mai mult) de drum cu 1 banda (cum o fi acest drum mai nesigur ca DN14A si el tot cu banda) pana la sensul giratoriu.

Acum daca conducatorii auto nu se uita la semnele de terminare a autostrazii, nu vad muncitorii si masinile din santier, nu remarca ca dintr-o daca e doar o banda si pe celalta sens vin masini, trec ca prin branza prin giratoriu si franeaza fix pe sinele de tren, cand acesta este la 30 de m, doar ca sa se intrebe:
- Ba mi se pare mie sau nu mai sunt pe autostrada? ...
Oare a cui este vina pentru asta?

Hef

Pana la urma vor deschide anul acesta Petricani DNCB?

La Popasului, in dreptul cartierului Domus, nu vor pune panouri antifonice? Au pus numai in dreptul strazii, nu si in dreptul cartierului, unde deranjul provocat de A3 este mai mare.

Oare au prevazut si panouri antipoluare in dreptul cartierului? Asa cum sunt prin Olanda, de exemplu.


Ionut

Panouri antipoluare. :lol: Pai unde te crezi, in Olanda? Cu deschiderea am mai zis, se trage tare ca sa se inaugureze. Eu cred in continuare ca se va deschide, sanse sunt. Mai este timp. :lol:

miahi


Hef

antipoluare = anti emisii de noxe.
acele garduri de 3 m inaltime, din piatra, de 40 cm grosime, care filtreaza aerul.

este autostrada urbana - traverseaza zone rezidentiale.

voicul

Pai de ce ar fi mai cu mot autostrada fata ... Magheru sa zicem?
Nu zic de Victoriei care deja are garduri de 5 - 6 etaje si pe care daca ajungi ca pieton ... parfum nene?

Ideea este buna dar banu ... e lipsa.

Hef

pentru ca intra si trafic greu, pentru ca viteza este de 100km/h si pentru ca, teoretic, traficul este mai mare, de aia e autostrada si nu bulevard.

cosminn

#18940
@hef , dacă stai în Domus te înțeleg. Eu stau mai sus și-s la vreo 1 Km de A3 și seara, când e mai liniște, se aud mașinile destul de bine. Pe Popasului ar trebui panouri antifonice și în dreptul cartierului, nu numai pe pod. Dacă au fost prevăzute în contract, se vor monta; dacă nu locuitorii din Domus vor trebui să se mobilizeze și să facă petiții peste petiții sa se instaleze pe viitor.

Zidurile alea antipoluare nu-s o sugestie de luat în râs doar că nu întrevăd posibilitatea să se inaugureze așa ceva pe o autostradă din RO decât dacă acea autostradă va trece prin fața casei lui Dragnea.

LE: poluarea e mai mare pe Magheru tocmai fiindcă mai mult se stă decât se circulă; 30 de camioane care merg cu 80km/h poluează mai puțin decât 200 de mașini care se mișcă cu 5 km/h pe la fereastra ta.


cosminn

Ultima promisiune legată de deschiderea A3 (CNB - Petricani), a lui Alin Șerbănescu, este că pe data de 14 decembrie se deschide circulația dacă pe data de 10 vor constata că totul e în regulă.

cristi767

http://www.bihon.ro/asteptati-la-oradea-pentru-autostrada-a3/2158450

Cică săptămâna viitoare se va semna contractul pe lotul Borș - Biharea (cel scurt, de la graniță). Mai are cineva informația asta din alte surse? Bihon mai mult ca sigur o au de la Selina.

Hef

Da, stau in Domus.

Cand am contractat eu casa, acum mai bine de 12 ani, nu aparea nici o autostrada atat de aproape. pe atunci se vorbea ca A3 sa intre in bucuresti undeva intre otopeni si mogosoaia, un fel de prelungire a  Bd. Poligrafiei.
Insa in actele unor vecini car au contracta case mai tarziu deja aparea autostrada in planuri.

La inceput m-am bucurat pentru fiecare luna/an de intarziere a proiectului. ziceam ca e inca un an de aer curat.
Acum, cand traficul pe Popasului/Emil Racovita este infernal si cand imi ia 2 ora sa ies din Pipera spre oras intre orel 17 - 20 abia astept sa fie deschisa A3.
Dar, exacta ca toate proiectele din Ro, si A3 are 10 ani intarziere fata de necesitatile actuale. Se va inaugura deja depasita.
Atatia primari fara pic de viziune si competenta, atatia ministri habarnisti si impostori ne fac viata un calvar.

Au ajuns subiectele de trafic, de dus si intors de la job sa fie atat de apasatoare incat fac parte din discutiile zilnice mai  mult decat alte subiecte.

In fine, frustari de om care munceste pentru bani si care nu simte ca se intoarce ceva de la autoritati.
Si, ca sa continui pe acelasi ton "optimist" am impresia ca societatea incepe sa semene cu conducatorii ei si nu conducatorii cu societatea (vezi puhoiul de lume care a stat ore in sir sa intre in catedrala. daca ar fi alocat acelasi timp pentru a face o fapta buna in folosul comunitatii ar fi fost pe placul lui Dumnezeu mult mai mult)

scuze de textul acesta off topic